Bizi takip edin

Haberler

Gücünü Blokzincir’den Alan ‘Çok Daha Güvenli’ Güvenlik Kamerası Geliştirildi

Kırılması mümkün görünmeyen özel şifresi ile yeni bir güvenlik kamerası, günümüzde bu tip aygıtlara düzenlenen iki temel siber saldırı türünü önlemeyi amaçlıyor…

tarihinde yayımlandı

Silikon Vadisi merkezli açık kaynak platformu IoTeX, nesnelerin interneti (IoT) konseptini genişleterek vizyonunu Güvenilir Nesnelerin İnterneti’ne taşımak istiyor. Bu kapsamda, tüketici güvenliğine blokzinciri kullanılarak daha fazla gizlilik getirilecek.

Ring ve Nest gibi IoT cihazlarının yakın geçmişte maruz kaldığı siber saldırılar, güvenlik ve gizliliğe gerekli önemin verilmediğini ortaya çıkararak tüketiciler üzerinde endişe oluşturmuştu. IoTex, Ucam güvenlik kameralarını daha inovatif hale getirmek amacıyla Çin’in Şenzen kentinde yer alan özelleşmiş kamera üreticisi Tenvis ile ortaklık kurdu.

Blokzinciri, uçtan uca şifreleme ve üst düzey bilgisayar teknolojisi içeren Ucam, kameraya dışarıdan erişimi imkânsız kılarak kullanıcıların videolarını güven içinde çekme, kontrol etme ve paylaşmalarını sağlayacak.

Ucam ile tüm bilgisayar işlemleri kullanıcının mobil cihazı üzerinden yerel olarak gerçekleşecek, böylece merkezileşmiş sunucuların kullanılması gerekmeyecek. Bilgiler, veri transferi esnasında, blokzinciri özel şifresi (anahtarı) kullanılarak uçtan uca şifrelenecek. Bu sayede verilere özel olarak kullanıcı tarafından sahiplenilmiş olacak ve şifrenin kırılması da olanaksız kılınacak.

Ucam ile yapılacak veri işlemleri, hesap girişleri ve bağlantılı işlemlerin merkezileşmiş sunucular üzerinden yapıldığı birçok cihaz ve uygulamadan farklılık gösteriyor. Yaygın olarak kullanılan mobil işlemlerde kullanıcı verileri merkezileşmiş sunucularda şifresiz hale geliyor ve sunucuya erişim sağlayabilen herkes tarafından ifşa edilme riski yaşıyor.

Güvenlik uzmanları, sunuculardaki şifresiz verilere erişimi bulunan şirketlerin tüketici güvenliği için büyük bir risk oluşturduğunu belirtiyor. Söz konusu riskin ciddiyeti, tüketicilerin evlerindeki gerçek zamanlı görüntülere erişilmesi ile daha da iyi anlaşılmıştı.

Blokzinciri, Ucam videoları depolamak için değil ama üç amaç için kullanılacak:

  1. Hesaba giriş süreci güvenlik altına alınacak,
  2. Doğrulanabilir gizlilik sağlanacak
  3. Ve video paylaşımı mümkün kılınacak.

2 temel siber saldırı türünü önlemeyi hedefliyor…

Ucam’in kırılması mümkün görünmeyen özel anahtarı, günümüzde kameralara düzenlenen iki ana siber saldırı türünü önlemeyi amaçlıyor: Brute force saldırıları (saniyeler içinde binlerce şifre deneyen yasa dışı yazılımlar) ve veri ihlallerinin yayılması (örnek olarak hesap bilgilerinizin X şirketi tarafından ele geçirilmesi, dark web’de satılması ve hesabınıza bir başka şirket tarafından saldırı düzenlenmesi.

Hesaba güvenli giriş sağlamasının yanı sıra, Ucam tarafından sunulacak kullanıcı özel anahtarı tüm videoları uçtan uca şifrelemek için kullanılacak. Özel anahtar sadece kullanıcıya özel olacak ve cihaz ile videolara erişim izni sadece kullanıcının rızası ile yapılabilecek. Videolar kullanıcının Ucam cihazı veya telefonu arasında transfer halindeyken veya SD kart veya bulut depolamaya aktarılırken, uçtan uca kullanıcı özel anahtarı ile şifrelenecek. Eğer veri transferine veya depolama birimine müdahale edilirse, dosyaların şifresini kırmak mümkün olmayacak.

IoTeX’in tabanında yatan blokzinciri tabakası kullanıcıların hesaplarını barındırdığı gibi tüm finansal işlemleri ve fiziksel varlıklar ile bağlantılı blokları kayıt altına alıyor. IoTeX blok zinciri 5 saniyelik bloklar ile “ultra hız” sözü verirken anında işlem çözümü, modüler (takılabilir IoT bileşenleri) ve ölçülebilir olmayı vadediyor.

Amazon üzerinden satışa sunulan Ucam, blokzinciri teknolojisinde yeni bir uygulama olarak beliriyor. Blokzinciri ilk kez zincir üzerinde veri değil ama güvenlik bilgilerinin şifrelenmesi ve depolanması için kullanılıyor.

Okumaya Devam Et