Bizi takip edin

Yardım Merkezi

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Tarih:

-

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini veriyordur. Bunun farklı sebepleri olabilir. Üstelik bu sebeplerin bir bölümü sadece internet kotanızı eritmekle kalmayıp güvenliğinizi de tehdit edebilir. Çevrenizden tanıdığınız veya yabancı insanlar internetinizi sömürüyor olabilir. Belki bir başkası sizden habersiz ağınıza bağlanıp sezon sezon dizi izliyordur. Bu kaçakları yakalamak ve engel koymak hiç de zor değil. bu yazımızda, evinizdeki kablosuz ağı nasıl daha güvenli hale getireceğinizi anlatıyoruz.

Birilerinin kablosuz ağınıza sızması elbette ki sadece kotanızın eriyip bitmesine değil, daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Unutmayın ki kablosuz ağınıza erişebilen birisi sadece onu sömürmekle kalmayabilir; ağa bağlı bilgisayar, akıllı telefon, televizyon gibi birçok cihaza da saldırı düzenleyebilir. Korumasız bir ağ, veri akışının dinlenmesine ve dolayısıyla kişisel verilerinizin ele geçirilmesine neden olabilir.

Ağınız, başkaları tarafından internet ortamında suç işlemek için bile kullanılabilir. Örneğin sizin bağlantınızı ve hatta cihazlarınızı kullanarak başkalarına spam ve virüs gönderebilir, başka bilgisayarları hack’leyebilir, suç unsuru oluşturan faaliyetler gerçekleştirebilirler. Kendinizi aklama fırsatınız olsa da bu durumu mahkeme celbiyle öğrenmeniz hiç hoş olmayacaktır.

Güvenlik firmalarının araştırmalarına göre ev kullanıcılarının %75’i kablosuz ağlarındaki güvenlik açıkları nedeniyle risk altında. Kablosuz ağları kırmak çok kolay bir işlem olmasa da biraz teknik bilgi, sabır ve güncel yazılımlarla mümkün. Oturup kaderinizi beklemenizin anlamı yok. Evinizdeki kablosuz ağı güvenli hale getirerek kendinize uzun vadeli bir iyilik yapmış olacak ve içiniz rahat uyuyacaksınız.

1- Kablosuz modeminizin ayarlarını gözden geçirin

O zaman ne yapmalısınız? İlk bilmeniz gereken şey, kablosuz modeminizin, yönlendiricinizin veya erişim noktanızın yönetim panelinize nasıl gireceğiniz. Çoğu modemin paneline girmek için web tarayıcınızın adres çubuğuna bir IP adresi yazmanız gerekir ve çoğu marka 192.168.1.1 adresini kullanır. Tarayıcınızı açıp 192.168.1.1 adresine girmeyi deneyin. (İşe yaramazsa modeminizin kullanım kılavuzuna bakın.) Ardından modeminizin kullanıcı adı ve parolasıyla (bazı modellerde sadece parola) giriş yapmanız gerekecek. Daha önce değiştirmediyseniz varsayılan parola modeminizin kullanım kılavuzunda yazılıdır. (routerpasswords. com adresinde bulmayı da deneyebilirsiniz.) İlk girişten sonra yönetici parolasını mutlaka değiştirmenizi öneriyoruz.

Bundan sonra modeminizin varsayılan IP adresini değiştirmeyi de düşünebilirsiniz. Bu ekstrem bir çözüm gibi görünebilir ama kablosuz modemlerin varsayılan IP adresleri herkes tarafından biliniyor ve bu da ağınıza sızma noktası olarak kullanılabilir. Yönetim panelinde modem IP adresini belirleyen ayarı bulup istediğiniz bir IP adresini yazın. Dörtlü gruptaki her sayı 1 ile 254 arasında olabilir (örn. 190.200.3.77). Unutmayın ki bundan böyle yönetim paneline erişmek istediğinizde tarayıcınızın adres çubuğuna bu yeni IP adresini yazmanız gerekecek.

Şimdi yönetim panelinde “istemci listesi” benzeri sayfayı bulun. Burada ağınıza bağlı olan tüm cihazların listesini göreceksiniz. Listedeki her cihazı tanıyor olmalısınız. Tanımadığınız bir cihaz varsa ağınıza sızan birisi olabilir. Bu sadece güvenlik riski oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda indirme hızınızı düşürebilir, kotanızın erkenden tükenmesine neden olabilir. Bu tür sorunların önüne geçebilmek için kablosuz ağınızın güvenliğini artıracak bazı ek önlemler almalısınız. Bu sayede başkalarının ağınıza sızması çok daha zorlaşacak ve deneseler bile büyük ihtimalle vazgeçecekler.

2- Kablosuz ağ adını (SSID) değiştirin

Kablosuz ağ taraması yapıldığı zaman listede görünen adlar, o ağların SSID’leridir. Varsayılan SSID’niz büyük ihtimalle internet servis sağlayıcınızın veya modem markasının adını içerir. Örneğin AirTies_Air5760_AB44 şeklindeki bir SSID, kullandığımız modem markasını ve modelini gözler önüne seriyor ki biz bunu istemiyoruz. Bu bilgi hacker’ların işine yarar ve olası güvenlik açıklarını bulmalarını kolaylaştırır.

Modem yönetim panelinin kablosuz ağ bölümünde SSID’yi değiştirebileceğiniz bir seçenek vardır. Sizinle ilgili hiçbir özel bilgi içermeyen bir ad belirlemenizi öneriyoruz. Alphan_ Ailesi veya GokmenTekstil gibi ağın kime ait olduğu belli eden adlar yerine KirmiziPenguen gibi bir şey seçin.

Aslında SSID’yi tamamen gizleyerek ağ listelerinde görünmemesini sağlamak mümkün ama bu, zahmete değmeyecek bir şey çünkü hacker’ların gizlenmiş SSID’leri tespit etmesi çok basit bir işlem.

3- Ağınızı şifrelemeyi ihmal etmeyin

Almanız gereken en önemli önlem bu. Kablosuz ağınıza bağlanırken parola soruyorsa ağınızda şifreleme açık demektir ama şifrelemenin de farklı seçenekleri var ve en güvenlisini kullandığınızdan emin olmalısınız. Şifrelenmemiş bir ağ hacker’lar için tamamen açık bir kapı demektir. Misafirlerin bağlanacağı bir ağ kuruyor olsanız bile onu şifrelemeli ve parolayı misafirlerinizle tek tek paylaşmalısınız.

Yönetim panelinde “kablosuz ağ güvenlik ayarları” benzeri sayfayı bulun. Burada şifreleme türünü seçebileceğiniz bir ayar olacak. Modern ağ cihazlarının çoğunda artık WEP desteği yer almıyor ama bu seçenek varsa bile seçmemeye özen gösterin. WEP, neredeyse 20 yıl önce geliştirilmiş bir güvenlik standardı ve saniyeler içinde kırılabiliyor. Bugün sadece çok eski ağ cihazlarını ağa dahil etmek istediğinizde kullanılıyor.

Modern kullanıma çok daha uygun olan ve WEP’in yerini alan WPA ise 13 senedir bizimle. Geçici Anahtar Bütünleştirme Protokolü (TKIP) denilen bir tekniği kullanıyor ve kaba kuvvet saldırılarına karşı çok daha dayanıklı. Bununla birlikte, ondan daha iyi ve daha yeni bir seçenek olan WPA2 de var. Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) kullanan bu yeni, çözüm diğer seçeneklere kıyasla çok daha güvenli. WPA kullanılan bir ağı kırmak isteyen hacker’ların ağın nasıl kullanıldığını öğrenmesi, özel yazılımlar ve araçlar kullanması şart oluyor.

Modeminizde WPA2 desteği varsa onu tercih edin. (WPA2-PSK olarak da geçebilir.) Eğer modeminiz protokol seçimi yapmanıza da izin veriyorsa TKIP yerine AES olan sürümü tercih edin çünkü TKIP artık yeterince güvenli olarak görülmüyor, WPA2-PSK (AES) en güvenli seçenek olarak kabul ediliyor.

Eskimeye yüz tutmuş, WPA2 desteği olmayan bir modeminiz varsa artık onu değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

4- WPS’i kapalı duruma getirin

WPA2’nin sunduğu güvenliği daha da artırmak WPS (Wi-Fi Protected Setup: Kablosuz Korumalı Kurum) özelliğini devre dışı bırakmalısınız. Aslıda bu faydalı bir özellik: Ağınıza WPS uyumlu yeni bir cihaz eklerken WPS düğmesine basmanız veya modeminizin altındaki etikette yazan WPS PIN kodunu yazmanız yeterli oluyor. Bunu yaptığınızda iki cihaz birbirine bağlanıyor ve kablosuz ağ ayarlarınız otomatik olarak yapılmış oluyor. Teoride hacker’ın evinize girip modemdeki düğmeye basamayacağını veya PIN kodunu okuyamayacağını düşünüyoruz. Peki öyleyse sorun ne?

Sorun, WPS’te düğme yöntemi daha güvenli olmasına rağmen WPS standartlarına göre PIN desteğinin de zorunlu olması. Hacker, modemdeki düğmeye basamaz ama özel bir yazılımla çeşitli kombinasyonları deneyerek PIN kodunu kırabilir. Bunu yapması kablosuz ağ parolasını kırmaktan daha kolay çünkü tüm WPS PIN kodları dört basamaklı iki sayıdan oluşuyor. Yani yazılımın ilk bloku bulmak için 10.000 deneme yapması yeterli oluyor. Sonra bunu ikinci blok için de tekrarlıyor.

Bu sayede kırma işlemi inanılmaz derecede kısa süreye iniyor ve hacker’ın sisteme girmesi kolaylaşıyor. Bu işlem genellikle birkaç saatle bir gün arasında sürüyor. Ücretsiz indirilebilen programlarla kırma işlemi çocuk oyuncağına dönüşüyor ve uygulamayı kullanan kişinin hiç teknik bilgiye sahip olması gerekmiyor. WPS yoluyla ağınıza bağlanan kişi daha sonra modeminizin yönetim paneline ulaşıp ayarlarınızı (örn. kablosuz ağ parolanızı) da değiştirebilir.

Bu nedenle WPS özelliğini kapatacak ayarı bulmalısınız ama bazı kablosuz erişim noktaları buna izin vermiyor. Şanslıysanız kablosuz erişim noktanızın WPS ayarları içinde seçenek yer alacak. Yönetim sekmesi içinde bulmak için göz atabilirsiniz. Sadece işaret kutusuna tıklayıp kaydetmeniz yeterli olmalı.

Bazı modemler WPS’i devre dışı bırakmanıza izin vermiyor ama çoğu modemde kablosuz ağ ayarları arasında bu seçeneği görebilirsiniz. (AirTies markalı modemlerde bu özelliğin AirTouch adıyla da anıldığını ve AirTouch ayarını kapatmanız gerektiğini hatırlatalım.)

5-UPnP’yi devre dışı bırakın

Şimdi dikkatimizi UPnP (Universal Plug and Play: Evrensel Tak-Çalıştır) adlı ağ protokolüne çevireceğiz. Bu protokol; ağınızdaki bilgisayar, kablosuz yazıcı, akıllı televizyon, müzik sistemi gibi kablosuz bağlantılı cihazların birbirini otomatik olarak tespit edip aralarında veri paylaşabilmelerini sağlar. UPnP destekli cihazlar modeminizde bazı ayarları otomatik olarak değiştirme yetkisine sahip olduğu için hacker’ın böyle bir cihazla ağınıza bağlanması, belli ayarları değiştirmesini sağlayabilir.

Öte yandan UPnP çok pratik bir çözüm ve düzenli olarak kullandığınız UPnP cihazlar varsa onu kapatmak hayatınızı zorlaştırabilir, örneğin bazı cihazlar için elle port yönlendirmesi yapmanız gerekebilir. Önerimiz, UPnP’yi kapattıktan sonra evde veya işyerinde her şeyin yolunda gidip gitmediğini kontrol etmeniz. UPnP’yi açık tutmaya karar verseniz bile güvenliği artırmak için hâlâ alabileceğiniz önlemler var. Ancak UPnP ile işi olan herhangi bir cihaz kullanmıyorsanız onu gönül rahatlığıyla kapatabilirsiniz.

6-Mac adresi filtrelemeyi kullanın

Dünyadaki tüm ağ bağlantılı cihazların eşsiz birer MAC (Media Access Control: Ortam Erişimi Denetimi) adresi vardır. MAC adresleri, iki nokta veya tireyle ayrılan altı tane ikili karakterden oluşur (örn. 01:23:45:67:89:ab). Teoride MAC adresleri sabittir: Üretim aşamasında cihaza işlenir ve bir daha değişmez. Ağınıza bağlı bilgisayarların ve diğer cihazların MAC adreslerini tespit ederek kablosuz ağınıza bağlanabilecek cihazları sınırlayabilirsiniz. Böylece sadece sizin belirlediğiniz MAC adreslerine sahip cihazlar ağa bağlanabilir (veya belli cihazlar engellenebilir). Bunun için modem yönetim panelinizde “MAC filtreleme” benzeri bölümü kullanmanız gerekiyor.

Peki cihazlarınızın MAC adreslerini nerden öğreneceksiniz? Windows’ta Başlat’a tıklayıp cmd yazın, Enter’a basın, açılan Komut İstemi penceresine ipconfig /all yazıp Enter’a basın. Kablosuz ağ bağdaştırıcınızın Physical Adress satırında MAC adresinizi göreceksiniz. Elbette günümüzde sadece bilgisayarlarla muhatap olmuyoruz. iOS’te MAC adresini bulmak için Ayarlar > Genel > Hakkında > Wi-Fi Adresi satırına bakabilirsiniz. Android’de ise Ayarlar > Telefon hakkında > Durum > Wi-Fi MAC adresi satırına bakabilirsiniz.

Öte yandan, MAC filtresi aşılamaz bir koruma değil. Biraz önce “teoride” MAC adresleri sabittir demiştik ama aslında basit yazılımlarla geçici olarak bir bilgisayarın MAC adresini değiştirmek mümkün. Nmap gibi hacker yazılımları, ağa bağlı cihazların MAC adreslerini ortaya çıkarabiliyor. Sonra da hacker, kendi sahte bir MAC adresiyle ağa sızabiliyor. Tabii bu yöntemi uygulamak için epey inatçı olmak gerekiyor ve ağınızdan faydalanmak isteyen komşunuzun bununla uğraşacağını pek sanmıyoruz. Durum ne olursa olsun MAC filtreleme ile ağınızın güvenliğini bir derece daha artırmış olursunuz.

7-Kapsama alanını daraltın

Evinizin veya işyerinizin dışında duran kötü niyetli birinin kablosuz ağınıza bağlanabilmesi hiç de sıra dışı bir şey değil. Benzer şekilde komşularınız da ağınızı görüp bağlanma denemeleri yapabilir. Hemen telefonunuzu elinize alıp bir ağ taraması yaptığınızda bile size ait olmayan, güçlü sinyale sahip birkaç ağ göreceğinizden şüphemiz yok. Peki sinyalinizin istemediğiniz kadar uzağa ulaşmasını engelleyebilir misiniz?

Öncelikle kablosuz modeminizi evin ortasına taşımayı deneyebilirsiniz. Modem evin dış duvarına ne kadar yakınsa sinyalin dışarı uzanma ihtimali o kadar artar. Bazı modemlerde sinyal gücünü ayarlayabileceğiniz bir ayar da vardır. Genellikle sinyal düzeyini yüzde cinsinden azaltabilirsiniz ama maalesef hiçbir modemde “10 metreye kadar sinyal gitsin” gibi bir ayar yok. O yüzden deneme yanılma yapmanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken şey, sinyali azaltacağım diye evinizin içinde ölü noktalar yaratmamak. Sinyali azaltınca cihazlarınız evin her yerinde en yüksek kalitede çekmiyorsa bırakın sinyal gücü %100’de kalsın.

8- Yazılımlarınızı güncel tutun

Modeminizin, yönlendiricinizin ve kablosuz erişim noktanızın da bir yazılımı var. Bu yazılımlar zaman içinde güncelleniyor ve olası güvenlik açıklarını da kapatabiliyor. Modeminizi ilk aldığınız günden beri hiç güncelleme yapmadıysanız büyük ihtimalle yeni bir yazılım sürümü çıkmıştır. Bazı modellerde otomatik güncelleme özelliği oluyor veya güncellemeler yönetim paneli üzerinden kontrol edilebiliyor. Ancak bazı modellerde de üreticinin sitesine girmeniz, son yazılımı kontrol etmeniz ve elle indirip kurmanız gerekiyor. Zor bir iş değil ama bunu yapmadan önce İSS kullanıcı adı ve parolanızın elinizde olduğundan emin olun çünkü güncelleme sırasında bazı cihazlar fabrika ayarlarına dönebiliyor.

Yardım Merkezi

Baharla birlikte bilgisayarınız ve diğer cihazlarınızda temizlik vakti de geldi

Daha iyi performans elde etmek ve daha güvenli bilgisayar, telefon ve tablet kullanımı için bahar temizliği yapmanın vaktı geldi geçiyor.

Tarih:

-

Bahar Temizliği

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte yoğun ve telaşlı çalışma günleri yerini yavaş yavaş biraz daha esnek ve rahat çalışma saatlerine bırakacak. Uzun haftasonu tatilleri, yıllık izinler, daha geç gelip daha erken işten ayrılma zamanları. Bu günler aynı zamanda bilgisayarlarınızı ve mobil cihazlarınızı gözden geçirmeniz için de en uygun dönem. ESET, daha iyi performans sağlamak ve daha güvenli bilgisayar, telefon ve tablet kullanımı için dijital bahar temizliği tavsiye ediyor. İşte bilgisayar ve diğer cihazlarınızın temizliği ile ilgili ipuçları:

 • Parola değişikliği yapın! Şifre ve parolalarımız, siber saldırılar karışında en önemli güvenlik kalkanlarından biri olmayı sürdürüyor. Bu nedenle üşenmeyin; e-postalarınızda, sosyal medyada, alışveriş ve bankacılık işlemlerinizde kullandığınız parolaları yenileyin. Şifrelerinizi “123456“ gibi basit değil, harfli-rakamlı karmaşık şekilde oluşturun.
 • Telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın!  İnternete daha çok telefondan bağlanmaya başladık. Hatta telefonlar sayesinde her an online bağlantıdayız. Siber suçlular da bunun farkında. Bilgisayara yönelik siber tehditlerin neredeyse tamamı artık telefon ve tabletlere uyarlandı, hatta telefonlara özgü saldırılar da gelişti. Bu nedenle telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın ve bir mobil güvenlik yazılımıyla koruyun.
 • Masaüstünden boşaltın! Bahar temizliğine önce bilgisayarın masaüstünü temizlemekle başlayın. Gereksiz dosyaları silin, kullanmadığınız programları denetim masasındaki “Program Kaldır“ bölümünden kaldırın. Geçici dosyalarınızı temizleyin ardından çöp sepetini boşaltın.
 • Yedekleyin! Önemli verileri ve fotoğraflarınızı mutlaka başka bir dijital ortam veya cihaza yedekleyin. Böylece bilgisayarınız, tabletiniz ya da akıllı telefonunuz bozulduğu veya kaybolduğu zaman verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.
 • Güncelleyin!  Hem işletim sistemi hem de kullandığınız yazılımlara yönelik güncelleme uyarılarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin! Özellikle işletim sisteminde oluşan açıklar, siber suçlular tarafından önemli bir virüs bulaştırma aracı olarak değerlendiriliyor.
 • Güncel antivirus yazılımı kullanın! Her gün 350 bin yeni virüs, dijital  dünyaya salınıyor. Tek başına mücadele edemezsiniz. Güncel ve lisanslı bir güvenlik yazılımı en yeni saldırılara karşı korunmanıza yardımcı olur.
 • USB, SD kart gibi harici bellekleri tarayın! Virüsler açısından taşıyıcı olabilecek harici bellekleri güncel bir virüs tarayıcı ile kontrol edin, zararlı yazılım varsa temizleyin. Bu bellekler hayatı çok kolaylaştırıyor ve çok kullanılıyor ama tam da bu nedenden ötürü siber suçlular, taşınabilir bellekleri birer virüs bulaştırma aracı olarak kullanmayı seviyor.
Okumaya Devam Et

Yardım Merkezi

Telefonunuzu satarken veya birine verirken silmeyi unutmayın

Tarih:

-

Fabrika Ayarlarına Döndürme

Elektronik cihazları yenisiyle değiştirme süresi her geçen gün biraz daha azalıyor. Eskiden çok uzun sürelerde değiştirdiğimiz hatta değiştirmek için bozulmasını beklediğimiz televizyon, bilgisayar ve diğer elektronik eşyaları daha bozulmadan kullanım ömrü dolmadan yenisiyle değiştirmeye başladık. Akıllı telefonlarda bu süre bir sene gibi çok kısa sürelere kadar düştü. Çoğu insan kullandığı telefonun yeni modeli çıktığı zaman eskisin satıp ya da bir yakınına verip hemen yenisini almaya çalışıyor. Bu da akıllı telefonlar açısından önemli bir gizlilik problemini de beraberinde getiriyor. Eski telefonunuzdaki hassas bilgileri yanlış ellere düşmemesi için tamamen silmeniz ve fabrika ayarlarına getirmeniz gerekiyor. Ancak unutmayın, ne kadar silseniz de fabrika ayarlarına getirseniz de eski telefonunuzdaki bilgiler bir şekilde ulaşılabilir olmaya devam edebilir. Örneğin silinen dosyaları kurtarmaya yarayan yazılımlarla geri alınabilir. Telefonunuzu satarken ya da bir başkasına verirken bunu asla unutmayın.

Telefonunuzu silmeden önce yapmanız gereken önemli şeyler

 1. Telefonunuzdaki tüm verileri yedekleyin.
 2. Telefonunuzda ekstra hafıza kartınız varsa çıkarmayı unutmayın
 3. Google Authenticator gibi kimlik doğrulama uygulamaları kullanıyorsanız kullandığınız yerlerde devre dışı bırakıp yeni cihazdan etkinleştirmeyi unutmayın.

Android

Cihazınız Android 5.0 ve sonrasını kullanıyorsa ve FRP (Factory Reset Protection – Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması) etkinse devre dışı bırakmayı unutmayın. Aksi takdirde telefonunuzu sattığınız ya da verdiğiniz kişi sizin Google hesabınız olmadan telefonu kullanamaz.

Android tabanlı cihazınızı fabrika ayarlarına döndürme adımları:

 • Cihazınızın Ayarlar uygulamasını açın
 • Sistem ardından Sıfırla (ya da Yedekle ve Sıfırla) seçeneğine dokunun. Gerekirse PIN kodunuzu, deseninizi veya şifrenizi girin. (bu ayarlar her telefonda aynı olmayabilir ancak benzer bir sürece sahiptir. Kesin adımlar için telefonunuzun kullanım kılavuzuna bakın)
 • Fabrika verilerine sıfırla ardından Telefonu sıfırla seçeneğine dokunun. Gerekirse PIN kodunuzu, deseninizi veya şifrenizi girin.
 • Cihazınızın dahili depolama alanındaki tüm verileri silmek için Her şeyi sil seçeneğine dokunun.
 • Cihazınız silindiğinde, yeniden başlatma seçeneğini belirleyin.

Unutmayın, silinen verileri çeşitli dosya kurtarma uygulamalarıyla kurtarılabilir.

iPhone

İphone’u fabrika ayarlarına döndürmeden önce bir başkasına satacaksanız veya verecekseniz Find My iPhone hizmetini devre dışı bırakmayı unutmayın. Bu işlemi Ayarlar > Adınız > iCloud > Find my iPhone kısmından yapabilirsiniz.

iPhone’nunuzu fabrika ayarlarına döndürme adımları

 • iCloud’dan tamamen çıkış yapın. Bu işlemi Ayarlar > Adınız > Çıkış Yap kısmından yapabilirsiniz. Eğer iCloud’dan çıkış yapmadan telefonunuzu silerseniz, sildiğiniz veriler iCloud’dan da silinebilir. Buna çok dikkat edin.
 • Tüm verileri silmek için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil kısmına gidin.
 • Satacağınız veya vereceğiniz iPhone’un seri numarasını appleid.apple.com adresine giderek Apple hesabınızdan kaldırın

 

Okumaya Devam Et

Yardım Merkezi

Bir e-postanın gerçek mi yoksa oltalama mı olduğunu nasıl anlarsınız

Size gelen bir e-postanın gerçek mi yoksa bir oltalama saldırısı mı olduğunu anlayabilmenizi sağlayan, dikkat etmeniz gereken 10 önemli noktayı sizler için sıraladık.

Tarih:

-

Oltalama

Oltalama saldırıları bilgi güvenliği çalışanlarının karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biri haline geldi. Basit bir oltalama saldırısını gerçekleştirmek bir saldırgan için oldukça kolay ve fazla masraf gerektirmeyen bir işlemdir. Daha sofistike olan “spear phishing” (hedef odaklı oltalama) ve “whaling attack” (balina avı – üst düzey çalışanları hedefleyen saldırılar) gibi belirli kişileri ve grupları hedefleyen saldırıları hazırlamak uzun sürer ve araştırma gerektirir. Yine de gerçekleştirilmesi saldırganlar açısından çok masraflı değildir.

Size gelen bir e-postada bulunan bir bağlantıyı tıklamadan önce, oltalama saldırısının kurbanı olmamanız için dikkat etmeniz gereken 10 önemli nokta bulunur:

 1. Gelen e-postada sizden doğum tarihiniz, TC Kimlik Numaranız, banka hesap bilgileriniz, herhangi bir hizmetin giriş bilgileri gibi kişisel veya hassas bilgiler isteniyor mu? İster banka olsun isterse devlet kurumu hiçbir kuruluş sizden bu tür kişisel ve hassas bilgileri e-posta yoluyla sizden istemez.
 2. Gelen e-postada bir web sitesine erişebilmeniz için sizden bir bağlantıya tıklamanız isteniyor mu? Tıklamanız istenen bağlantı sizi sahte bir siteye yönlendiriyor olabilir. Bağlantı adresi doğru gözükse de HTML koduyla oynanarak farklı bir siteye yönlendiriliyor olabilirsiniz. Ya da alan adının isminde küçük bir harf oyunu yapılarak tamamen sahte bir siteye yönlendirilebilirsiniz.
 3. Gelen e-postada size adınız yerine “merhaba” gibi genel bir selamlama şekliyle mi hitap ediiyor? Bankanız ya da başka bir kurumsal şirket genellikle size adınız ve soyadınızla hitap eder.
 4. Gelen e-postada bir ek var mı? Herhangi birisinden böyle bir ek beklemiyorsanız sakın, kesin olarak doğru olduğundan emin olmadığınız sürece bu eki açmayın. Bazen gelen e-posta tanıdığınız birinden ya da hizmet aldığınız Telekom operatörü ya da bir başka servis sağlayıcıdan geliyormuş gibi gösterilebilir. Bu yüzden eki açmadan önce çok dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz gerekir.
 5. Fare imlecini gelen e-posta üzerinde gezdirdiğinizde her yer bir bağlantı şeklinde mi? Eğer öyleyse bu çok büyük ihtimalle bir oltalama saldırısıdır.
 6. Gelen e-postada gerçek olmayacak kadar iyi bir teklif varsa, örneğin akıllı saat kazandınız, iPhone kazandınız gibi, bu da büyük bir ihtimalle oltalama saldırısıdır.
 7. Gelen e-postada insanların duygularını sömürmeye çalışarak para talep eden bir metin mi var? Birçok yardım kuruluşu bu tür taktikleri her zaman dener, bu tür metinler aynı zamanda oltalama saldırılarını gerçekleştiren saldırganların da sıkça kullandığı bir taktiktir.
 8. Gelen e-posta bilgisayarınıza virüs bulaşmış, e-posta depolama alanınız azalmış sorunu düzeltmek için hemen buraya tıklayın gibi eylemler içeriyorsa çok dikkatli olun. Bu çok sık rastlanan bir oltalama taktiğidir.
 9. Vergi dairesi, polis, jandarma ve diğer resmi kuruluşlardan geliyormuş gibi gösterilip hemen bir bağlantıya tıklamanızı aksi takdirde zor durumda kalabileceğinizi iddia eden e-postalar da büyük bir ihtimalle oltalama saldırısının bir ürünüdür.
 10. Size çok yakın bir arkadaşınızdan çok zor durumda kaldığı ve acil paraya ihtiyacı olduğuna yönelik bir e-posta gelirse dikkat edin. Arkadaşınızı arayıp konuşmadan, durumun gerçek olup olmadığını öğrenmeden hiçbir şekilde hiçbir yere para göndermeyin.

Kaynak: https://www.scmagazine.com/10-ways-to-tell-if-that-email-is-legitimateor-not/article/754459/

Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi3 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi4 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale4 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi4 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık4 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi5 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi5 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık5 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi5 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi6 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık2 gün önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık4 hafta önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

Bankacılık4 hafta önce

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

SWIFT SWIFT
Bankacılık2 ay önce

Siber saldırganların hedefinde SWIFT sistemi var

Bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, büyük miktarların söz konusu olması siber bankacılık sisteminin sürekli siber saldırganların hedefinde olmasına neden oluyor.

DDoS DDoS
Bankacılık2 ay önce

Finans kurumlarına yönelik DDoS saldırıları artıyor

Finans sektörüne yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları her geçen gün artıyor. Saldırılar hem maddi hem de diğer açılardan çok...

Kredi Kartı Kredi Kartı
Bankacılık3 ay önce

Siber saldırganların yeni hedefi Çinli OnePlus oldu

Çinli OnePlus'ın ödeme sistemlerine sızarak kötü niyetli bir kod yükleyen siber saldırganlar 40 bine yakın kullanıcının kredi kartı bilgilerini ele...

Son gün 31 Ocak Son gün 31 Ocak
Bankacılık3 ay önce

İnternetten alışveriş keyfine devam etmek için kartınızı açtırmayı unutmayın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 27 Ekim 2016 tarihinde iletilen talimatı gereği, kart hamillerinin açıkça talebinin bulunmadığı hallerde, banka...

Dolandırıcılık ve Sahtecilik Dolandırıcılık ve Sahtecilik
Bankacılık3 ay önce

Dolandırıcılık ve sahtecilik girişimleri e-ticareti olumsuz etkiliyor

E-ticaret sektörünü olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerden biri sahtecilik veya dolandırıcılık anlamına gelen “fraud” girişimleri. Bu girişimler, sadece maddi...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık3 ay önce

Finans sektöründe dijital güvenlik için ortak hareket şart

İnovasyona güç vermek, tüketici taleplerini karşılamak ve aynı zamanda yeni yasal düzenlemelerin gerekliliklerini yerine getirmek isteyen köklü finans kurumları ile...

Kriptopara Kriptopara
Bankacılık3 ay önce

Kullanıcıların önündeki yeni tehdit istenmeyen kriptopara madencilik yazılımları

İstenmeyen yazılımların bir şekilde bilgisayara yüklenmesi gibi durumlar uzun yıllardır var. Bundan yıllar önce internete çevirmeli bağlantıları kullanan modemlerle bağlandığımız...

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.