Bizi takip edin

Veri Gizliliği

Facebook, kullanıcısı olmayanları dahi takip ediyor

Kullanıcısı olmasanız ya da daha önce hiç kayıt olmasanız bile Facebook’un sizi Android uygulamaları üzerinden takip edebildiği ortaya çıktı.

tarihinde yayımlandı

Facebook

Kişisel verilerin sızdırılması ya da verilerinizin kötüye kullanıldığını düşünerek Facebook hesabınızı kapatmış olsanız ya da daha önce hiç kayıt olmamış olsanız bile eğer Android telefon kullanıyorsanız ve bazı uygulamalar telefonunuzda yüklüyse tüm protestolarınız boşa gidiyor olabilir.

Privacy International’ın hazırladığı rapora göre Facebook, aralarında Kayak, Yelp ve Shazam gibi popüler uygulamaların da yer aldığı çeşitli Android uygulamaları üzerinden kullanıcısı olmayan kişileri de takip ediyor ve kişisel bilgilerini topluyor. Kullanıcısı olmayan ya da platformdan çıkış yapmış kişiler hakkında bilgiler Facebook Business Tools üzerinden takip ediliyor. Uygulama geliştiricileri bu verileri Facebook yazılım geliştirme kiti (SDK) üzerinden paylaşıyor.

Privacy International’ın incelediği her birisi 10 ila 500 milyon kez indirilmiş 34 Android uygulamasının SDK üzerinden Facebook’a veri aktardığı ortaya çıktı. Paylaşılan veriler uygulamaya göre değişiyor. Örneğin Kayak, üzerinden yapılan tüm arama verilerini Facebook’a gönderiyor. Privacy International’ın üzerinde araştırma yaptığı uygulamaları ve bulguları buradan görebilirsiniz.

Okumaya Devam Et