Bizi takip edin

Veri Gizliliği

Google: Politikacılar kişisel hesaplarını da korumalı

Google, politikacıları güvenlik açısından profesyonel hesaplarına gösterdikleri dikkat ve özeni kişisel hesaplarına da göstermeleri konusunda uyardı.

Yayımlandı

-

hesap-guvenligi

Google, son zamanlarda politikacılara yönelik gerçekleştirilen saldırıların artmasıyla birlikte, politikacıları sadece profesyonel olarak kullandıkları hesapları değil kişisel olarak kullandıkları hesapları da korumaları gerektiği yönünde çeşitli uyarılarda bulundu. Politikacılar profesyonel amaçlı olarak kullandıkları e-posta ve diğer hesaplarını korumak için büyük efor sarf ediyorlar. Ancak kişisel amaçlı kullandıkları hesaplara bu dikkati göstermiyorlar. Güvenlik uzmanları kişisel hesapların çok daha fazla risk altında olduğu konusunda politikacıları uyarıyorlar.

Örneğin 2016 yılında yapılan saldırıda Hillary Clinton’ın kampanyasının başında bulunan John Podesta’nın kişisel Gmail hesabı saldırıya uğramış ve 50 bin e-posta siber korsanların eline geçmişti. Siber korsanlar genellikle insanları tuzağa düşürmek için oltalama olarak tabir edilen yöntemleri kullanarak e-posta hesaplarını hedefliyorlar. Fatura görünümünde ya da banka hesabı ekstresi görünümündeki e-posta mesajlarıyla kurbanlarını ağlarına düşürüyorlar.

Google Hesap Güvenliği bölümünün yöneticisi Guemmy Kim, politikacıları zaman zaman siber korsanlar tarafından hedef alındıkları konusunda uyardıklarını belirtti ve politikacıların kişisel e-posta adreslerini profesyonel amaçlı kullanmadıkları için tehdit altında olmadığını düşündüklerini söyledi. Ancak durumun böyle olmadığını ve kişisel Gmail, Facebook, Twitter ve diğer hesapların yoğun bir saldırı altında olduğunu gerçekleşen olaylar açık bir şekilde gösteriyor.

Elbette bu uyarılar sadece politikacılar için geçerli değil. Her meslekten, her yaştan kullanıcı için bu uyarılar geçerli. Örneğin Gmail hesabı ele geçirildiğinde eğer bağlıysa Facebook, Twitter ve diğer birçok hesap ele geçirilebiliyor. Bu yüzden ister kişisel ister profesyonel amaçlı olsun hesap güvenliğine dikkat etmek ve mümkünse 2 faktörlü doğrulama özelliği kullanmak gerekiyor.

Okumaya Devam Et