Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Ekvador’dan, Wikileaks Kurucusu Julian Assange’a kötü haber

2012 yılının Haziran ayından bu yana Ekvador’un Londra’da bulunan konsolosluğunda yaşayan Wikileaks kurucusu Julian Assange’ın İngiliz yetkililere teslim edileceği konuşuluyor.

tarihinde yayımlandı

Julian Assange

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ı yaklaşık 6 yıldır koruyan Ekvador, bu kararından vazgeçmeyi planlıyor gibi gözüküyor. Assange’a verilen sığınma kararı muhtemelen önümüzdeki hafta kaldırılacak ve Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinden salıverilerek İngiliz yetkililere teslim edilecek.

Ekvador’un yeni seçilen başkanı Lenin Moreno, geçtiğimiz Cuma günü Londra’ya gelerek Global Disability Summit’te bir konuşma yaptı. Ancak gelen haberlere göre Ekvador’un yeni başkanının Londra ziyaretinin amacı tamamen farklı. İngiliz medyasına göre Moreno, Londra’ya Assange’ın sığınma kararıyla ilgili görüşmeler için gelmiş.

Yine İngiliz medyasına göre, Ekvador Dışişleri Bakanı ve Başkanlık ofisleri Julian Assange’ın önümüzdeki haftalarda hatta birkaç gün içinde İngiliz yetkililere teslim edileceğini doğruluyor.

47 yaşındaki Assange, 2012 yılının Haziran ayından bu yana Ekvador’un Londra’da bulunan konsolosluğunda yaşıyor. Assange, İngiliz yetkililere teslim edildiği takdirde mahkeme kararına göre taciz ve tecavüzle yargılandığı İsveç’e gönderilecek.

Okumaya Devam Et