Bizi takip edin

Haber

Firefox kullanıcıları parolasız geleceğe taşıyor

Mozilla’nın Web tarayıcısı Firefox, 60 sürümüyle birlikte kullanıcıların Web sitelerinde parola kullanmadan oturum açabilmelerini sağlayan WebAuthn teknolojisini desteklemeye başlıyor.

Yayımlandı

-

Firefox

Mozilla’nın Web tarayıcısı Firefox, 60 sürümüyle birlikte WebAuthn teknolojisini desteklemeye başlıyor. WebAuthn teknolojisi kullanıcıların bu teknolojiyi destekleyen sitelere parola kullanmadan giriş yapabilmelerini sağlıyor. WebAuthn teknolojisinin son yıllarda büyük ölçüde artan oltalama saldırılarına karşı kullanıcılara koruma sağlayacağı bekleniyor.

WebAuthn teknolojisi kullanıcıların parolaya ihtiyaç duymadan fiziksel bir kimlik doğrulama cihazı, telefonlardaki parmak izi okuyucu ve yüz tanıma sistemleri ile Web sitelerine giriş yapabilmelerini sağlıyor. Parolalar uzun süredir kimlik doğrulama için kullanılan en önemli araçlardan biri, ancak parolaların tahmin edilebilmesi, tuş vuruşlarını kaydedebilen çeşitli zararlı yazılımlar, aynı parolaların birden fazla sitede kullanılması gibi çeşitli nedenlerden dolayı güvenlik açısından çeşitli zaaflara yol açabiliyor. WebAuthn teknolojisi parolanın yarattığı güvenlik açığını kapatmayı hedefliyor.

Şu an Firefox’ın desteklemeye başlayacağı WebAuthn teknolojisi çok yakında Google Chrome’da da kullanılmaya başlanacak. Diğer Web tarayıcılarının da diğerlerini takip etmeleri bekleniyor.

Okumaya Devam Et