Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Elektronik imza kullanımı artmaya devam ediyor

BTK’nın yayınladığı Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2017 Yılı 4. Çeyrek Pazar Verileri Raporuna göre e-imza kullanımı hızla artmaya devam ediyor.

tarihinde yayımlandı

e-imza

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2017 Yılı 4. Çeyrek Pazar Verileri Raporunu yayınladı. Raporda yer alan bilgilere göre Aralık 2017 sonu itibarıyla 2 milyon 725 bin elektronik imza üretildi. Mobil imza sayısı ise 492 bine ulaştı. Toplamda oluşturulan sertifika sayısı 3 milyon 240 bini geçti. 2017 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre elektronik imza sayısında yüzde 5,9, mobil imza sayısında ise yüzde 3,3’lük bir artış gerçekleşti.

Yeni düzenlemeler e-imza kullanımını artırıyor

E-imza çözümleri, onay işlemlerinde ıslak imzanın neden olduğu zaman kaybını ve kağıt kullanımıyla çevreye verilen zararı önemli ölçüde azaltıyor. Ayrıca çeşitli güvenlik özellikleri ve kullanım kolaylığını da beraberinde getiriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun şunları söyledi: ““E-imza, dokümanların imzalama sürecini bilgisayar ve mobil ortama taşıyarak, birkaç tıklama işlemi ile zamandan ve mekândan bağımsız hale getirmek için kullanılan temel öğelerden biri. Bireylerin hayatını, kurumların operasyon süreçlerini kolaylaştıran e-imza sayesinde daha etkin ve güvenli bilgi alışverişi sağlanıyor. Yeni düzenlemelerin ve farkındalığın yaygınlaşmasıyla e-imza kullanımının hızlı bir şekilde artacağını öngörüyorum.”

Diğer taraftan İpsos tarafından 2017 yılında ikincisi gerçekleştirilen “Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları” araştırmasının sonuçlarına göre, e-imza kullanıcıları en çok %50 ile e-Devlet uygulamalarını kullanıyor. Bu oranı % 49 ile kamu projeleri takip ediyor. Bankacılık işlemleri ise %23 ile bu alanda üçüncü sırada yer alıyor.

Okumaya Devam Et