Bizi takip edin

Veri Gizliliği

Facebook, güvenlik uygulaması Onavo’yu App Store’dan kaldırdı

Son dönemde kullanıcı gizliliği ile ilgili çeşitli sorunlar yaşayan Facebook, Apple’ın uyarısıyla güvenlik uygulaması Onavo’yu App Store’dan kaldırdı.

tarihinde yayımlandı

onavo

Apple geçtiğimiz günlerde veri toplama kurallarını ihlal ettiği için Onavo uygulamasını App Store’dan kaldırması yönünde uyarıda bulunmuştu. Uygulama yıllardır kullanıcılar tarafından App Store’dan indirilebiliyordu.

Onavo uygulaması, kullanıcılara internette güvende olmaları için VPN (Sanal Özel Ağ) hizmeti sağlıyor ve tarayıcı geçmişini şüpheli web sitelerinden saklıyordu. Facebook’un 2013 yılında İsrailli Onavo’dan satın aldığı uygulama kullanıcıların telefonlarında yaptıkları işlemlerle ilgili verileri toplama izni alıyordu. Facebook bu sayede diğer uygulamaların kullanımı hakkında bilgi topluyor. Örneğin bir uygulamanın kullanım oranlarının arttığını ya da azaldığını görebiliyor ve bu verileri uygulamayı satın almaya yönelik değerlendirmelerde kullanabiliyor.

Facebook son dönemde kullanıcı gizliliğiyle ilgili Cambridge Analytica ile başlayan birçok sorun yaşamış ve ABD’deki seçimler de dahil olmak üzere kullanıcı gizliliğine yönelik çeşitli adımlar atmak zorunda kalmıştı.

Diğer taraftan Onavo, Google’ın uygulama mağazası Google Play’den de kaldırılmış.

 

 

Okumaya Devam Et