Bizi takip edin

Haber

Google, üreticilere Android Güvenlik Güncellemelerini zorunu hale getiriyor

Android telefonlarda kullanıcıları güvenlik riskleri ile karşı karşıya bırakan güvenlik güncellemesi sorunu Android P ile birlikte ortadan kalkıyor.

Tarih:

-

Android P

Son dönemde çıkan haberlerde bazı telefon ve diğer Android tabanlı cihazları üreten şirketlerin güvenlik güncellemeleri konusunda çok titiz olmadıkları ortaya çıkmıştı. Güvenlik güncellemelerini ciddiye alan Google, bu sorunu gidermek için üreticilerin Android Güvenlik Güncellemelerini düzenli bir şekilde yapmalarını zorunlu hale getirdi.

Google daha fazla kontrole sahip oluyor

Daha önce milyarlarca cihazda çalışan üreticilerin Android sürümlerinde doğrudan kontrolü olmayan Google, geçtiğimiz aylarda Android sistem mimarisinde önemli değişiklikler yaparak güncelleme sürecinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlamıştı. Son dönemde hem üreticiler hem de Google tarafından güvenlik güncellemeleri açısından bir ilerleme olsa da kullanıcılar açısından bu yeterli olmadı.

Ancak bu durum Android P ile birlikte artık değişiyor. Google, artık telefon üreticilerine güvenlik güncellemelerini yapmaları konusunda zorlamada bulunabilecek. Google I/O Geliştirici Konferansında yapılan açıklamalara göre şirket OEM anlaşmalarını güvenlik güncellemelerinin düzenli bir şekilde yapılması konusunda tekrar düzenlemiş.

Haber

16 yaşındaki siber korsan Apple’ın sunucularına sızdı

16 yaşındaki siber korsan bir yıldan uzun bir süre Apple’ın sunucularına sızarak kullanıcılara erişim hakkı sağlayan anahtarlar dahil 90 GB’nin üzerinde dosyayı indirdi.

Tarih:

-

Apple

Birçok kişi Apple sunucularının siber korsanlar tarafından ele geçirilemeyeceğini düşünse de 16 yaşındaki siber korsan bunun tam aksini ispat etti. Avustralya’nın Melbourne şehrinde yaşayan 16 yaşındaki siber korsan, Apple’ın sunucularına sızarak 90 GB güvenli dosyayı indirmeyi başardı. 90 GB tutan dosyaların içinde kullanıcılara erişim hakkı sağlayan güvenli yetkilendirme anahtarları da bulunuyor.

Sızma işlemini fark eden Apple’ın, FBI ile iletişime geçmesiyle ve Avustralya Federal Polisinin (AFP) yardımıyla birlikte Apple’ın sunucularına sızan genç siber korsan yakalanmış. Genç siber korsan yetkililere Apple’ı çok sevdiğini ve bir gün teknoloji devinde çalışmayı hayal ettiği için sunuculara sızdığını söylemiş.

Siber korsan bir yıldan uzun bir süredir sunuculara izinsiz giriş yapıyormuş

Bu, yaşı küçük olduğundan dolayı ismi açıklanmayan siber korsanın Apple sunucularına ilk sızışı değilmiş. Bir yıldan uzun bir süredir sunuculara defalarca sızmış. Apple’ın sistem yöneticileri kullanıcı verilerinin çalınmasını durdurmakta tam bir fiyasko yaşamışlar.

Emniyet güçleri el koydukları iki dizüstü bilgisayardan birinde “hacky hack hack” adlı klasörde Apple’dan çalınan tüm dosyaları bulmuşlar. Dizüstü bilgisayarlarda ayrıca siber korsanın Apple sunucularına sızmasını sağlayan çeşitli araçları da ele geçirmişler.

Okumaya Devam Et

Haber

Uzun Kurban Bayramı öncesinde uzmanlar tekrar uyardı

Uzun Kurban Bayramı tatili öncesinde güvenlik uzmanları, kullanıcıları siber saldırganların kurbanı olmamaları için dikkat etmeleri gereken noktalar konusunda çeşitli uyarılarda bulundular.

Tarih:

-

Siber Saldırgan

Uzmanlar, Kurban Bayramı döneminde kullanıcıların siber suç kurbanı olmaması için çeşitli önerilerde bulundu. “Siber suçlular yeni kurban peşinde“ diyen ESET İstanbul Teknik Müdürü Gürcan Şen, özel bayram mesajları, imkansız teklifler ve online bağış yapılacak siteler konusunda uyanık olmaya çağırdı. Şen, dijital olarak güvende kalmak için şu 8 öneriyi yaptı:

 1. İmkansız tekliflere aldanmayın. Kullanıcıların ilgisini çeken ‘Bedava‘, ‘Kazandınız‘ gibi mesaj ve e-maillere karşı uyanık olun. Gerçek olamayacak kadar güzel görünen tekliflere itibar etmeyin!
 2. Sahte online bağış sitelerine karşı uyanık olun! Bayram döneminde hayır kurumlarına yönelik bağışlar ve vekalet yoluyla kurban kesimi çokça yapılıyor. Özellikle internet üzerinden parasal ödeme yapmayı planlıyorsanız, hedeflediğiniz hayır kurumuna ilişkin doğru bilgi edinin, bu dönemde ortaya çıkabilecek sahte bağlantıların kurbanı olmayın.
 3. Ortak Wi-Fi noktalarından, gerekmediği sürece parasal işlemler yapmayın.Güvenliği kuşkulu kablosuz internet noktalarında ya da internet kafelerde gerekmedikçe bankacılık işlemleri ya da online alışveriş yapmayın. Özel bilgileriniz başkaları tarafından görüntülenebilir.
 4. Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonunuz için her zaman güncel bir antivirüs yazılımı kullanın.
 5. USB aygıtları ve diğer hafıza kartlarını virüslere karşı kontrol edin. Bayram ve tatil döneminde seyahatler artıyor. Dolayısıyla film ve fotoğrafların depolandığı, paylaşıldığı USB hafıza kartlarının kullanımı da artıyor. Bu tür taşınabilir bellekleri kullanmadan önce güncel bir virüs tarayıcı ile tarayın.
 6. Sistem yamalarını ihmal etmeyin. İşletim sisteminde oluşan açıklar, siber suçlular tarafından önemli bir virüs bulaştırma aracı olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle yola, tatile çıkmadan bilgisayarınızdaki güncelleme uyarılarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin.
 7. Bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın: Fırsat buldukça bilgisayarınızı, tabletinizi olası virüs bulaşmalarına karşı online tarayın.
 8. Seyahate çıkmadan önemli verilerinizi mutlaka yedekleyin ve güvenli bir ortamda saklayın. Böylece bilgisayarınız, tabletiniz veya telefonunuz çalındığı ya da kaybolduğu zaman verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.
Okumaya Devam Et

Haber

Web uygulamalarındaki güvenlik açıkları ağa sızmalara neden oluyor

Yapılan sızma testlerinin analizinde, ağa sızma başarısı elde edilen denemelerin dörtte üçünün (%73) hassas web uygulamaları üzerinden gerçekleştiği ortaya çıktı.

Tarih:

-

Ağ Sızma Testleri

Her bir BT altyapısı benzersizdir ve en tehlikeli saldırılar belirli bir kurumun zayıflıklarını özellikle dikkate alarak planlanan saldırılardır. Kaspersky Lab’ın Güvenlik Hizmetleri departmanı her yıl, dünya genelindeki kurumların ağlarındaki açıkları tanımlamalarına, finansal ve operasyonel hasarlardan ve itibar zedelenmesinden kaçınmalarına yardımcı olmak için olası saldırı senaryolarının pratik bir gösterimini düzenliyor. Yıllık sızma testi raporlarıyla, BT güvenliği uzmanlarının ilgili açıklardan ve modern kurumsal bilgi sistemlerine yönelik saldırı vektörlerinden haberdar olması ve böylece kurumlarının güvenliğini güçlendirmeleri hedefleniyor.

2017 araştırmasının sonuçları, analiz edilen şirketlerin %43’ünde harici saldırganlara karşı korunma düzeyinin düşük veya çok düşük olduğunu gösterdi. 2017’de kurumların ağlarına yönelik başarıya ulaşan harici saldırıların %73’ü hassas web uygulamaları kullanılarak gerçekleştirildi. Ağlara sızmak için sıkça kullanılan bir diğer vektör ise zayıf veya varsayılan kimlik bilgileriyle çalışan, herkese açık yönetim arayüzleri üzerinden düzenlenen saldırılar oldu. Uzmanlar, harici sızma testi projelerinin %29’unda, tüm BT altyapısında en yüksek yetkileri elde etmeyi başardı. Bu testlerde, hedef alınan kurum hakkında dahili hiçbir bilgisi olmayan, internet üzerindeki bir ‘saldırgan’, en önemli iş sistemlerine, sunuculara, ağ ekipmanlarına ve çalışanların iş istasyonlarına yönetici düzeyinde erişim yetkisini alabildi.

Şirketlerin dahili ağlarındaki bilgi güvenliğinin durumu daha da kötüydü. Analiz edilen şirketlerin %93’ünde, dahili saldırganlara karşı korunma düzeyi düşük veya çok düşük olarak belirlendi. Analiz edilen şirketlerin %86’sında dahili ağdaki en yüksek yetkiler elde edilebildi, %42’sinde ise buna yalnızca iki saldırı adımıyla erişildi. Ortalama olarak, her bir projede en yüksek yetkilere iki ila üç saldırı vektörüyle ulaşılabildi. Saldırganlar bu yetkileri elde ettikten sonra, iş için kritik sistemler de dahil olmak üzere tüm ağın kontrolünü ele alabiliyor.

MS17-010 adlı kötü şöhretli açık, hem her bir hedefli saldırıda hem de WannaCry gibi fidye yazılımlarında sıkça kullanıldı. NotPetya/ExPetr ise açık hakkında bilgiler yayınlandıktan sonra teste giren şirketlerin %75’inde tespit edildi. Bu kurumların bazılarının, yamanın yayınlanmasının üzerinden 7-8 ay geçmesine rağmen Windows sistemlerini güncellemedikleri ortaya çıktı. Genel olarak, analiz edilen şirketlerin %86’sının ağ çevresinde ve %80’inin dahili ağında eski yazılımlar olduğu görüldü. Ne yazık ki bu da en temel BT güvenliği süreçlerinin uygulanmamasıyla, kurumsal şirketlerin saldırganlar için kolay hedefler haline geldiğini gösterdi.

Güvenlik değerlendirme projelerinin sonucunda, devlet kurumlarındaki web uygulamalarının en güvensiz uygulamalar olduğu ortaya çıktı. Uygulamaların tümünde (%100) yüksek riskli açıklar tespit edildi. Buna karşın, e-ticaret uygulamalarının olası harici müdahalelere karşı daha iyi korunduğu belirlendi. Bunların yalnızca dörtte birinden biraz fazlasında yüksek riskli açıklar tespit edildi. Bu da bu kategorideki uygulamaların diğerlerine kıyasla en iyi korunan uygulamalar olmalarını sağladı.

Kaspersky Lab Güvenlik Hizmetleri Analizleri Kıdemli Güvenlik Analisti Sergey Okhotin, “Ağ filtreleme ve parola politikaları gibi basit güvenlik önlemlerini etkili bir şekilde uygulamak güvenliği önemli derecede artırıyor. Örneğin, saldırı vektörlerinin yarısı yönetim arayüzlerine erişimi kısıtlayarak önlenebilirdi” dedi.

Güvenlik seviyelerini yükseltmek için şirketlere şunlar tavsiye ediliyor:

 • Web uygulaması güvenliğine özel önem gösterin, hassas yazılımların güncellemelerini zamanında yapın, parola koruması ve güvenlik duvarı için kurallar belirleyin.
 • BT altyapıları (uygulamalar da dahil) için düzenli güvenlik değerlendirmeleri yapın.
 • Bilgi güvenliği vakalarının olabildiğince erken tespit edilmesini sağlayın. Tehdit grubu faaliyetlerinin zamanında, saldırının ilk aşamalarında tespit edilmesi ve müdahale edilmesi verilecek hasarın önlenmesine veya azaltılmasına yardımcı olabilir. Güvenlik değerlendirmesi, açık yönetimi ve bilgi güvenliği vakalarının tespiti gibi süreçlerin düzgün bir şekilde uygulandığı gelişmiş kurumlar, Red Teaming türü testler yapmayı düşünebilir. Bu tür testlerde, altyapıların üstün becerilere sahip saldırganların gizli faaliyetlerine karşı ne kadar iyi korunduğu kontrol ediliyor. Ayrıca bilgi güvenliği servisinin, saldırıları tanımlama ve gerçek dünya koşulları altında müdahale etme konusunda eğitilmesine yardımcı oluyor.
Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi7 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi7 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale8 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi8 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık8 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi8 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi9 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık9 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi9 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi9 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

Truva Atı Truva Atı
Bankacılık2 hafta önce

Mobil bankacılığa yönelik truva atlarında patlama yaşanıyor

Mobil bankacılığa yönelik Truva Atları, 2018’in 2. çeyreğinde siber sorunlar listesine damgasını vurdu. 2018’in ilk çeyreğine göre üç kat, 2017’nin...

Spy Banker Spy Banker
Bankacılık2 hafta önce

Sahte bankacılık uygulaması, kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışıyor

Kredi kartı bilgilerine ulaşmak için mobil bankacılık müşterilerini sahte sayfalara yönlendiren Android/Spy.Banker.AHR adlı yeni bir zararlı yazılım tespit edildi.

Oltalama Oltalama
Bankacılık3 hafta önce

Oltaya takılan çalışanlar bankaya 2,4 milyon dolara mal oldu

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bir bankanın çalışanları siber korsanların oltalama saldırısında bağlantıya tıklayarak bankanın 2 milyon doların üzerinde zarara uğramasına...

Para Aklama Para Aklama
Bankacılık1 ay önce

Yeni çözüm kripto para kullanılarak yapılan para aklama girişimlerini tespit ediyor

Son dönemde kripto para kullanılarak gerçekleştirilen para aklama girişimlerini tespit etmek ve engellemek için yeni çözümler geliştiriliyor.

kripto para kripto para
Bankacılık2 ay önce

Türkler, dijital paranın geleceğin online harcama aracı olacağına inanıyor

Yapılan araştırmaya göre dijital para birimlerinin geleceğin online harcama aracı olacağı görüşüne katılan Türklerin oranı yüzde 53 ile Avrupa ortalamasının...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık3 ay önce

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler...

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık4 ay önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık5 ay önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

Bankacılık5 ay önce

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

SWIFT SWIFT
Bankacılık6 ay önce

Siber saldırganların hedefinde SWIFT sistemi var

Bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, büyük miktarların söz konusu olması siber bankacılık sisteminin sürekli siber saldırganların hedefinde olmasına neden oluyor.

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.