Bizi takip edin

Haberler

Google ClusterFuzz adlı hata bulma yazılımını genel kullanıma açtı

Google, Chrome’da yaklaşık 16 bin hatayı bulmasına yardımcı olan hata bulma aracı ClusterFuzz’u genel kullanıma açtığını duyurdu.

tarihinde yayımlandı

google-cloud

Google, Chrome’da yaklaşık 16 bin hata bulmasına yardımcı olan, otomatik hata bulma aracı ClusterFuzz’u genel kullanıma açtı. ClusterFuzz, genellikle güvenlik yamasıyla çözülmesi gereken bellekle ilgili hataların bulunmasında çok etkili bir araç.

ClusterFuzz’u şimdiye kadar sadece Google mühendisleri ve bazı açık kaynak projelerinde çalışan mühendisler kullanabiliyordu. Google’ın uygulamayı genel kullanıma açmasıyla birlikte tüm yazılım geliştiricileri bu kullanışlı uygulamayı kullanabilecekler.

Google, ClusterFuzz’u yaklaşık iki yıl önce genel kullanıma açtığı OSS-Fuzz adlı başka bir uygulama ile birlikte kullanıyordu. ClusterFuzz, şu ana kadar 160 açık kaynaklı projede 11 bine yakın hatanın tespit edilmesine yardımcı oldu. Chrome’da ise bu sayı 16 bine ulaştı. Google’ın ClusterFuzz sunucuları Google’ın Bulut Platformunda yaklaşık 25 bin makine üzerinde çalışıyor. Yazılım geliştiricileri ClusterFuzz’u kendi yerel sunucularında Google Bulut Platformuna bağımlı olmasından dolayı birkaç küçük kısıtlama ile çalıştırabilecekler.

Okumaya Devam Et