Bizi takip edin

Haberler

e-Devlet’te Veri Sızıntısı İddiası Resmi Olarak Yalanlandı

“Servis edilen sahte Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görsellerinin kamuoyunca bilinen bilgiler kullanılarak sahte kimlik kartı oluşturma uygulamaları vasıtasıyla üretildiği anlaşılmaktadır” denildi.

tarihinde yayımlandı

Sosyal medyada dolaşan e-Devlet’in siber saldırıya uğradığı ve kişisel verilerin ele geçirildiği yönündeki paylaşımlara Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yalanlama geldi. İddiaların gerçeği yansıtmadığının altının çizildiği bir sosyal medya paylaşımı gerçekleştirilirken, “Servis edilen sahte Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görsellerinin kamuoyunca bilinen bilgiler kullanılarak sahte kimlik kartı oluşturma uygulamaları vasıtasıyla üretildiği anlaşılmaktadır” denildi.

Açıklamanın tam metni ise şöyle;

“12.04.2022 tarihinde ortaya atılan e-Devlet Kapısı veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Yapılan detaylı kontrollerde e-Devlet Kapısı altyapısında herhangi bir veri sızıntısına rastlanmamıştır. 

e-Devlet Kapısı vatandaşlarımıza yönelik nüfus, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görseli, biyometri, aile, eğitim, çalışma veya sağlık verisi gibi verileri tutmamaktadır; bu verileri tutan sistemlere erişim sağlayan bir kapı niteliğindedir.  

Servis edilen sahte Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görsellerinin kamuoyunca bilinen bilgiler kullanılarak sahte kimlik kartı oluşturma uygulamaları vasıtasıyla üretildiği anlaşılmaktadır.  

Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır. Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler en etkin koruma yöntemidir.

 Dijital altyapılarımızın güvenliği ve bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmalarında tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Okumaya Devam Et