Bizi takip edin

Haberler

Dikkat, Google Play Store’daki Birçok Uygulama Zararlı Yazılım Yayıyor!

Bu uygulamalardan herhangi birine sahipseniz vakit kaybetmeden silmelisiniz…

tarihinde yayımlandı

Bir antivirüs uygulaması tarafından kamuoyuyla paylaşılan araştırmaya göre Google Play Store’da bulunan çok sayıda mobil uygulama kötü amaçlı yazılım içeriyor.

Bu kapsamda tespit edilen uygulamaların tamamı Android tabanlı ve toplamda 2 milyondan fazla kez indirilmiş durumdalar. Ayrıca uygulama incelemelerine göre kullanıcılar kötü işlevleri nedeniyle bu uygulamalardan memnun değil.

Zararlı yazılımların ayrıntıları

Araştırmacılar, Google’ın uygulama mağazasında bulunan ve zararlı yazılım içeren 5 uygulamanın indirilebilir durumda olduğunu belirtiyor.
Bu uygulamalar şu şekilde sıralanıyor.

  • Wild & Exotic Animal Wallpaper: İndirdikten hemen sonra kendi ismini SIM Tool Kit ile değiştiren reklam yazılımı içeriyor. Şu ana kadar 500 bin indirme sayısına ulaştı.
  • PIP Pic Camera Photo Editor: Bu uygulama basit bir fotoğraf düzenleyici olarak görünüyor, ancak esasında kullanıcılarının Facebook kimlik bilgilerini çalıyor. Şu ana kadar 100 binden fazla indirildi.
  • ZodiHoroscope – Fortune Finder: Facebook bilgilerini çalmak için tasarlanmış başka bir uygulama. 500 bin kez indirilmiş durumda.
  • PIP Camera 2022: Kullanıcılarına çeşitli kamera efektleri vadeden bu uygulama da Facebook profil bilgilerini çalan uygulamalardan. Yaklaşık 50 bin kullanıcı tarafından indirilmiş.
  • Magnifier Flashlight: Bu kötü amaçlı ise uygulama reklam yazılımı içerenlere başka bir örnek. Yaklaşık 10 bin indirmeye sahip.

Eğer bu uygulamalardan herhangi birine sahipseniz vakit kaybetmeden cihazınızın Ayarlar bölümüne gelerek silmenizi öneriyoruz.

Öte yandan rapora göre yukarıdakilere ek olarak artık platformda bulunmayan 4 kötü amaçlı uygulama daha belirlendi. Bunlardan biri yarış oyunu, diğerleri ise işlev olarak silinen fotoğrafları kurtarma, Ruslar için tazminat ve bir web sitesine ücretsiz erişim özelliği sunuyor.

Bu uygulamalar artık genel kullanıma açık olmasa değil, ancak bunları indirmiş olan kullanıcılara yönelik risk göz ardı edilemez. İşin endişe verici yanı ise kötü amaçlı uygulamaların telefonunuzda yüklü olan diğer uygulamalardan da veri çalabilmesi.

Bu rapor yayımlandıktan sonra vurgulanan tüm uygulamalar Google Play Store’dan kaldırıldı. Bu kapsamda Google’ın proaktif yaklaşımı siber güvenlik çevreleri tarafından övgüyle karşılandı.

Akıllı telefon kullanıcıları için çıkarılabilecek en büyük ders, resmi veya üçüncü taraf uygulama mağazalarından gereksiz uygulamalar indirmemeleri gerektiği. Ayrıca, her zaman için uygulamanın inceleme bölümündeki yorumları ve geri bildirimleri okumak gerekiyor.

Her ne kadar bazı yorumlar sahte olup geliştiriciler tarafından uygulamalarını tanıtmak için kullanılsa da inceleme bölümü, kötü amaçlı uygulamaları indirmekten kaçınarak kullanıcıların güvenliğini sağlamada kritik bir rol oynuyor.

Okumaya Devam Et