Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Güvenli bulut için iki adımlı doğrulama kullanın

İki adımlı doğrulama (veya iki aşamalı doğrulama) kulağa karmaşık gelse de aslında işin özü basit: Tek bir parola yerine iki parola kullanıyorsunuz. Bunlardan birini ezbere bilmeniz gerekiyor, diğerini de akıllı telefonunuzla otomatik olarak oluşturuyorsunuz. Böylece ilk parolanızı birisi öğrense bile ikinci adımı geçemeyeceği için hesabınıza ulaşamıyor.

tarihinde yayımlandı

Bu yöntem şu anda Google Drive, OneDrive, Dropbox ve daha birçok bulut depolama servisi tarafından destekleniyor. İki adımlı doğrulamayı açmak için hesabınıza giriş yaptıktan sonra ayarlar bölümünde bu ayarı aramanız gerekecek.

Google hesabınız için https://www.google.com/landing/2step/ adresinden, Microsoft hesabınız için https://support.microsoft.com/tr-tr/help/12408/microsoft-account-about-two-step-verification adresinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bu özelliği açtıktan sonra hesabınıza her girdiğinizde, parolanızın yanında telefonunuza veya e-posta hesabınıza gelen (veya şifrematik uygulamasıyla oluşturduğunuz) kodu da girmeniz istenecek.

Hesabınıza her girmek istediğinizde bu işlemi yapmak zaman alan, zor bir iş gibi geldiyse merak etmeyin; şu an çoğu sistem, sürekli kullandığınız bilgisayarları tanıyarak bu aygıtlara tek parolayla girmenize olanak veriyor.

Sizi internette güvende tutan birçok özelliğin arasında iki adımlı doğrulama, güvenlik adına yaptığınız bir fedakârlık olarak görülebilir, fakat bulutta depoladığınız verilerin güvenliğini düşündüğünüzde buna kesinlikle değer.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir