Bizi takip edin

Haberler

Facebook Veri Sızıntısı: 533 Milyon Kullanıcının Bilgileri Çalındı

Facebook’un son yıllarda maruz kaldığı en büyük güvenlik ihlali, ABD merkezli bir güvenlik şirketi tarafından duyuruldu.

tarihinde yayımlandı

Facebook, devasa bir veri sızıntısı ile gündemde. 19,6 milyonu Türkiye’deki kullanıcıları kapsayacak şekilde küresel ölçekte toplam 533 milyon hesaba dair verilerin çalındığı kaydedildi. Facebook kullanıcılarına ait bilgilerin yayınlandığı siber suç forumunda yer alan veriler arasında telefon numaraları, Facebook kimlikleri, doğum tarihleri, cinsiyet ve konum bilgileri yer aldığı bildirildi.

Güvenlik uzmanları tarafından bilgileri sızdırılan kullanıcıların sayıları ülkelere göre verildi. Listeye göre ABD’de 32,3 milyon, Britanya’da 11,5 milyon kişinin verileri siber suç forumunda paylaşıldı. Kullanıcılara ait veriler arasında doğum tarihleri, cinsiyet, konum ve meslek gibi çeşitli bilgiler yer alıyor. Facebook, güvenlik uzmanları tarafından sunulan bilgilerin kontrolünün ardından güvenlik ihlalini doğruladı.

Güvenlik uzmanları, yüz milyonlarca kullanıcıya ait bilgilerin internete sızdırılması sonucu çeşitli siber saldırıların gerçekleştirilebileceği uyarısında bulundu.

Sosyal medya şirketi, söz konusu bilgilerin 2019’da toplandığını ve şirketin gerekli güvenlik açığını aynı yılın Ağustos ayında kapadığını belirtti. Öte yandan, bilgilerin 2019 yılına ait olması ortaya çıkan güvenlik riskinin azaldığı anlamına gelmiyor. Birçok kullanıcın konum, telefon bilgisi ve diğer temel bilgilerini çok az değiştirdiği biliniyor. Dahası, sızdırılan bilgiler arasında ad ve soy adlar yer alıyor. Güvenliği ihlal edilen birçok bilginin temel ve değişmeyen türden olmasının yanı sıra, iki yıllık süreyi kapsaması birçok verinin çok yeni olduğu anlamına geliyor.

Facebook’un veri hırsızlığını doğrulamasının ardından, güvenlik uzmanları dolandırıcılık amaçlı geniş çaplı saldırılar yapılabileceği uyarısında bulundu. Uzmanlar, sosyal mühendislik ve oltalama saldırıları için altın madenini temsil eden verilerin, özellikle pandemi bağlantılı saldırılar şeklinde ortaya çıkabileceğini düşünüyor.

Yapılan bir diğer uyarı, hesaplarını henüz güçlü şifreler ve iki adımlı doğrulama (2FA) ile koruma altına almamış kullanıcıların bu güvenlik adımlarını en kısa zamanda gerçekleştirmesi. Aynı zamanda, konum ve meslek gibi belli temel bilgilerin sosyal medya platformlarında doğrudan paylaşılmaması öneriliyor.

Facebook’un geçmişte yaşadığı güvenlik skandallarının ardından 2019’a ait çok yüksek miktarda bilgiyi de çaldırmış olması, teknoloji şirketinin güvenlik konusunda yeni denetimlere maruz kalabileceği anlamına geliyor.

Okumaya Devam Et