Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Güvenliğiniz için iki faktörlü doğrulama kullanın

tarihinde yayımlandı

İki Faktörlü Doğrulama

Genellikle internet tabanlı uygulamalara, mobil uygulamalara veya Internet üzerinden erişim yaptığımız VPN ve SSL gibi sistemlere giriş yaparken kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile doğrulama yapılıyor. Ancak bu bilgiler statik olmakla birlikte, kullanıcılar çoğu kez kolay hatırlanabilecek şifreler tercih ediyorlar. İnternet üzerinden finansal sistemlere erişim yaparken ise genellikle kullanıcı adı ve şifre ile birlikte bazı demografik bilgiler istenerek doğrulama yapılıyor. Ancak; TC Kimlik Numarası, anne kızlık soyadı, doğum tarihi ve ev/iş telefon numarası gibi demografik bilgiler de siber saldırganlar tarafından kolayca ele geçirilebiliyor.

Ziya Gökalp

Komtera Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Ziya Gökalp

Öte yandan kullanıcı adları ve şifreler de genellikle kullanıcıların kolay hatırlayabilecekleri bilgilerden oluşuyor. Komtera Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Ziya Gökalp, bilgisayar korsanlarının, klavye veya ekran bilgilerini yakalayabilen araçlar ve programcıklar ile kişilerin bilgisayarlarına sızarak bu bilgileri kolaylıkla görüntüleyip ele geçirebildiklerini belirtiyor. Bu nedenle bilgi güvenliği açısından temel olarak iki faktörlü doğrulama teknolojilerine ihtiyaç duyuluyor. En bilindik iki faktörlü yöntem ise dinamik olarak tek kullanımlık şifre üreten (OTP – One Time Password) sistemler.

Tek kullanımlık şifre üreten (OTP) sistemler anahtarlık büyüklüğünde cihazlar olabilecekleri gibi akıllı cep telefonları üzerinde çalışabilen uygulamalar aracılığıyla da kullanılabiliyor. Günümüzde OTP sistemlerinde özellikle zaman tabanlı teknolojilerin tercih edildiğini ifaden eden Ziya Gökalp, “Bunun en büyük sebebi, bilgi güvenliği ve standartları açısından; üretilen tek kullanımlık şifrenin bir zaman dilimi içinde kullanılması ve kullanılmadığı takdirde zaman aşımına maruz kalarak kullanılamaz hale gelmesidir.” diyor.

Siber saldırganların bilgilerinizi ele geçirmeleri durumuna karşı iki faktörlü doğrulamayı destekleyen yerlerde etkin hale getirmek büyük önem taşıyor. İster finans ister sosyal medya uygulaması olsun şifre ya da parola ile giriş yaptığınız yer iki faktörlü doğrulamayı destekliyorsa bu özelliği kullanın. Aksi takdirde bilgilerinizi ele geçiren kötü niyetli kişilerin kurbanı olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et