Bizi takip edin

Gizlilik

Gmail’in yeni tasarımıyla gizlilik özellikleri geliyor

Geçtiğimiz günlerde Google’ın Gmail tasarımında önemli yenilikler yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu yenilikler arasında e-posta mesajlarına güvenlik sağlayan gizlilik modu da yer alıyor.

Tarih:

-

Gmail

Geçtiğimiz günlerde Google’ın Gmail’i baştan aşağı yenilediği ve yeni bir tasarımla kullanıcıların karşısına çıkacağı ortaya çıkmıştı. Yeni tasarımda kullanıcıların Takvim ve diğer özellikleri Gmail ekranından çıkmadan kullanabilmelerini sağlayan kenar çubuğu gibi yenilikler bulunuyor. Google’ın yenilikleri sadece tasarımla sınırlı değil. The Verge’ün haberine göre Google’ın getirdiği yeniliklerden birisi de gizlilik özelliği. Gizlilik modu adı verilen bu özellik sayesinde kullanıcılar gönderdikleri e-posta mesajlarının bir başkasına gönderilmesini, indirilmesini, kopyalanmasını ya da yazdırılmasını engelleyebilecekler.

Bir diğer yeni özellik ise şifreli e-posta mesajı. Şifreli olarak gönderilen mesajı karşı tarafın açabilmesi için bir şifre girmesi gerekecek. Bu sayede e-posta mesajları için ekstra güvenlik sağlaması amaçlanıyor. Benzer özellikleri de geçtiğimiz aylarda Microsoft Outlook uygulamasına eklemişti. Eklenen bu güvenlik özellikleri yine de e-posta mesajlarının ekran görüntüsünün alınmasın ya da cep telefonuyla fotoğraflarının çekilmesini engellemiyor ama işi zorlaştırıyor.

Google, Gmail’de yapılan bu yenilikleri doğrularken en kısa sürede kullanıcıların kullanımına açacaklarını açıkladı. Yeniliklerin 8 Mayıs tarihinde düzenlenecek Google I/O Geliştirici konferansında açıklandıktan sonra kullanıma sunulması bekleniyor.

Gizlilik

Walmart, çalışanları ve müşterilerini takip edecek bir teknolojinin patentini aldı

Birçok açıdan gizlilik endişelerini artıracak yeni sistem, tarayıcı seslerinden, konuşmalara hatta alışveriş çantalarına kadar takip edecek.

Tarih:

-

walmart

Birçok açıdan gizlilik endişelerini artıracak yeni sistem, tarayıcı seslerinden, konuşmalara hatta alışveriş çantalarına kadar takip edecek.

Walmart, bu hafta mağazalarında kullanmayı planladığı çalışanları ve alıveriş yapanları dinlemeye kadar varan yeni bir sistem için patent aldı. Başvuru dosyasına göre, sistem çalışanların performanslarının ve verimliliklerinin belirlenebilmesi için kasa önlerinde müşterilerin konuşmaları dahil çeşitli sesleri kaydedecek. Sistem, kasadan kaç adet ürün geçirildiğini, kaç adet poşet kullanıldığını da belirleyebilecek.

Buraya kadar sorun yok ama sistemin kasa önünde bekleyen müşterilerin konuşmalarını da kaydedecek olması gizlilik açısından çeşitli problemlere yol açacak gibi görünüyor. Müşterilerin seslerinin kaydedilmesinin nedeni ise kasa önlerinde ne kadar süre kuyruk beklediklerini belirlemek. Sistem ayrıca çalışanların müşterileri nasıl karşıladıklarının anlaşılmasını ve müşteri memnuniyetinin yükseltilmesi için kullanılacak.

Şu an için sistem Walmart’larda kullanıma başlamış değil. Sistemin mağazalara ne zaman kurulucağı ya da kurulup kurulmayacağı da açıklık kazanmış değil.

Okumaya Devam Et

Gizlilik

Gmail’de epostaların başkaları tarafından okunabildiği ortaya çıktı

Gmail hesaplarını üçüncü taraf uygulamalara bağlayan kullanıcıların verdikleri izinlerden dolayı geliştiriciler tarafından okunup incelenebildiği ortaya çıktı.

Tarih:

-

gmail

Google, kullanıcıların gönderip aldığı eposta mesajlarının sadece makineler değil bazen üçüncü taraf uygulama geliştiricileri tarafından okunabildiğini doğruladı. Hesaplarını üçüncü taraf uygulamalara bağlayan kullanıcıların verdikleri izinden dolayı e-postalarının bu uygulamaların geliştiricileri tarafından okunabildiği ortaya çıktı.

Kullanıcılar başka bir geliştirici tarafından geliştirilmiş bir uygulamayı kullanmak istediklerinde bu uygulamaya okuma, silme, yönetme gibi çeşitli izinler veriyor. Genellikle bu izinler çeşitli bilgisayar algoritmaları için kullansa da bazı şirketler bu izni kötüye kullanarak kullanıcıların mesajlarını okumuşlar.

Örneğin Edison Software, yeni bir yazılım özelliği geliştirmek için yüzlerce kullanıcının gönderip aldığı eposta mesajlarını incelemiş. eDataSource ise algoritmalarını geliştirmek için geliştiricilerinin e-posta mesajlarını okumalarına izin vermiş. Konuyla ilgili açıklama yapan bu şirketler kullanıcı sözleşmelerinde bunun yer aldığını herhangi bir yasadışı işlem yapmadıklarını söylüyorlar. Her ne kadar şirketler kullanıcı sözleşmesinde yer aldığını söyleseler de uzmanlar hiçbir kullanıcının sayfalar dolusu sözleşmeyi okumadığını, okusalar bir başkasının e-posta mesajlarını okumaya izin vermeyeceklerini düşündüklerini söylüyorlar.

Google yetkilileri sadece güvenlik incelemesi tamamlanmış şirketlerin kullanıcılar açıkça e-posta mesajlarını okumaya izin verdikleri sürece mesajlara erişebildiğini söylüyorlar. Kısacası kullanıcıların uygulamalara izin verirken ince eleyip sık dokumaları gerekiyor.

Okumaya Devam Et

Gizlilik

Facebook, kullanıcı verilerini birçok şirketle paylaştığını kabul etti

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan ve Mark Zuckerberg’in kongre önünde ifade vermesine kadar giden Cambridge Analytica skandalından bu yana Facebook’un başı dertten kurtulmuyor.

Tarih:

-

facebook

Facebook, 2015 yılında kullanıcı verilerine üçüncü taraf şirketlerin erişimini kısıtladığını açıklamıştı, ancak şirketin 61 teknoloji şirketine kullanıcı verilerine özel erişim sağlayan izin verdiği ortaya çıktı. Şirket 2015 yılından sonra da teknoloji alanında hizmet veren 61 yazılım ve donanım şirketinin kullanıcı bilgilerine vermeye devam etmiş. Durum, şirketin geçtiğimiz Cuma günü kongreye teslim ettiği 747 sayfadan oluşan belgelerle ortaya çıktı.

“Tek seferlik” ayrıcalık tanınmış

Facebook, aralarında AOL, UPS ve çöpçatan uygulaması Hinge’in de bulunduğu çeşitli şirketlere yeni gizlilik politikalarına uyum sağlayabilmeleri için kullanıcı bilgilerine erişebilmelerini sağlayan “tek seferlik” ayrıcalık tanımış. Kullanıcıların bilgisi dışında arkadaş adları, cinsiyet ve doğum tarihleri gibi bilgiler bu şirketlerle paylaşılmış.

Facebook bu şirketlerin 38’iyle iş ortaklığını sonlandırdığını ve temmuz ayının sonuna kadar 7 şirketle daha iş ortaklığını bitireceğini açıkladı. Facebook başka veri sızıntıları olup olmadığı konusunda kendi içinde araştırmalar yapmaya devam ediyor.

Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi6 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi6 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale7 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi7 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık7 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi7 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi7 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık8 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi8 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi8 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

Para Aklama Para Aklama
Bankacılık2 hafta önce

Yeni çözüm kripto para kullanılarak yapılan para aklama girişimlerini tespit ediyor

Son dönemde kripto para kullanılarak gerçekleştirilen para aklama girişimlerini tespit etmek ve engellemek için yeni çözümler geliştiriliyor.

kripto para kripto para
Bankacılık3 hafta önce

Türkler, dijital paranın geleceğin online harcama aracı olacağına inanıyor

Yapılan araştırmaya göre dijital para birimlerinin geleceğin online harcama aracı olacağı görüşüne katılan Türklerin oranı yüzde 53 ile Avrupa ortalamasının...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık2 ay önce

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler...

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık3 ay önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık4 ay önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

Bankacılık4 ay önce

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

SWIFT SWIFT
Bankacılık5 ay önce

Siber saldırganların hedefinde SWIFT sistemi var

Bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, büyük miktarların söz konusu olması siber bankacılık sisteminin sürekli siber saldırganların hedefinde olmasına neden oluyor.

DDoS DDoS
Bankacılık5 ay önce

Finans kurumlarına yönelik DDoS saldırıları artıyor

Finans sektörüne yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları her geçen gün artıyor. Saldırılar hem maddi hem de diğer açılardan çok...

Kredi Kartı Kredi Kartı
Bankacılık5 ay önce

Siber saldırganların yeni hedefi Çinli OnePlus oldu

Çinli OnePlus'ın ödeme sistemlerine sızarak kötü niyetli bir kod yükleyen siber saldırganlar 40 bine yakın kullanıcının kredi kartı bilgilerini ele...

Son gün 31 Ocak Son gün 31 Ocak
Bankacılık6 ay önce

İnternetten alışveriş keyfine devam etmek için kartınızı açtırmayı unutmayın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 27 Ekim 2016 tarihinde iletilen talimatı gereği, kart hamillerinin açıkça talebinin bulunmadığı hallerde, banka...

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.