Bizi takip edin

Haberler

Facebook ‘Gizlilik Merkezi’ Açıldı

Gizlilik Merkezi ile kullanıcıların veri toplama ve gizlilik seçenekleri konusunda eğitileceği kaydedildi.

tarihinde yayımlandı

Artık Meta ismiyle anılan Facebook, geçtiğimiz günlerde sosyal medya uygulamaları üzerinde kişisel bilgileri nasıl topladığı ve işlediğine ilişkin yaklaşımı hakkında “kullanıcıları eğitmeyi” esas alan bir Gizlilik Merkezi’nin başlatıldığını duyurdu.

Gizlilik Merkezi şimdilik beş modülden oluşuyor: Güvenlik, Paylaşım, Bilgi Toplama, Kullanım ve Reklamlar. İlk modül olan Güvenlik ile kullanıcılar hesap güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinebilir, çift faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirebilir ve Meta’nın veri hırsızlığı ile nasıl mücadele ettiğini öğrenebilirler. Paylaşım modülüyle gönderilerinin kimler tarafından görüntüleneceği ya da profillerindeki eski gönderilerin Hareketleri Yönet gibi araçlarla nasıl temizleneceği ile ilgili soruların yanıtlarını bulabilirler. Bilgi Toplama modülü ise Meta’nın topladığı farklı veri türleri ve bu verilerin Profil Bilgilerine Erişin gibi araçlarla nasıl görüntülenebileceği hakkında bilgi edinebilirler. Kullanım modülüyle Meta’nın verileri nasıl ve neden kullandığını öğrenebilir ve bu bilgilerin nasıl kullanıldığını yönetmek için sunduğu kontroller hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirler. Son olarak reklamlar modülüyle ise toplanan bilgilerinin karşılarına çıkan reklamları nasıl şekillendirdiğini öğrenebilir, Reklam Tercihleri aracı ile tercihlerini yönetebilirler.

Gizlilik Merkezi ilk etapta yalnızca ABD’de Facebook’a bilgisayarlarından erişen sınırlı sayıda kullanıcıya sunulacak ve zamanla yeni modül ve kontrollerle beraber güncellenmeye devam edilecek. Pilot uygulamanın kullanıcıları Facebook’un masaüstü sürümünde Ayarlar ve Gizlilik bölümlerine giderek yeni Gizlilik Merkezi’ne erişebilecek.

Gizlilik Merkezi, teknoloji şirketi tarafından halihazırda sunulan çok sayıda araç arasına dahil oldu. Gizlilik Kısayolları ve Gizlilik Kontrolü, her ikisi de kullanıcılara platformdaki bazı gizlilik ve güvenlik ayarlarında rehberlik edecek ve kullanıcılar bu sayede seçimlerini gözden geçirebilecek. Yeni özelliğin fark yarattığı nokta, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta bulunan sayısız gizlilik ve güvenlik kontrolünde gezinmek için tek bir merkez görevi görecek olması.

Okumaya Devam Et