Bizi takip edin

Haberler

Fidye Yazılım Saldırısı 157 Yıllık Okulun Kapanmasına Neden Oldu 

ABD’deki Lincoln Yüksek Okulu’nun fidye yazılım nedeniyle kapanmak zorunda kalan ilk eğitim kurumu olduğu kaydedildi. İşte detaylar… 

tarihinde yayımlandı

ABD’nin Illinois eyaletindeki Lincoln Yüksek Okulu, pandeminin neden olduğu finansal endişelerin üzerine gelen fidye yazılım saldırısı nedeniyle süresiz olarak kapılarını kapatmaya karar verdi.

Okulun web sayfasından yapılan duyuruda, 157 yıllık tarihlerinde ekonomik krizlerin, 1912’de yaşanan dev kampüs yangınının, 1918’de İspanyol gribinin, Ekonomik Buhran’ın, İkinci Dünya Savaşı’nın ve 2008 finansal krizinin kendilerini yıkmaya yetmediği not düşüldü.

Okul, ilk olarak pandemi döneminde kayıtların azalması ve uzaktan eğitim için gereken teknolojinin maliyetinin yüksekliği nedeniyle sorun yaşamaya başladı. Ardından geçtiğimiz Aralık ayında okulun bilgisayar sistemleri fidye yazılım saldırısına maruz kaldı ve bilişim teknolojileri sistemleri (IT) ile işe alım birimlerinin kullanılamaz hale geldiği ifade edildi. Medya kuruluşu NBC, Lincoln Yüksek Okulu’nun fidye yazılım nedeniyle kapanmak zorunda kalan ilk eğitim kurumu olduğunu kaydetti.

Okul yöneticileri saldırının İran merkezli bir siber korsan örgütü tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi. Öte yandan talep edilen fidye miktarı (100,000 dolar) ödenmiş olmasına karşın sistemlerin geri yüklenmesi aylar sürdü.

Siber saldırının ardından yaşanan teknik sorunlar 1,5 ay sürerken, sistemler ancak Mart ayında çalışır hale geldi. Saldırının öğrenci kabul sürecini aksattığı ve tüm kurumsal verinin bloke edilmesi ile Sonbahar 2022 dönemime ait kayıt planlarının erişilemez olduğu belirtildi.

Kayıt süreçleri ve bağış toplama çalışmalarına ait tüm verilerin kaybolduğunu belirten okul, buna rağmen kimsenin kişisel bilgilerinin ele geçirilmediğini açıkladı. Kayıt sisteminde yaşanan sıkıntılar, kayıtların aksaması ve bağış/yardımların sekteye uğraması ile finansal sorunlar iyice arttı.

Lincoln Yüksek Okulu, adını ABD’nin eski başkanı Abraham Lincoln’den alıyor. Twitter üzerinden Elon Musk’a okulu ayakta tutması için 50 milyon dolar yardım yapması çağrısı yapılırken, başlatılan bir bağış kampanyası hedeflenen 20 milyon doların sadece 2.252 dolarını toplayabildi.

Son olarak ABD’de sadece 2021’de 16 yüksek okulun ve 62 okul bölgesinin siber saldırıya uğradığını belirtelim.

NOT: Görsel temsilidir.

Okumaya Devam Et