Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Google hesabınızı iki adımlı doğrulamayla güvene alın

Gmail başta olmak üzere tüm Google servislerini kullanmamıza yarayan Google hesabınızın daha güvenli hale gelmesi için iki adımlı doğrulamayı aktif hale getirmeyi ihmal etmeyin. Detaylar bu yazımızda. 

tarihinde yayımlandı

Şifrenizin güvenli olduğunu düşünüyorsunuz fakat birinin şifrenizi çalması, sandığınızdan çok daha kolay olabilir. Yaygın olarak yapılan bazı işlemler, sizi şifrenizin çalınması tehlikesiyle karşı karşıya bırakabilir. Birden fazla sitede aynı şifreyi kullanmak, güvenilmeyen sitelerden yazılım indirmek, e-posta ve sosyal medya mesajlarındaki güvenilmez bağlantıları tıklamak bunlardan en yaygın olanları.

Bazı popüler servislerde güvenliği artırıcı önlem olarak kullanılan iki adımlı doğrulama, Google hesabınızı güvene almak için de oldukça etkili. Kötü niyetli kişiler şifrenizi ele geçirmiş olsa dahi “2 Adımlı Doğrulama”, bu kişilerin hesabınızı ele geçirmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Sistem nasıl çalışıyor?

Kötü niyetli bir kişi şifrenizi çaldığında, hesabınıza girmenizi önleyen bu yöntem sayesinde kötü niyetli kişilerin  tüm e-postalarınıza, kişilerinize, fotoğraflarınıza vb. erişmesini ve hatta bunları silmesini engellemiş olursunuz. Ayrıca rehberinizde kayıtlı kişilere sizin adınıza istenmeyen veya zararlı e-postalar göndermeleri de olası. Bir diğer tehlike de hesabınızı kullanarak diğer hesaplarınızın (bankacılık, alışveriş vb.) şifrelerini sıfırlamaları olacaktır. Bu yüzden, iki aşamalı doğrulama çok önemli.

Google’ın2 Adımlı Doğrulama’sında hesabınızda her zamanki gibi kullanıcı adı ve parolayla giriş yapacaksınız. Sonrasında Google kısa mesaj, sesli çağrı veya mobil uygulama aracılığıyla telefonunuza bir kod gönderilecek. Bir Güvenlik Anahtarınız varsa bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına onu takabilirsiniz.

Oturum açmayı kolaylaştırın

Oturum açma işlemi sırasında, 2 Adımlı Doğrulama’yı söz konusu bilgisayarda bir daha kullanmamayı seçebilirsiniz. Bundan sonra o bilgisayarda oturum açmaya çalıştığınızda sadece şifreniz istenir.

Yine de korunmaya devam edersiniz, çünkü başka biri veya siz farklı bir bilgisayardan hesabınızda oturum açmayı denediğinizde 2 Adımlı Doğrulama gerekecektir.

Ekstra güvenlik katmanı

Çoğu kişi hesabını korumak için tek bir güvenlik katmanı kullanır: Şifreleri. 2 Adımlı Doğrulama kullanıldığında, kötü amaçlı biri şifre katmanınızı ele geçirse bile hesabınıza erişmek için yine de telefonunuza veya Güvenlik Anahtarınıza ihtiyacı olacaktır.

2 Adımlı Doğrulama ile hesabınızı bildiğiniz (şifreniz) ve sahip olduğunuz bir şeyle (telefonunuz veya Güvenlik Anahtarı) koruyacaksınız.

Gerek duyduğunuzda, kodlar, hesabınız için benzersiz şekilde oluşturulur. Doğrulama kodlarını kullanmayı seçerseniz bu kodlar telefonunuza kısa mesaj, sesli çağrı veya mobil uygulamamız aracılığıyla gönderilir. Her kod yalnızca bir kez kullanılabilir.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir