Bizi takip edin

Haberler

Facebook’ta Veri Gizliliğine Yönelik Şaşırtıcı Gelişme

Mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger’daki sesli mesajların ‘değerlendirme’ amacıyla kopyalandığını ortaya çıktı. Detaylar bir hayli şaşırtıcı…

tarihinde yayımlandı

Facebook’un Messenger üzerinden gerçekleştirilen sesli konuşmaları kopyaladığı iddiası doğru çıktı. Mesajlaşma uygulaması üzerindeki sesli mesajların ‘değerlendirme’ amacıyla kopyalandığı resmi olarak kabul edildi.

Söz konusu ‘özel’ konuşmalar, Facebook’un yapay zeka teknolojisinin doğru çalışıp çalışmadığının insanlar tarafından ölçümü amacıyla yüzlerce farklı şirket tarafından dinlendi.

Yapay zeka teknolojisinin işlevselliği ile ilişkilendirilen sürecin nihai detayları ise tam olarak bilinmiyor.

Öte yandan tanınmış medya platformu Bloomberg’te yer alan bir haberde ilgili çalışanların zaman zaman kaba içeriğe sahip konuşmalar dinledikleri, buna karşın Facebook’un neden bu içeriklerin kopyalanmasına ihtiyaç duyduğunun bilinmediği kaydedildi.

Konunun gündeme gelmesinin ardından sosyal medya şirketi, ‘İnsan sesi değerlendirmelerinin duraklatıldığını’ açıkladı.

Düşündüren detay…

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, reklamlar veya kullanıcıların haber akışlarında ne göreceklerinin belirlenmesi gibi amaçlarla seslerin toplandığı iddiasına ‘komplo teorisi’ yanıtını vermiş ve reddetmişti. Açıklama, her ne kadar doğru gibi görünse de ses gerektiren belirli bir özellik aktif olarak kullanıldığında (mikrofon düğmesine basarak sesli mesaj göndermek gibi) kullanıcının mikrofonuna erişim sağlandığı net bir şekilde kabul edilmiş durumda.
Konuyla ilgili gelişmeler merakla bekleniyor.

Okumaya Devam Et