Bizi takip edin

Bankacılık

Döviz Bürolarının Bilgi Güvenliğine Dair Sorumluluğu Artıyor

Döviz büroları yeni karar ile artık işlem sırasında müşterinin T.C. kimlik numarası, pasaport veya vergi numarasını kayıt altına alacak…

tarihinde yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili kararına göre döviz büroları tarafından gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinde kimlik tespiti zorunlu hale getirildi. Ayrıca işlem sırasında tarih, saat ve miktarın yanı sıra müşterinin T.C. Kimlik Numarası ya da pasaport/vergi numarası kaydedilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili kararı, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Tebliğ’de yer alarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Alınan karar bir dizi önemli gerekliliği de berberinde getiriyor.

Döviz bürolarının T.C. kimlik numarası gibi kişisel bilgileri bilgisayar sistemlerinde bulundurmaları, bunların güvenli şekilde saklanması ve korunması esasıyla siber güvenlikle ilgili farkındalığın atması büyük önem taşıyor.

Dikkat edilmesi gerekenler…

Bu kapsamda döviz bürolarının bilgisayarlarındaki yüklü işletim sistemlerini güncel değilse (Windows 7 gibi) üst sürümlere (Windows 10-11 gibi) yükseltmeleri öneriliyor. Ayrıca Microsoft Office gibi kullanılan yazılımların güncellenmesi bir diğer önemli nokta. Tüm güncellemeler, siber güvenlik ile ilgili kritik bir adımı teşkil ediyor.

Ek olarak;

  • Güvenliğinden emin olunmayan web sitelerinin ziyaret edilmemesi,
  • Şüpheli bağlantılara tıklanmaması,
  • E-postaların açılmaması, açılması halinde varsa PDF gibi ekinde bulunabilen dokümanların bilgisayara indirilmemesi,
  • Son olarak döviz bürosu çalışanlarının siber güvenlik ile ilgili konularda bilgilendirilmesi gerektiği kaydediliyor.

Daha fazla siber güvenlik tavsiyesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et