Bizi takip edin

Gizlilik

Gmail’in yeni tasarımıyla gizlilik özellikleri geliyor

Geçtiğimiz günlerde Google’ın Gmail tasarımında önemli yenilikler yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu yenilikler arasında e-posta mesajlarına güvenlik sağlayan gizlilik modu da yer alıyor.

Tarih:

-

Gmail

Geçtiğimiz günlerde Google’ın Gmail’i baştan aşağı yenilediği ve yeni bir tasarımla kullanıcıların karşısına çıkacağı ortaya çıkmıştı. Yeni tasarımda kullanıcıların Takvim ve diğer özellikleri Gmail ekranından çıkmadan kullanabilmelerini sağlayan kenar çubuğu gibi yenilikler bulunuyor. Google’ın yenilikleri sadece tasarımla sınırlı değil. The Verge’ün haberine göre Google’ın getirdiği yeniliklerden birisi de gizlilik özelliği. Gizlilik modu adı verilen bu özellik sayesinde kullanıcılar gönderdikleri e-posta mesajlarının bir başkasına gönderilmesini, indirilmesini, kopyalanmasını ya da yazdırılmasını engelleyebilecekler.

Bir diğer yeni özellik ise şifreli e-posta mesajı. Şifreli olarak gönderilen mesajı karşı tarafın açabilmesi için bir şifre girmesi gerekecek. Bu sayede e-posta mesajları için ekstra güvenlik sağlaması amaçlanıyor. Benzer özellikleri de geçtiğimiz aylarda Microsoft Outlook uygulamasına eklemişti. Eklenen bu güvenlik özellikleri yine de e-posta mesajlarının ekran görüntüsünün alınmasın ya da cep telefonuyla fotoğraflarının çekilmesini engellemiyor ama işi zorlaştırıyor.

Google, Gmail’de yapılan bu yenilikleri doğrularken en kısa sürede kullanıcıların kullanımına açacaklarını açıkladı. Yeniliklerin 8 Mayıs tarihinde düzenlenecek Google I/O Geliştirici konferansında açıklandıktan sonra kullanıma sunulması bekleniyor.

Gizlilik

Google’ın Çin pazarına yönelik arama motoruna protestolar artıyor

Google’ın Çin pazarına yönelik geliştirdiği, sansür yasalarıyla uyumlu arama motoru projesi Dragonfly’a karşı protestolar artarak devam ediyor.

Tarih:

-

dragonfly

Geçtiğimiz haftalarda Google’ın Çin’in sansür yasalarıyla uyumlu Dragonly kod adlı bir arama sistemi geliştirdiği ortaya çıkmıştı. Yeni sistemin yapılan aramaları telefon numaralarıyla eşleştirdiği iddiasıyla birlikte hem şirket içi hem de şirket dışı protestolar artmaya başladı.

Dragonfly, normalde Nobel ödüllü Çinli aktivist Liu Xiaobo’yu getirmesi gereken “insan hakları”, “öğrenci protestoları” ve “Nobel Ödülü” gibi aramaları sansürlüyor. Ayrıca Dragonfly’ın hava kirliliği ile ilgili verileri üzerinde oynanmış verilerle değiştirecek şekilde kodlandığı da iddialar arasında yer alıyor. Google, henüz böyle bir ürünün varlığını doğrulamış değil. Yetkililer sadece Çin’e yönelik çeşitli araştırmalar yapıldığını, ancak henüz bir ürün sunma aşamasına gelinmediğini belirtiyorlar.

Diğer taraftan şirket içindeki protestolar da artıyor. 1400 Google çalışanının projeyle ilgili daha fazla bilgi talep eden bir mektuba imza attıkları iddia ediliyor. Kıdemli araştırmacı Jack Poulson’un da bu ürünü protesto etmek için istifa ettiği iddialar arasında yer alıyor. İddialar doğruysa, Poulson’la birlikte Dragonfly yüzünden şirketten ayrılanların sayısı 5’e ulaşmış durumda.

Okumaya Devam Et

Gizlilik

Apple, emniyet güçleri için özel portal oluşturuyor

Apple, kendisine gelen veri ve izleme taleplerini karşılamak için dünyanın her tarafından erişilebilir bir portal oluşturuyor.

Tarih:

-

Apple

Apple, emniyet güçleri için özel portal oluşturuyor

Son yıllarda emniyet güçleri ve diğer kurumlar tarafından yapılan taleplerin artması Apple’ı emniyet güçlerinin talepte bulunabileceği bir portal yapmaya itti. Portal sadece ABD’den değil tüm dünyadaki emniyet güçleri ve devlet kuruluşları tarafından erişilebilir olacak. Apple ayrıca emniyet güçleri ve ilgili kuruluşlarda çalışan personelleri eğitmek üzere adli bilim üzerine olan eğitim çalışmalarını genişletiyor. Eğitimler de portal gibi tüm dünyadaki emniyet güçleri ve ilgili kuruluşlara açık olacak.

2018 yılının sonunda açılacak olan portal üzerinden veri ve izleme talepleri yapılabilecek. Portal erişimi için emniyet güçleri kurumlarının başvuruda bulunulması ve başvurunun Apple tarafından onaylanması gerekecek.

Apple ayrıca kullanıcılarının gizliliği ile ilgili herhangi bir endişe duyulmaması gerektiğini, yapılan çalışmaların emniyet güçlerine yasalar dahilinde yardımcı olmak üzere yapıldığını açıklamaya ekledi.

Google, Microsoft, Facebook ve Twitter gibi şirketler her üç ayda bir şeffalık raporu yayınlayarak tüm dünyadan kendilerine gelen taleplerle ilgili çeşitli bilgiler yayınlıyorlar. Bu raporlara göre şirketlere gelen taleplerin sayısı her geçen gün artıyor.

Okumaya Devam Et

Gizlilik

Facebook, güvenlik uygulaması Onavo’yu App Store’dan kaldırdı

Son dönemde kullanıcı gizliliği ile ilgili çeşitli sorunlar yaşayan Facebook, Apple’ın uyarısıyla güvenlik uygulaması Onavo’yu App Store’dan kaldırdı.

Tarih:

-

onavo

Apple geçtiğimiz günlerde veri toplama kurallarını ihlal ettiği için Onavo uygulamasını App Store’dan kaldırması yönünde uyarıda bulunmuştu. Uygulama yıllardır kullanıcılar tarafından App Store’dan indirilebiliyordu.

Onavo uygulaması, kullanıcılara internette güvende olmaları için VPN (Sanal Özel Ağ) hizmeti sağlıyor ve tarayıcı geçmişini şüpheli web sitelerinden saklıyordu. Facebook’un 2013 yılında İsrailli Onavo’dan satın aldığı uygulama kullanıcıların telefonlarında yaptıkları işlemlerle ilgili verileri toplama izni alıyordu. Facebook bu sayede diğer uygulamaların kullanımı hakkında bilgi topluyor. Örneğin bir uygulamanın kullanım oranlarının arttığını ya da azaldığını görebiliyor ve bu verileri uygulamayı satın almaya yönelik değerlendirmelerde kullanabiliyor.

Facebook son dönemde kullanıcı gizliliğiyle ilgili Cambridge Analytica ile başlayan birçok sorun yaşamış ve ABD’deki seçimler de dahil olmak üzere kullanıcı gizliliğine yönelik çeşitli adımlar atmak zorunda kalmıştı.

Diğer taraftan Onavo, Google’ın uygulama mağazası Google Play’den de kaldırılmış.

 

 

Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi8 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi9 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale9 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi9 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık9 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi10 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi10 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık10 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi10 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi11 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

darkq-tequila darkq-tequila
Bankacılık3 hafta önce

Latin ülkelerindeki bankaları tehdit eden zararlı yazılım tespit edildi

Dark Tequila kod adlı gelişmiş bir siber operasyon, son beş yıldır Meksika başta olmak üzere Latin Amerika’da kullanıcıları hedef alıyor....

Cosmos Bank Cosmos Bank
Bankacılık4 hafta önce

Kuzey Kore bağlantılı siber korsan grubu Cosmos Bank’tan 13,5 milyon dolar çaldı

Hindistan’da faaliyet gösteren Cosmos Bank’ın SWIFT/ATM altyapısına siber saldırı düzenleyen Kuzey Kore bağlantılı Lazarus grubu 13,5 milyon dolar çaldı.

Truva Atı Truva Atı
Bankacılık1 ay önce

Mobil bankacılığa yönelik truva atlarında patlama yaşanıyor

Mobil bankacılığa yönelik Truva Atları, 2018’in 2. çeyreğinde siber sorunlar listesine damgasını vurdu. 2018’in ilk çeyreğine göre üç kat, 2017’nin...

Spy Banker Spy Banker
Bankacılık2 ay önce

Sahte bankacılık uygulaması, kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışıyor

Kredi kartı bilgilerine ulaşmak için mobil bankacılık müşterilerini sahte sayfalara yönlendiren Android/Spy.Banker.AHR adlı yeni bir zararlı yazılım tespit edildi.

Oltalama Oltalama
Bankacılık2 ay önce

Oltaya takılan çalışanlar bankaya 2,4 milyon dolara mal oldu

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bir bankanın çalışanları siber korsanların oltalama saldırısında bağlantıya tıklayarak bankanın 2 milyon doların üzerinde zarara uğramasına...

Para Aklama Para Aklama
Bankacılık3 ay önce

Yeni çözüm kripto para kullanılarak yapılan para aklama girişimlerini tespit ediyor

Son dönemde kripto para kullanılarak gerçekleştirilen para aklama girişimlerini tespit etmek ve engellemek için yeni çözümler geliştiriliyor.

kripto para kripto para
Bankacılık3 ay önce

Türkler, dijital paranın geleceğin online harcama aracı olacağına inanıyor

Yapılan araştırmaya göre dijital para birimlerinin geleceğin online harcama aracı olacağı görüşüne katılan Türklerin oranı yüzde 53 ile Avrupa ortalamasının...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık4 ay önce

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler...

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık5 ay önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık6 ay önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.