Bizi takip edin

Bankacılık

Finans kurumlarına yönelik DDoS saldırıları artıyor

Finans sektörüne yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları her geçen gün artıyor. Saldırılar hem maddi hem de diğer açılardan çok büyük zararlara yol açıyor.

Tarih:

-

DDoS

Finans sektörüne yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları her geçen gün artıyor. Ağın belirli bir kısmının hedef alındığı ve çok fazla istek gönderilerek bant genişliğinin tıkanmasına neden olup hizmet verilmesini engelleyen DDoS saldırıları hem maddi hem de diğer açılardan büyük zararlara yol açıyor.

Genelde DDoS saldırıları, “hacktivistler” veya politik amaçlar için ulus-devletlerin desteklediği siber suçlular ile ilişkilendiriliyor. Fakat kurumların zaman geçtikçe internete ve web üzerinden gerçekleştirdikleri transferlere daha bağımlı hale gelmeleri sonucunda, bu saldırılar, özellikle para kazanmak için finans sektöründeki işletmeleri hedef alır hale geldi. Hatta veriler, analiz edilen saldırıların %32’sini oluşturan DDoS saldırılarının finansal hizmet firmalarına karşı gerçekleştirilen en yaygın saldırı türü olduğunu gösteriyor.

DDoS saldırıları büyük maddi kayıplara neden oluyor

Nasıl yapılmış olursa olsun, DDoS saldırıları, verilen hizmetin bir süre aksamasıyla sonuçlanıyor. Bu saldırılar özellikle dijital dönüşümden geçen ve müşterilerinin isteklerini karşılamak için ana işletme kapasitelerini çevrimiçi ortama taşıyan kuruluşlara karşı daha etkili oluyor. Rakamlar, finansal kurumlarının DDoS saldırıları sonucunda yaşadığı aksama süresinde saatte 100.000 dolara varan kayıplarla karşılaşabildiğini gösteriyor.

DoS saldırıları hizmet aksatmanın yanında kurumdan fidye almak için de gerçekleştirilebiliyor. Siber suçlular artık para ödemeleri için işletmelere karşı DDoS saldırısı kullanmalarıyla biliniyor. Siber fidyeye ek olarak DDoS saldırıları, BT’yi ve güvenlik kaynaklarını saptırmak için bir dikkat dağıtma yöntemi olarak da sıkça kullanılıyor. Bunun sonucu olarak verilerin dışarıya sızdırılmasına yardımcı olacak kötü amaçlı yazılım ve zararlı programların yüklemesi için fırsatlar oluşturulmaya çalışılıyor.

Saldırıların şiddeti ve boyutu da artıyor

Geçtiğimiz yıllarda kurumları saniyede 200 – 300 gigabayt ile hedef alan DDoS saldırıları gördük ama 2016’da saniyede 1 terabayta varan saldırılar da görmüştük. Deloitte bu yüksek kapasiteli saldırıların daha geniş çapta gerçekleşeceğini öngörüyor. 2017 boyunca en az ayda bir ve 1 terabayt eşiğinde 10 milyon DDoS saldırısı olmuş olabileceği de tahminler arasında yer alıyor.

DDoS saldırılarına fırsat veren faktörler

DDoS saldırılarındaki büyüme, çoğunlukla kolayca kullanıma açılan nesnelerin interneti cihazlarının artan sayısıyla ilişkilendiriliyor. Bu sayıyla birlikte DDoS yetenekleri de artıyor.

Nesnelerin interneti cihazları: Bağlantılı cihazların sayıları finans sektöründe hızla artıyor ve birçok kolaylık ve fayda sunan bu cihazlar aynı zamanda güvenlik açıkları da barındırıyorlar. Birçok savunmasız nesnelerin interneti cihazı, kötü niyetli programlar kullanılarak botlara dönüştürülüyor. Daha sonra bu cihazlar arasında bağlantı sağlanarak botnet adı verilen yapı oluşturuluyor ve bu ağ içerisinde yüzbinlerce virüslü bilgisayar bulunuyor. Bu botnetler ağlarda kötü niyetli bir trafik yaratarak baskı kurmakta kullanılıyor. Böylece bütün siteyi çevrimdışı yapabilen yüksek yoğunluklu bir DDoS saldırısı gerçekleştirilmiş oluyor.

Erişilebilirlik: Tüm bunlara ek olarak, zararlı bir yazılım, ’hizmet olarak zararlı yazılım’, ‘hizmet olarak DDoS’ i ve daha fazlasını karanlık webde bulmak artık çok daha kolaylaşıyor. Bu da kodlama becerisine sahip olmadan da karmaşık botnetleri kullanarak gelişmiş ve etkili saldırılar gerçekleştirebilmek anlamına geliyor.

DDoS saldırılarının türleri

Finans hizmeti veren kuruluşlar, giderek büyüyen bu tehditleri hafifletmenin yollarını ararken DDoS saldırılarının en yaygın yaygın türlerini iyi tanımak zorundalar. Bunların en yaygınları ağ, ulaşım ve uygulama katmanlarında gerçekleşen saldırılar.

Volumetrik saldırılar, ağları farklı cihazlardan ve bilgisayarlardan gelen isteklerle baskı altında bırakarak erişilebilir bant genişliğini kullanılamaz hale getiriyor. En yaygın volumetrik saldırılar arasında sahte bir IP adresi kullanılarak sorgu gönderilen DNS büyütmeleri bulunuyor.

Sırada, üçüncü (ağ) ve dördüncü (ulaşım) katmanlarındaki zayıf noktaları kullanan protokol saldırıları bulunuyor. Bu zayıf noktalar saldırganlara hedef aldıkları sunucuya, web sitesine ve benzerlerine erişimi engelleme imkânı tanıyor.

Son olarak, uygulama katman saldırıları, uygulamaları meşru kullanıcılardan geliyormuş gibi görünen isteklerle hedef alıyor ve bu istekleri uygulama istek yoğunluğundan ötürü çevrimdışı olana kadar sürdürüyor. Bu tür saldırılar, güvenlik ekiplerinin fark edebileceği ve hafifletebileceği en zor saldırılar olarak kabul ediliyor.

DDoS Saldırılarına karşı güvende olmak

DDoS saldırılarının teşkil ettiği riskleri hafifletmek isteyen finansal hizmet şirketleri, bu saldırı vektörlerinin hepsine karşı dirençli bir DDoS savunması kullanmak zorunda.

FortiDDoS, kurumlar için toplu volumetrik saldırılara, katman 7 uygulama saldırılarına, SSL tabanlı saldırılara, DNS tabanlı saldırılara ve nesnelerin interneti botnet saldırılarına karşı imza tabanlı yaklaşım yerine davranış tabanlı analizleri kullanarak koruma sağlıyor. Bu da yüzbinlerce parametreyi kullanarak uyarlanabilen standart ağ aktivite temeliyle gerçekleştiriliyor. Böylece anormal aktiviteler takip edilebiliyor.

FortiDDoS aynı zamanda BT ekiplerinin en çok saldırı yapan saldırganları, saldırılarda en çok kullanılan IP adreslerini, en çok kullanılan protokolü ve daha fazlasını takip edebildiği kapsamlı raporları da içinde barındırıyor.

Melih Kirkgoz

Fortinet Türkiye Kıdemli Teknik Müdürü Melih Kırkgöz

Fortinet Türkiye Kıdemli Teknik Müdürü Melih Kırkgöz konuyu şöyle değerlendiriyor:” Finans hizmeti veren kurumlar, dijital dönüşüm stratejilerinin bir parçası olarak kritik operasyonlarını çevrimiçi ortama taşıdıkça DDoS saldırılarına karşı daha riskli bir hale geliyorlar. Bu saldırılar daha sıklaşıp daha geliştikçe finans hizmeti sunan firmaların tüketici gizliliğini, kar-zarar hanesini ve saygınlığını tehdit ediyor. Finans hizmeti veren firmaların her bir networking katmanında gerçekleşebilecek saldırılara karşı kendilerini koruyabilmeleri için güvenlik önlemlerinin yerinde olduğundan emin olmaları gerekiyor”.

Bankacılık

Mobil bankacılığa yönelik truva atlarında patlama yaşanıyor

Mobil bankacılığa yönelik Truva Atları, 2018’in 2. çeyreğinde siber sorunlar listesine damgasını vurdu. 2018’in ilk çeyreğine göre üç kat, 2017’nin ilk çeyreğine göre ise iki kat artan Truva Atı modları bugüne kadarki en yüksek sayıya ulaştı.

Tarih:

-

Truva Atı

Mobil bankacılığa yönelik Truva Atları en popüler zararlı yazılımlar arasında yer alıyor. Bu yazılımlar mobil kullanıcıların banka hesaplarından para çalmak için tasarlanıyor. Bu tür saldırılar, tüm dünyada kolay gelir elde etmek isteyen siber suçlular tarafından sıkça kullanılıyor. Zararlı yazılım, insanların indirip kurmalarını sağlamak için genellikle resmi bir uygulama gibi görünüyor. Bankacılık uygulaması çalıştırıldığında, Truva Atı devreye girerek kendi arayüzünü bankacılık uygulamasının arayüzünün üzerine yerleştiriyor. Kullanıcı, kimlik bilgilerini girdiğinde zararlı yazılım bunları ele geçiriyor.

2018’in ikinci çeyreği bu türden 61.045 adet Truva Atına sahne oldu. Bu sayı, Kaspersky Lab’in bu tehdit türünü incelediği tüm zamanlar içindeki en yüksek miktar. Bu sayıya en büyük katkıyı yapanlar ise Hqwar adlı Truva Atının geliştiricileri oldu. Tespit edilen modların neredeyse yarısı bu zararlı yazılımla ilişkiliydi. Agent adlı Truva Atı ise yaklaşık 5000 adet paketle ikinci sırada yer aldı.

Mobil Bankacılığa Yönelik Truva Atı Kurulum Paketleri

2018’in 2. çeyreğinde, herhangi bir mobil zararlı yazılımın saldırısına uğrayan toplam kullanıcı sayısına göre mobil bankacılıkla ilgili zararlı yazılımların saldırına uğrayan kullanıcıların oranı en yüksek ilk üç ülke şunlar oldu: ABD (%0,79), Rusya (%0,7), Polonya (%0,28) 2018’in ilk çeyreğine kıyasla Rusya ve ABD sıralarını değiştirirken Polonya ise 9. sıradan 3. sıraya yükseldi. Bu yükselişin ardında ise Trojans.AndroidOS.Agent.cw ve Trojan-Banker.AndroidOS.Marcher.w modlarının etkin bir şekilde dağıtılması bulunuyor.

Uzmanlara göre, bu düzeyde yüksek sayılar mobil zararlı yazılımların tüm dünyadaki artma eğiliminin bir parçası olabilir. Tüm mobil zararlı yazılım kurulum paketi sayısının da bir önceki çeyreğe göre 421.000 adet artmış olması bunun bir göstergesi.

Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Victor Chebyshev, “Bu yılın ikinci yarısındaki tehdit alanı, mobil kullanıcıların güvenliği konusunda endişelenmemiz için birçok neden sundu. Başta bankacılıkla ilgili olanlar olmak üzere mobil zararlı yazılım kurulum paketlerinin genel büyümesi, siber suçluların zararlı yazılımları için sürekli yeni modlar yaparak daha gelişmiş hale getirdiklerini ve siber güvenlik ürünlerinin tespit etmesini zorlaştırdığını gösteriyor.  Bu trendin büyümeye devam etmesiyle, hem kullanıcıların hem de sektörün önümüzdeki aylarda çok daha dikkatli olması gerekiyor.” dedi.

Zararlı yazılım bulaşması riskini azaltmak için kullanıcılara şunlar tavsiye ediliyor:

  • Uygulamaları yalnızca güvenilir kaynaklardan indirip kurun. İdeal olan, resmi uygulama mağazasından indirmektir.
  • Uygulamanın talep ettiği izinleri kontrol edin. Uygulamanın işleviyle ilgili değillerse (örn. bir okuma uygulaması mesajlara ve aramalara erişmek isterse) bu bir zararlı yazılım işareti olabilir.
  • Sizi zararlı yazılım faaliyetlerinden koruyacak sağlam bir güvenlik çözümü kullanın. Kaspersky Internet Security for Android’in ücretsiz sürümü sizi bu tür hoş olmayan durumlardan korumaya yardımcı olur.
  • Spam e-postalardaki bağlantılara tıklamayın.
  • Cihazınıza root işlemi uygulamayın. Bu şekilde siber suçlular cihazınızda sınırsız yetkiye sahip olabilir.
Okumaya Devam Et

Bankacılık

Sahte bankacılık uygulaması, kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışıyor

Kredi kartı bilgilerine ulaşmak için mobil bankacılık müşterilerini sahte sayfalara yönlendiren Android/Spy.Banker.AHR adlı yeni bir zararlı yazılım tespit edildi.

Tarih:

-

Spy Banker

Bankaların güvenlik önlemlerini aşmakta zorlanan siber suçlular, banka müşterilerini kandırma yolunu seçmeyi sürdürüyorlar. Bilgi güvenliği kuruluşu ESET, bu çerçevede ilk tespitlere göre üç Hint bankasının müşterilerini hedef alan yeni bir bankacılık truva atı ile ilgili uyarılarda bulundu.

Resmi Google Play mağazasına sızmayı başaran bu sahte bankacılık uygulamaları, banka kullanıcılarına kredi kartı limitlerini yükseltmeyi vaat ederek ulaşıyor. Sahte uygulamalar, düzmece formlar yoluyla kredi kartı ayrıntılarını ve internet bankacılığı bilgilerini ele geçiriyor. Daha da kötüsü, kurbanlardan çalınan veriler açık bir sunucu üzerinden çevrimiçi şekilde, düz metin olarak sızdırılıyor, ki bu da verileri herkese açık hale getiriyor.

Sahte uygulamalar Haziran ve Temmuz 2018’de Google Play’e yüklendi ve ESET’in Google’ı uyarmasıyla kaldırıldı; ancak o zamana dek yüzlerce kullanıcı tarafından çoktan indirilmişlerdi.  Uygulamalar, her biri farklı bir Hintli bankayı taklit eden üç ayrı geliştirici tarafından yüklendi; ancak veriler üç uygulamanın kaynağının da aynı saldırgana dayandığını gösteriyor.

Uygulamalar nasıl çalışıyor?

Zararlı yazılımı tespit eden ESET Güvenlik Arastırmacısı Lukas Stefanko’nun verdiği bilgiye göre üç uygulama da aynı prosedürü izliyor. Başlatmayla birlikte, kredi kartı bilgilerininin talep edildiği bir form beliriyor. Kullanıcılar formu doldurup ‘Gönder’ tuşuna basarsa, internet bankacılığı giriş bilgilerinin istendiği başka bir forma yönlendiriliyor. İlginç olarak, tüm alanlar ‘zorunlu’ (*) olarak işaretlense de, her iki form da şüpheli bir durumun göstergesi olarak boş şekilde de gönderilebiliyor.

Her iki form da doldurulup ya da doldurulmadan tıklandığında, kullanıcı üçüncü ve son bir sayfaya yönlendiriliyor ve bir müşteri hizmetleri yöneticisinin kendileriyle iletişime geçeceği belirtiliyor. Elbette, hiç kimse kurbanlarla temas kurmuyor ve uygulamanın bu noktanın ötesinde başka hiçbir işlevi bulunmuyor.

Elde edilen bilgiler herkese açık hale geliyor   

Bu arada, sahte formlara girilen bilgiler düz metin olarak saldırganın sunucusuna gönderiliyor. Çalınan bilgileri listeleyen sunucuya herhangi bir kimlik doğrulama gerekmeden, bağlantıya sahip olan herkes tarafından erişilebiliyor. Bu, kurbanlar açısından potansiyel zararı artırıyor çünkü hassas bilgileri, yalnızca saldırganın kullanımında değil, potansiyel olarak herkesin karşısına çıkabilir durumda.

Nasıl güvende kalınır

ESET Güvenlik Arastırmacısı Lukas Stefanko, bu zararlı uygulamalardan herhangi birini yüklemiş olanlara, bunları hemen kaldırmayı tavsiye ediyor. “Banka hesabınızı hemen kontrol edin ve internet bankacılığı giriş şifrenizin yanı sıra kredi kartınızın pin kodunu da değiştirin” diyen Lukas Stefanko, kimlik avı uygulamalarının kurbanı olmamak için telefon kullanıcılarına şu önerilerde bulundu:

  • Yalnızca bankanızın resmi sitesiyle bağlantılı olan mobil bankacılık uygulamalarına güvenin.
  • Güvenliğinden ve meşruluğundan şüphe duyduğunuz çevrimiçi formlara asla hassas bankacılık bilgilerinizi girmeyin.
  • Google Play’den uygulama indirirken indirilme sayısına, uygulama puanına ve değerlendirmelere dikkat edin.
  • Android cihazınızın güncel olduğunda emin olun ve güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.

 

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Oltaya takılan çalışanlar bankaya 2,4 milyon dolara mal oldu

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bir bankanın çalışanları siber korsanların oltalama saldırısında bağlantıya tıklayarak bankanın 2 milyon doların üzerinde zarara uğramasına neden oldu.

Tarih:

-

Oltalama

Çoğu güvenlik uzmanının uyarılarına rağmen şirket çalışanları hala oltalama saldırısı gibi en basit ve en yaygın saldırılarla bile siber korsanların ağına düşebiliyor. Pek çok hassas bilgiye sahip olan şirketlerin veri güvenliğini sağlamasını bekleyen müşterilerin endişeleri ise her bir sızıntı haberi ile daha da artıyor. ABD bankalarından Blacksburg Ulusal Bankası’nın son sekiz ayda ikinci kez oltalama saldırısına uğrayarak toplam 2,4 milyon dolardan fazla zarara uğraması, en güncel örneklerden biri. Uzmanlar, çalışanların olası siber risklere karşı daha bilinçli olması gerektiğini vurgulayarak oltalama saldırılarından korunabilmeleri için uyarılarda bulunuyor.

İki Kez Saldırıp 2,4 Milyon Dolar Çaldılar

Müşterilerin, hassas verilerini şirketlere teslim ettikten sonra verilerinin korunduğunu ummaktan başka çareleri yok ancak bunun aksini gösteren vakalar her geçen gün karşımıza çıkmaya devam ediyor. ABD bankalarından Blacksburg Ulusal Bankası’nın ikinci kez oltalama saldırısı kurbanı olması, durumun vahametini ortaya çıkaran son örnek. Bankanın güvenlik uzmanlarının açıklamasına göre çalışanlardan biri, korsanlar tarafından gönderilen maildeki zararlı bağlantıya tıkladı. Böylece korsanlar, bağlantı aracılığıyla yüklenen kötü amaçlı bir yazılımla bilgisayarlar arası geçiş yaparak kullanıcı hesaplarını, banka kartlarını ve ATM işlemlerini yöneten ağa erişim sağladı. Saldırganlar ardından bütün güvenlik sistemlerini, nakit para ve kredi kartı kullanım limitlerini devre dışı bırakarak 569 bin dolar para çaldı. Bu ilk sızıntı Amerika’da resmi tatil olan Anma Günü’nde olduğu için korsanlar, pek çok bankacılık işlemini üç gün boyunca rahat bir şekilde manipüle etti.

Blacksburg Ulusal Bankası’nda yaşanan ikinci vakada ise korsanlar benzer bir teknikle aynı kritik ağa tekrar bağlanarak kredi kartı ve banka kartı hesaplarına erişim sağlayan bir bilgisayardan veri sızıntısı gerçekleştirdi. Bu sefer daha büyük zarar yaratmayı hedefleyen saldırganlar, pek çok hesaba girerek toplamda 1,9 milyon dolar çaldılar. Bu iki vakanın ardından olay, geçtiğimiz ay yargıya taşındı.

Oltalama Saldırılarından Korunmak İçin 3 Öneri

Uzmanlar, yaygın siber saldırılara karşı şirket çalışanlarında bilinç oluşturulmasının ve cihazları üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemlerin olası güvenlik riskleri gözetilerek dikkatlice yapılmasının önemini vurguluyor. Aksi takdirde en basit saldırılardan bile büyük bir zararla çıkılacağını belirten Bitdefender Antivirüs, oltalama tekniğiyle yapılan saldırılara karşı korunmak için 3 öneri paylaşıyor.

Gelen kutusundaki adrese dikkat edin

Yalnızca kaynağına güvendiğiniz e-postalarda bulunan bağlantılara veya eklere tıklayın, şirket maili kullanıyorsanız mail atan kişinin adresinde şirketin kullandığı mail sisteminin olup olmadığına bakın.

Kimlik doğrulama için sisteminizden yardım alın

Eğer şimdiye kadar yapmadıysanız hesabınızda mutlaka iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini etkinleştirin.

Gelişmiş bir güvenlik yazılımı kullanın

Bitdefender Antivirüs’ün Windows, Mac ve Android için geliştirdiği güvenlik çözümleri, kimlik avı dolandırıcılıklarını tespit eder ve kullanıcıları çok geç olmadan zararlı içeriği temizlemeye yönlendirir.

Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi7 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi7 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale8 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi8 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık8 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi8 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi9 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık9 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi9 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi9 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

Truva Atı Truva Atı
Bankacılık2 hafta önce

Mobil bankacılığa yönelik truva atlarında patlama yaşanıyor

Mobil bankacılığa yönelik Truva Atları, 2018’in 2. çeyreğinde siber sorunlar listesine damgasını vurdu. 2018’in ilk çeyreğine göre üç kat, 2017’nin...

Spy Banker Spy Banker
Bankacılık2 hafta önce

Sahte bankacılık uygulaması, kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışıyor

Kredi kartı bilgilerine ulaşmak için mobil bankacılık müşterilerini sahte sayfalara yönlendiren Android/Spy.Banker.AHR adlı yeni bir zararlı yazılım tespit edildi.

Oltalama Oltalama
Bankacılık3 hafta önce

Oltaya takılan çalışanlar bankaya 2,4 milyon dolara mal oldu

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bir bankanın çalışanları siber korsanların oltalama saldırısında bağlantıya tıklayarak bankanın 2 milyon doların üzerinde zarara uğramasına...

Para Aklama Para Aklama
Bankacılık1 ay önce

Yeni çözüm kripto para kullanılarak yapılan para aklama girişimlerini tespit ediyor

Son dönemde kripto para kullanılarak gerçekleştirilen para aklama girişimlerini tespit etmek ve engellemek için yeni çözümler geliştiriliyor.

kripto para kripto para
Bankacılık2 ay önce

Türkler, dijital paranın geleceğin online harcama aracı olacağına inanıyor

Yapılan araştırmaya göre dijital para birimlerinin geleceğin online harcama aracı olacağı görüşüne katılan Türklerin oranı yüzde 53 ile Avrupa ortalamasının...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık3 ay önce

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler...

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık4 ay önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık5 ay önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

Bankacılık5 ay önce

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

SWIFT SWIFT
Bankacılık6 ay önce

Siber saldırganların hedefinde SWIFT sistemi var

Bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, büyük miktarların söz konusu olması siber bankacılık sisteminin sürekli siber saldırganların hedefinde olmasına neden oluyor.

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.