Bizi takip edin

Haberler

Google I/O Etkinliği Kapsamında Sanal Kredi Kartı Dahil Yeni Güvenlik İçeriklerini Duyurdu

Google, ekosistemini daha güvenli hale getirmeyi esas alan yeni özellikler tanıtmaya devam ediyor. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Google’ın I/O adıyla her yıl düzenlenen geliştirici konferansında birçok yeni duyuru yapıldı. Duyurular arasında bazıları gelecekte hayata geçecek olan ve kullanıcılarının güvenliği ile gizliliğini artıracak içerikler de yer aldı.

Açıklanan yeniliklerden biri, Android cihazlarının yanı sıra Chrome tarayıcısı, Mac ve PC üzerinde kullanılabilen bir sanal kart aracı. Google Pay’den ayrı olarak kullanılacak içerik, ne zaman çevrimiçi alışveriş yapılmak istense satıcıya iletilecek.

Herhangi bir güvenlik ihlali durumunda, sanal kart yenisi ile değiştirilebilecek ve fiziksel bir kartı yenilemek için gereken süreç geçerli olmayacak. Apple Card’a benzerlik gösteren sanal kredi kartının bu yaz belirli ülkelerde kullanıma sunulması bekleniyor.

Açıklanan içeriklerden diğeri kullanıcıları, bilgi güvenliği konusunda adım atılması gerektiğine dair uyaran bir profil alarmı. Hesap Güvenlik Durumu, herhangi bir güvenlik konusu olduğu zaman hesap avatarı etrafında sarı bir halka olarak belirecek. Güvenlik Durumu güncellemesinin yanı sıra, Google Workspace kullanıcıları Google Docs, Slides ve Sheets üzerinde oltalama saldırılarına karşı daha fazla güvenlik elde edecek.

Öte yandan kişisel iletişim bilgilerinin Google arama sonuçlarında belirmesini önlemek adına kullanıcılar hassas bilgilerini işaretleyebilecek. Belli bilgiler işaretlendikten sonra Google, güvenlik riski değerlendirmesi yaparak söz konusu bilgilerin arama sonuçlarından kaldırılıp kaldırılmaması gerektiğine karar verecek.

Protected Computing girişimi kapsamında, Google kullanıcılara ait tanımlanabilir bilgileri hesaplarından çıkaracak ve hassas bilgileri şifreleyecek.

Ek olarak, My Ad Center hizmeti kapsamında kullanıcılardan sayfalarında beliren reklamlar hakkında geri bildirim yapması sağlanacak. Kullanıcılar reklam türlerini kaldırabilecek veya belli bir konu hakkında daha fazla reklam görmek istediklerini belirtebilecek.

Okumaya Devam Et