Bizi takip edin

Haberler

Geliştiriciler Among Us Adlı Oyundaki ‘Evis Loris’ Spam Saldırısı ile Baş Etmeye Çalışıyor

Güvenlik uzmanları, Among Us oyununda beliren riskin fazlasıyla koordineli olduğunu belirtiyor…

tarihinde yayımlandı

2020’in en popüler multiplayer (çok oyunculu) yapımlarından biri haline gelen cinayet temalı bulmaca oyunu Among Us, az rastlanan bir spam saldırısının kaynağı haline geldi. Among Us ile yayılan gizemli çevrimiçi bağlantı “Eris Loris”, oyunun geliştiricisi olan InnerSloth stüdyosunun ‘acil bakım’ başlatmasına neden oldu.

Koronavirüs karantinasının etkin olduğu yaz aylarında oyuncu sayısı giderek artan Among Us, siber saldırı ve hile girişimlerine maruz kalmaya devam ediyor. Eris Loris adı verilen gizemli ve kötü amaçlı yeni bir saldırı ise henüz geçtiğimiz hafta çok oyunculu karşılaşmalarda belirmeye başladı. Oyunun geliştiricisi InnerSloth tarafından yapılan açıklamada “siber saldırıdan haberdar oldukları ve sorunu çözmeye çalışacakları” kaydedildi.

Spam saldırısı, geçtiğimiz hafta Perşembe günü oyun içindeki sohbet kutusunda beliren mesajlarla başladı. Eris Loris adlı YouTube kanalına üye olunmasını teşvik eden söz konusu mesajlarda, bu isteğin yerine getirilmemesi halinde kullanıcıların hesaplarının ele geçirileceği tehdidi yapıldı.

Oyun odaklı saygın medya platformu Eurogamer’da, spam saldırısını başlattığı iddia edilen siber korsan ile yapılan röportaja yer verildi. Siber korsan, spam saldırısında onlarca kişinin kendisine sunucuları ile destek verdiğini öne sürdü.

Spam saldırısındaki amacın, siber saldırı yöntemleri ve oyun hileleri üzerine önerilerde bulunan Eris Loris YouTube kanalını öne çıkarmak olduğu anlaşılıyor. Saldırının arkasındaki siber korsanın iddiaları doğru ise Eris Loris kampanyası bugüne kadar 1,5 milyon çevrimiçi oyuna bulaştı ve son derece çarpıcı bir rakam olarak 5 milyon civarında oyuncuyu etkiledi.

Güvenlik uzmanları, Among Us oyununda beliren spam kampanyasının fazlasıyla koordineli olduğunu ve oyunu olumsuz yönde etkilediğini bildiriyor. InnerSloth’tan yapılan açıklamada, Perşembe günü gece yarısı başlatılan sunucu güncellemesinin devam etmekte olan birçok oyunu etkilediği ve çok sayıda hata oluşmasına neden olduğu bilgileri aktarıldı. Sorunun tamamen çözülüp çözülmediği veya geliştiricilerin ileriye dönük bakım yapıp yapmayacağı da henüz belli değil.

Among Us oyuncuları ise sunucu güncellemesinin oyunlarını olumsuz etkilediğini belirterek Twitter üzerinden eleştiride bulundu.

Okumaya Devam Et