Bizi takip edin

Haberler

Facebook Fotoğraf ve Videolarınızı Artık Google Hesabınıza Aktarabileceksiniz

Facebook kullanıcılarına sunulan test aşamasındaki özellik, 2020 itibarıyla küresel alanda hayata geçecek…

tarihinde yayımlandı

Facebook, geçtiğimiz yıl Google, Apple, Microsoft ve Twitter ile yaptığı iş birliği kapsamında “Veri Transfer Projesi“nin ilk adımını hayata geçirdi. “Açık kaynak veri taşınabilirlik çerçevesi” çalışması kapsamında Facebook’un sunduğu ilk araç, sosyal ağdaki fotoğraf ve videoların Google Photo hesaplarına aktarılmasını esas alıyor.

Güvenlik çerçevesinde gerçekleştirilen transfer sayesinde kullanıcılar, Facebook’tan fotoğraf ve video indirip Google hesaplarına yükleme zahmetinden kurtulmuş olacak.

Mevcut olarak sadece İrlanda’daki Facebook kullanıcılarına sunulan test aşamasındaki araç, 2020 itibarıyla küresel alanda hayata geçecek.

Facebook’un en yeni içeriği, evrensel veri girişi ve çıkışını kapsayan Veri Transfer Projesi (DTP) protokolüne dayanıyor. Protokolün amacı, internet kullanıcılarının verilerini daha etkin kontrol edebilmesini amaçlıyor. DTP web sayfasında yapılan açıklamada, “pratik araçlar aracılığıyla kullanıcıların önemli bilgilerini yedekleme ve arşivleme, birçok hesapta düzenleme, hesap çalıntısında veri kaybı yaşamadan güvenliklerini artırma imkanını elde edecekler” denildi.

DTP, her türlü internet hizmetinin temel verilerini ve kimlik doğrulama şablonlarını herkes tarafından kullanılabilecek şekilde düzenlemelerini öngörüyor.
Bu kapsama üç bileşen dahil oluyor:

1-Veri modelleri,

2-Bağdaştırıcılar (Veri ve doğrulama)

3-Görev yönetimi kütüphaneleri

Testler sürüyor…

Sanayi standardı altyapı ve doğrulama mekanizmaları kullanan DTP, hosting şirketlerinin veri iletimi veya arşivlenmesinde kullanıcı verilerine erişimini gereksiz kılıyor. Konuyla ilgili olarak Facebook, “DTP açık kaynak şablonu sayesinde bağdaştırıcılar, veri modelleri ve şablondaki gelişimlerin hepsi paylaşılabiliyor. Bu da şirketlerin kendi sistemlerini oluşturmasını gereksiz kılıyor” açıklamasında bulundu.

DTP, şu ana kadar isimleri aşağıda verilen 13 farklı hizmet sağlayıcısı için bağdaştırıcı geliştirdi. Bağdaştırıcılar fotoğraflar, e-postalar, görevler, bağlantılar ve takvim olmak üzere 5 farklı tüketici verisini kapsıyor:

-Facebook,

-Google,

-Twitter,

-Instagram,

-Microsoft,

-Imgur,

-Spotify,

-Flickr,

-Remember the Milk,

-SmugMug

-Solid (web özerkleştirme projesi),

-Deezer,

-Mastodon

Facebook’un halihazırda Google Fotoğraflar’a veri aktarımını test ettiği bilinirken, gelecekte daha fazla hizmet ve veri türünün DTP kapsamında paylaşıma açılması bekleniyor.

Okumaya Devam Et