Bizi takip edin

Bankacılık

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai’de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

tarihinde yayımlandı

Emirates NBD

Dubai’nin en önemli ve en büyük bankalarından biri olan Emirates NBD, Cheque Chain adlı Blockchain teknolojisine dayalı projesini duyurdu. Projenin amacı çekle ilgili dolandırıcılıkları tamamen ortadan kaldırmak.

Dubai, uzun süredir Blockchain teknolojisine dayalı farklı alanlarda birçok proje üzerinde çalışıyor. Hatta bu projelerden bazılarını geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Şimdi ise Emirates NBD, çek dolandırıcılıklarını önlemek, hatta tamamen ortadan kaldırmak için Blockchain teknolojisini kullanmayı amaçlıyor.

Projede, QR kodu kullanılarak her bir çek Blockchain platformuna kaydedilecek. Böylece banka çeklerin orijinal olup olmadığını doğrulayabilecek. Daha da ötesi banka, gerçekleştirilen işlemler üzerinde daha fazla kontrol elde edecek.

Bankadan yapılan açıklamaya göre şu ana kadar bir milyonun üzerinde çek yaprağı Blockchain teknolojisi kullanılarak kaydedilmiş. Aynı zamanda banka gelecekte Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan diğer bankaların ve finansal kuruluşların kullanabileceği, hizmet ve ürünlerini geliştirebilecekleri bir platform da oluşturabilir.

Dubai, Blockchain teknolojisi açısından oldukça aktif. Bu teknoloji üzerine çalışan çeşitli firmalar bulunuyor. Ayrıca kripto paraların işlem gördüğü çeşitli borsalar da var

Okumaya Devam Et