Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Güvenli İnternet Günü Ankara’da düzenlenen etkinlikle kutlandı

Güvenli İnternet Günü, “Daha iyi bir İnternet seninle başlayacak: Değerlerine sahip çık!” temasıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu koordinasyonunda Ankara’da düzenlendi.

tarihinde yayımlandı

Güvenli İnternet Günü

Çocuk ve gençlerin interneti belirli bir sorumluluk dahilinde güvenle kullanmalarını desteklemek ve internetin yasadışı ve zararlı içeriklerinden korumak amacıyla kurulan INSAFE tarafından düzenlenen Güvenli İnternet Günü, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 130 ülkede çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu kapsamda, “Daha iyi bir İnternet seninle başlayacak: Değerlerine sahip çık!” temasıyla çıkılan yolda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu koordinasyonunda Ankara’da Güvenli İnternet Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen, Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz, ortaöğretim ve lise öğrencileri ile sektörden birçok temsilci katıldı.

İnternet güvenliği küresel boyutta iş birliği gerektiriyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı konuşmada, internet güvenliğinin önemine değindi. İnternette güvenlik olmadan ekonomik ve toplumsal güvenliğin sağlanamayacağına dikkati çeken Arslan, bu kapsamda, “Daha İyi Bir İnternet Seninle Başlayacak: Değerlerine Sahip Çık” ana temasıyla düzenlenen etkinliklerin önemine işaret etti. Arslan, “İnternetiniz güvenli olmazsa hak ve özgürlüklerinizin de güvenliğinden bahsedemezsiniz. Sanal hayatın gerçek hayatın akışını belirlediği bir dünyada yaşıyoruz.” diye konuştu.

Arslan, internet güvenliği konusunun küresel boyutta iş birliği ve mücadele gerektirdiğini belirterek, “İnternetiniz güvenli olmazsa hak ve özgürlüklerinizin de güvenliğinden bahsedemezsiniz.” dedi.

Etkinlikte konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak daha güvenli bir internet için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürmekteyiz” dedi. Bu gün yaklaşık 130 ülke ile birlikte “Daha iyi bir internet seninle başlayacak: Değerlerine sahip çık!” temasıyla Güvenli İnternet Gününü kutladıklarını, Bilgi Teknolojileri Kurumu olarak daha güvenli bir internet için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini belirten Sayan, “2011 yılında İnternet kullanıcılarının tercihine sunduğumuz tamamen ücretsiz olan Güvenli İnternet Hizmeti bu gün 6 milyona yakın kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. 2017 yılında Güvenli İnternet Hizmeti 7. Yıl lansmanı Kurumumuzda gerçekleşmiştir. 2017 yılında faaliyete geçirdiğimiz Güvenli İnternet Merkezi bünyesinde sadece son 3 ayda bile internetin bilinçli ve güvenli kullanımı noktasında 7500 öğrenci, eğitimci ve aileye ulaşarak eğitimler verdik. Bu konuda dağıttığımız broşür ve bilgilendirme kitapçıklarının sayısı son 3 ayda 10.000’e ulaşmış durumdadır.” şeklinde konuştu.

Bilinçlendirme çalışmaları devam ediyor

Bilinçlendirme konusunda sektör ile de yakından işbirliğini sürdürdüklerinin altını çizen Sayan, “Samsung Elektronik ile siber zorbalığa karşı “Siber Zorba Olma! #farkına var” hareketini başlattık. Kamuoyu tarafından da büyük ilgi gören kampanya pilot 20 okul ile başlayacak. Eğitimlerde çocukların, gençlerin, ailelerin ve öğretmenlerin teknolojinin kötü amaçlı kullanımına karşı farkındalıklarının ve kişilik haklarının korunması konusunda duyarlılıklarının artması hedeflenmektedir. Ayrıca Facebook, Habitat Derneği ile birlikte Türkiye’deki kullanıcı kitlesinin çevrim içi emniyet konusundaki farkındalığını artırmak için bir proje başlatmıştır. Sosyal paylaşım sitesi, “Kontrol Bende” adını taşıyan ve Kurumumuz tarafından da desteklenen program kapsamında internetin güvenli kullanımına ilişkin eğitimler verilecektir. İnternetin bilinçli ve güvenli kullanımına ilişkin diğer önemli projelerimizden biri de Ülkemiz genelinde teknoloji ve internet kullanımı farkındalığını ölçmek için kapsamlı bir saha çalışması yürütülmesidir.” ifadelerini kullandı.

Dünya Güvenli İnternet Günü etkinliği çeşitli atölye ve eğitim çalışmalarıyla gün boyu devam etti. Gençler ve çocuklar BTK Deneyim Merkezi’nde bulunan Google, Facebook, Crytek ve İnternet Derneği stantlarında hazırlanan aktivitelerle hem eğlendi hem de öğrendi.

Okumaya Devam Et