Bizi takip edin

Haberler

Google’dan, “Köpek Yavrusu Dolandırıcısına” Emsal Niteliğinde Dava

Google geçtiğimiz günlerde “köpek yavrusu dolandırıcılığı planı” yürütmekle suçlanan bir dolandırıcıya emsal niteliğinde bir dava açtı.

tarihinde yayımlandı

Google geçtiğimiz günlerde web üzerinden insanlara var olmayan köpek yavrularını satmaya çalışan dolandırıcılar için yasal işlem başlattığını duyurdu. Bir blog gönderisinde konuya ilişkin paylaşımda bulunan teknoloji şirketi, çevrimiçi “köpek yavrusu dolandırıcılığı planı” yürütmekle suçlanan bir dolandırıcıya emsal niteliğinde dava açtı.

Google’ın CyberCrime Investigation Group yöneticisi Albert Shin ve kıdemli danışman Mike Trinh; “Pandemi döneminde birçok kişi evcil hayvan aradı. Bu süreçte “köpek sahiplenme” aramalarında önemli oranda bir artış olduğunu gözlemledik. Ancak bu dönemde web ağı üzerinden insanların bu ilgisinden ve zaafından yararlanmak için çekici fotoğraflar ve sahte müşteri referanslarıyla köpek yavruları sattığını iddia eden bazı dolandırıcılar türedi” şeklinde konuştu.

Buna göre Kamerunlu Nche Noel’in çevrimiçi olarak safkan base türü köpekleri (Basset Hound) satan sahte bir işletme kurmak amacıyla sahte web siteleri, Google Voice telefon numaraları ve Gmail hesaplarından oluşan bir ağ kullandığı iddia ediliyor. Ayrıca Google’ın yasal başvurularında, AARP’nin bu konuyla ilgili dolandırıcılık şikayetlerini içeren bir rapor yayınladığı ortaya çıktı. Arama devi, kurbanlarla iletişim kurmak için Google’ın e-posta hizmetini kullanmanın yanı sıra Noel’i sahte web sitelerini tanıtmak amacıyla bir Google Ads kampanyası yürütmekle de suçladı.

Okumaya Devam Et