Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Dikkat Edilmesi Gereken Bir Diğer Tehdit: Stalkerware

Özel hayatın izinsiz ihlaline neden olan Stalkerware nedir, Stalkerware tehdidine karşı ne gibi önlemler alınabilir?

tarihinde yayımlandı

Stalk’lamak, sosyal medya jargonuna yerleşmiş bir kelime. Belirli kişi ya da hesap aktivitelerini, örneğin fotoğraf paylaşımlarını görmek isteyen kimselerin ‘meraklı’ gözlerle ama yasalara aykırı olmayacak şekilde gerçekleştirdiği bir tür dijital çaba olarak tanımlanabilir. Genellikle aşırı merakla ya da ilgiyle özdeşleştirilir.

‘Stalk’ üzerinden geliştirilen stalkerware kelimesi ise konunun tam olarak ‘veri gizliliğini ihlal eden karanlık tarafını’ temsil ediyor. Stalkerware, özel hayatın izinsiz ihlali ile kişilerin, yasal olmadığı halde takip edilmesine olanak tanıyan casusluk yazılımlarının genel adı. Bu tip casusluk yazılımları, cihazlara çeşitli yöntemlerle yüklenerek arka planda rıza ya da haber olmaksızın çalışıyor. Amaç ise bilgi sızdırmak; mesajları görmeyi, konumu, ses kayıtlarını, fotoğraflara erişimi gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda bir siber güvenlik şirketinin paylaştığı verilere göre stalkerware kullanıcılarının sayıları ve türlerinde hatırı sayılır artış söz konusu. Yazılımın indirildiği cihaz sayısında 2019’un ilk 8 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artış kaydedilmiş. Stalkerware çeşitlerinde de yüzde 31’lik artış (Yaklaşık 380 adet) görülüyor.

Türkiye 19’uncu

Öte yandan stalkerware’den en çok etkilenen ülkeler arasında Türkiye yer almıyor. İlk sıraları Rusya, Hindistan ve Brezilya alıyor. Türkiye ise yüzde 1’lik kurban sayısıyla 19’uncu.

Stalkerware hakkında görüş bildiren, Amerikan Aile İçi Şiddeti Önleme Ulusal Ağı’ndan Erica Olsen, “Cihaz sahibine ısrarla ve düzenli olarak bildirimde bulunmayacak şekilde, tamamen gizlilik modunda çalışmaya programlanan bu yazılım, menfaat elde etmeye çalışan kötü niyetli kişilerin eline; taciz, gözetleme, rahatsız etme ve istismar amaçlarına yönelik olarak kullanılabilecek son derece sağlam bir araç vermiş oluyor. İstismar ve tacizin bu hali dehşet verici ve travmatik olabilir, aynı zamanda da belli başlı güvenlik risklerini artırır. Hem bu yazılımların kolaylıkla bulunabilirliğine hem de istismarın bir aracı olarak kullanılmasına yönelik olarak önlemler alabilmemiz kritik önem taşır.” Diyor.

Stalkerware’den korunma yolları

  • Akıllı telefonunuza bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeyin,
  • Cihazınızı açarken kullandığınız parolayı kimseyle paylaşmayın,
  • Bilmediğiniz dosya ve uygulamaları silin,
  • Bilginiz dışında yüklenmiş şüpheli uygulamalar varsa silin,
  • Takip edildiğinizi düşünüyorsanız profesyonel kurumlarla iletişime geçin.

Bilgi güvenliği ile ilgili daha fazla ipucu için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et