Bizi takip edin

Bankacılık

Dolandırıcılık ve sahtecilik girişimleri e-ticareti olumsuz etkiliyor

E-ticaret sektörünü olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerden biri sahtecilik veya dolandırıcılık anlamına gelen “fraud” girişimleri. Bu girişimler, sadece maddi kayba neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu girişimlerin başarılı olduğu durumlarda itibar kaybına da neden oluyor.

Yayımlandı

-

Dolandırıcılık ve Sahtecilik

E-ticaret sektörünü olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerden biri sahtecilik veya dolandırıcılık anlamına gelen “fraud” girişimleri. Bu girişimler, sadece maddi kayba neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu girişimlerin başarılı olduğu durumlarda itibar kaybına da neden oluyor. E-ticaret sektöründe genellikle başkalarına ait kredi ya da banka kartı ile işlem yaparak haksız kazanç sağlamak yönünde gerçekleşiyor. Dolayısıyla gerçek kart hamili, işyeri ya da banka bir şekilde zarara uğruyor.

Elektronik ödeme alanında hizmet veren PayU Türkiye, bu sahtecilik ve dolandırıcılık girişimlerine karşı aldığı güvenlik çözümleri ile farklılaşmaya çalışıyor. Yapay zeka destekli çözümler ve gelişmiş teknolojiye sahip sahtecilik önleme filtreleri sayesinde kurulduğu 2011 yılından bu yana işyerlerini ve kart sahiplerini milyonlarca liralık zarardan kurtarmış ve kurtarmaya devam ediyor. PayU, sadece 2017 yılında kendi sistemleri üzerinden yapılan işlemlerde, 66,5 milyon liralık dolandırıcılık ve sahtecilik girişimini engelleyerek 918 işyeri ve 29 bin 625 müşteriyi dolandırılmaktan kurtarmış. Yıl içinde tek seferde gerçekleştirilmeye çalışılan en yüksek tutarlı dolandırıcılık girişimi 126 bin 301 TL olmuş.

2016 yılında ise PayU, yüzde 100’e yakın bir yakalama oranı ile 56 milyon liralık dolandırıcılık girişiminin önüne geçmiş ve yüzlerce işyerini zor duruma düşmekten kurtarmıştı. Şirket, gelişmiş teknolojileri kullanan sanal POS çözümleri ile müşterilerine gelişmiş dolandırıcılık filtreleri de sunuyor. Şirketin paylaştığı verilerde sektörel bazda dolandırıcılık girişimlerinin oranları da yer alıyor. Bu verilere göre 2017 yılında geçmiş yıllardan farklı olarak en fazla dolandırıcılık girişimi giyim sektöründe olmuş. Bunun en büyük nedeni ise bazı işyerlerine yapılan yüksek tutarlı dolandırıcılık ve sahtecilik saldırıları olmuş. Giyim sektörünü sırasıyla “katalog” kategorisi içinde değerlendirilen çok amaçlı ürün satan mağazalar, elektronik, turizm, ayakkabı, aksesuar ve spor malzemeleri izlemiş.

Sektörlere göre oranlar

2015 2016 2017
Sektör Oran Sektör Oran Sektör Oran
Elektronik 37% Elektronik 30% Giyim 39%
Katalog 25% Katalog 16% Katalog 26%
Turizm 13% Turizm 15% Elektronik 14%
Mobilya 7% Giyim 10% Turizm 6%
Giyim 6% Kuyum 9% Ayakkabı 2%
Aksesuar 3% Aksesuar 4% Aksesuar 2%
Besin Takviye 2% Kırtasiye 4% Spor Malzemeleri 1%
Diğer 7% Diğer 12% Diğer 10%

 Sahtecilik ve Dolandırıcılık Rakamları

2015 2016 2017
Tespit Tutar 47.832.381 56.379.780 66,504,184.00
Tespit Adet 52.512 56.627 48,059
Tespit Oran 99% 99% 99%
Etkilenen İşyeri 888 1,230 918
Etkilenen Müşteri 33.026 33.888 29.625

 

Dolandırıcılık girişimleri daha çok gece saatlerinde yapılıyor

Yapılan açıklamaya göre, “en yüksek risk grubu” altında cep telefonu ve elektronik eşya, kuyum, uçak bileti gibi hızlı nakde dönüştürülebilen, “yükte hafif, pahada ağır” ürünler satan işyerleri bulunuyor.

Şirkete göre, yeni ürün lansmanlarının yanı sıra yılbaşı, okul dönemi gibi kampanya dönemlerinde ve 2017’de Türkiye’de de oldukça yoğun ilgiyle karşılanan Black Friday gibi özel dönemlerde dolandırıcılık girişimleri yüzde 30’a yakın bir artış göstermiş.

Gün içinde sahtecilik ve dolandırıcılık girişimlerinin yoğunluğu ise en çok 19.00- 01.00 saatleri arasında artıyor. Yine bu verilere göre, gün içinde 06.00- 07.00 saatleri arası 514 dolandırıcılık ve sahtecilik girişimi ile en az girişimin yaşandığı saatler olurken; 22.00- 23.00 saatleri arası ise 3 bin 320 sahtecilik ve dolandırıcılık girişimi ile bu girişimlerin en yoğun görüldüğü saatler olarak zirvede yer alıyor.

Tarık Tombul

PayU Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tombul

Dolandırıcılık ve sahteciliğe karşı yatırımlar artırılıyor

Konuyla ilgili bilgi veren PayU Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tombul, “Sektörel raporlara göre Fraud hacmi, e-ticaret hacmi ile doğru orantılı büyüyor.  Kimi kategorilerde dönemsel ve kimi işyerlerinde ise bilinçli fraud vakalarının yaşandığını, yüksek hacimli fraud ve chargeback zararları ile karşılaşan işyerlerinin ise faaliyetlerini sürdüremediklerini biliyoruz. PayU olarak her türlü senaryo için gerekli önleme yöntemlerine sahibiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme ve yol kazalarının yaşanmaması için yazılımsal ve donanımsal olarak anti-fraud alanına yönelik yatırımlarımızı artırıyoruz” dedi. Bu noktada temel amaçlarının büyüme ile fraud’un ters orantılı hareket etmesine katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Tombul, sözlerine şöyle devam etti: “Amacımıza eriştiğimizi bizimle çalışan üye işyerlerimizin verilerinden net bir şekilde görebiliyoruz. İşyerlerimizin ciroları arttıkça karşılaştıkları fraud saldırıları da artıyor, bu işlemleri gerek otorizasyon öncesi gerekse de otorizasyon esnasında tespit edip gerekli aksiyonları alıyoruz. Bize gelen bilgiler, dolandırıcıların PayU ile çalışan işyerlerini takip ettikleri ve tercih etmedikleri yönünde.”

İşbirlikleri artarak devam ediyor

Şirket anti-fraud alanındaki yatırımlarına devam etmekle birlikte bu alanda işbirliklerini de kuvvetlendiriyor. Konu ile ilgili bilgi veren PayU’nun EMEA bölgesinden sorumlu sahtecilik izleme ve önleme yöneticisi Ercüment Demir, “Uluslararası markalarla ve işyerleriyle işbirlikleri doğrultusunda artan işlem hacmi ve yurt dışı operasyonlarıyla global bir güç haline geliyoruz. Bu nedenle fraud çözümlerimizi hizmet verdiğimiz tüm ülkelerde kusursuz hale getirmek amacıyla tamamen kendi geliştirmiş olduğumuz anti-fraud yazılımımız ile alanında oldukça tecrübeli bir başka yazılımı entegre ediyoruz. Yakın zamanda bu konuyla ilgili farklı çalışmalarımız da olacak” dedi.

Bana bir şey olmaz demeyin

  • Sattığı üründen bağımsız olarak küçük ya da büyük her e-ticaret mağazası dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerine maruz kalabilir. İşyerlerinin en büyük yanılgılarından biri, sahtecilik ve dolandırıcılık girişimlerini büyük firmaların bir sorunu olarak görmeleri oluyor.
  • Bu konuda bilinçli olmak ve anti-fraud hizmeti sunan ödeme kuruluşlarıyla çalışmak, olası zararların önüne geçmek için atılacak en büyük adımlardan biri. Bununla birlikte bu hizmetin alındığı firmanın sistemini eksiksiz şekilde entegre etmek, işlem verilerinin incelenmesi konusunda kritik önem taşıyor. Müşteri verilerinin gizliliğini ihlal etmeksizin, gerçekleştirilen işleme ait işlem tarihi, işlem bilgisi, kargo adresi vb. çalıştığınız firma tarafından istenecek bilgilerin doğru ve eksiksiz iletilmesi anti-fraud kalkanınızı güçlendirecektir.
  • Değişen teslimat adresleri, ortalamanın çok üzerinde gerçekleşen işlem tutarları, sıklaşan işlem periyodu gibi senaryolar için uyarı mekanizmaları geliştirilmeli.
  • Şüpheli bulunan her türlü işlem için çalışılan banka ya da ödeme kuruluşları ile iletişime geçilerek bilgi alınmalı.
  • Kart ile gerçekleştirilen tüm işlemlerin iadeleri yine POS üzerinden yapılmalı ve talep edilen hesaba ya da elden iade yapılmamalı.
  • Hangi işlemin chargeback olup olmadığı konusunda bilinçli olunmalı.
Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir