Bizi takip edin

Veri Gizliliği

Google’a Avrupa Birliği’nden 57 milyon dolar ceza

Kullanıcı verilerini nasıl topladığını ve bu verileri nasıl kullandığını kullanıcılara düzgün bir şekilde anlatmayan Google 57 milyon dolar para cezası aldı

tarihinde yayımlandı

google

Fransız düzenleyici kurumu, kullanıcıların verilerini nasıl topladığını ve hedeflenen reklamlar için ne şekilde kullandığını düzgün bir şekilde açıklamadığından dolayı Google’a 50 milyon Euro yani 57 milyon dolarlık para cezası verdi.

Ceza, 2018 yılında yürürlüğe giren Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR – General Data Protection Regulation) kapsamında şu ana kadar verilen en yüksek ceza oldu. Yönetmelik, Avrupa’da yaşayan kişilere bilgileri üzerinde kontrol hakkına sahip olmalarını sağlıyor ve şirketlerin bu bilgileri ne şekilde kullanabileceğini belirliyor.

Fransa Ulusal Veri Koruma Komisyonu, geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada Google’ın veri toplama ve verileri kullanma konusunda şeffaflık yükümlülüğünü yerine getirmediğinden dolayı cezanın verildiğini belirtti. Komisyon aynı zamanda Google’ın veri işleme amaçları ve veri saklama dönemleri konusunda da yeterli bilgiyi sağlamadığını belirledi.

Okumaya Devam Et