Bizi takip edin

Haber

Google, üreticilere Android Güvenlik Güncellemelerini zorunu hale getiriyor

Android telefonlarda kullanıcıları güvenlik riskleri ile karşı karşıya bırakan güvenlik güncellemesi sorunu Android P ile birlikte ortadan kalkıyor.

Yayımlandı

-

Android P

Son dönemde çıkan haberlerde bazı telefon ve diğer Android tabanlı cihazları üreten şirketlerin güvenlik güncellemeleri konusunda çok titiz olmadıkları ortaya çıkmıştı. Güvenlik güncellemelerini ciddiye alan Google, bu sorunu gidermek için üreticilerin Android Güvenlik Güncellemelerini düzenli bir şekilde yapmalarını zorunlu hale getirdi.

Google daha fazla kontrole sahip oluyor

Daha önce milyarlarca cihazda çalışan üreticilerin Android sürümlerinde doğrudan kontrolü olmayan Google, geçtiğimiz aylarda Android sistem mimarisinde önemli değişiklikler yaparak güncelleme sürecinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlamıştı. Son dönemde hem üreticiler hem de Google tarafından güvenlik güncellemeleri açısından bir ilerleme olsa da kullanıcılar açısından bu yeterli olmadı.

Ancak bu durum Android P ile birlikte artık değişiyor. Google, artık telefon üreticilerine güvenlik güncellemelerini yapmaları konusunda zorlamada bulunabilecek. Google I/O Geliştirici Konferansında yapılan açıklamalara göre şirket OEM anlaşmalarını güvenlik güncellemelerinin düzenli bir şekilde yapılması konusunda tekrar düzenlemiş.

Okumaya Devam Et