Bizi takip edin

Haberler

Evde ve işte kullandığınız akıllı ampullere dikkat

Evinizdeki akıllı ampul ve diğer IoT cihazlarını yönetmek için telefonunuza yüklediğiniz uygulamalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Yayımlandı

-

akıllı ampul

Son yıllarda özellikle mobil cihazların ve diğer teknolojilerin gelişmesiyle birlikte hayatımızda köklü değişiklikler yaşamaya başladık. Neredeyse artık her şey cep telefonumuzdan kontrol etmek ister olduk. Evdeki kombiden klimaya, ampullerden kapı kilitlerine kadar cep telefonunu kullanmak istiyoruz. Ancak bunun getirdiği bir risk var. Kişisel verilerin şirketler tarafından izinsiz olarak toplanması.

Avrupa ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde kişisel verilerin toplanmasına yönelik çok ciddi yaptırımları olan kanunlar var. Aynı şekilde ülkemizde de benzer yasalar var ve bu yasalar düzenlenmeye devam ediyor. Ancak özellikle Çin’den gelen markası çok fazla tanınmayan bu tür ürünler kişisel verileri toplayarak Çin’deki sunuculara gönderiyor.

Örneğin Çin’den gelen akıllı bir ampulü kontrol etmek için telefonunuza bir uygulama yüklüyorsunuz. Bu uygulamanın sadece akıllı ampulün işlevlerini kontrol etmek olduğunu düşünseniz de telefonunuzdaki size ait birçok kişisel veriyi sizin bilginiz dışında gönderiyor. Dolayısıyla bu tür uygulamaları kurarken ne gibi izinler istediğine çok dikkat etmek gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’li siber güvenlik şirketi Dark Cubed’un yayınladığı rapor da bu konuya dikkat çekiyor. Rapora göre akıllı ev cihazlarının büyük bölümünde çok önemli güvenlik tehditleri bulunuyor. Örneğin evinizdeki akıllı ampulün ışığını azaltırken dahi gerçek zamanlı konum bilgileriniz aktarılabiliyor.

Okumaya Devam Et