Bizi takip edin

Haberler

Google, Chrome’a yeni güvenlik özelliği ekliyor

Google, Chrome’a Internet Explorer ve Firefox’ta yıllardır bulunan izinsiz dosya indirme ile ilgili yeni bir özellik ekliyor.

tarihinde yayımlandı

chrome

 

Google, Firefox ve Internet Explorer’da 2015 yılından bu yana bulunan “drive by download” olarak adlandırılan kullanıcının rızası olmadan dosya indirmeyi engelleyen yeni bir özellik ekliyor. Her ne kadar bazı durumlarda belirli Web adresleri sadece dosya indirme amaçlı olsa da çoğunlukla kullanıcının haberi olmadan dosya indirme durumu kötü amaçlı olarak nitelendiriliyor. Siber saldırganlar ele geçirdikleri siteye kötü amaçlı yazılımlar yerleştirerek iframe gibi yöntemleri kullanarak kullanıcıların haberi olmadan bilgisayarlarına dosya indirip çalıştırarak bilgisayarlara sızmaya çalışıyorlar.

Yeni özellik iOS hariç tüm Chrome sürümlerinde yer alacak. iOS’ta yer almamasının nedeni ise Chrome’un iOS sürümünün Chromium değil Safari’nin Webkit motoru kullanılarak geliştirilmiş olması.

Firefox ve Internet Explorer gibi çeşitli tarayıcılar bu tür indirmeleri 2015 yılından bu yana engelliyor. Google Chrome’un haricinde Chromium tabanlı olan Opera, Microsoft Edge, Vivaldi ve benzeri tarayıcıların da benzer özelliği uygulamaya başlamaları bekleniyor.

Okumaya Devam Et