Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Dijital İkiz Teknolojisi Siber Güvenlik İçin Nasıl Kullanılabilir?

Yenilikçi bir konsept vadeden dijital ikiz teknolojisinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını ele aldık…

tarihinde yayımlandı

Birçoğumuz hayatımızla ilgili bazı kırılma noktalarında acaba ‘tam tersi karar vermiş olsaydık sonuç ne olurdu’ diye merak edip, hayıflanmıştır. Üniversitede mühendislik yerine tıp okusaydık, gazete yerine ajansta çalışamaya başlasaydık ya da İstanbul yerine İzmir’e yerleşseydik hayatımız nasıl olurdu acaba? Bu hikâye birçok kez beyaz perdede karşımıza çıkmıştır. Örneğin Sliding Doors filminde bu konu işlenir…

Gwyneth Paltrow’un baş rolünü oynadığı 1998 yapımı bu filmde Paltrow’un oynadığı karakter işten eve giderken metroyu son saniyede kaçırır ve hayatı bu andan itibaren ikiye bölünür. İlkinde metroya yetişmiştir ve kocasını başka biri ile görür. İkincisinde ise taksiyle trafikte kalır ve kocasının kendisini aldattığını hiçbir zaman öğrenmez. Bu filmde olduğu gibi bir karar vermeden önce farklı bir sonuca gidecek diğer seçeneği ya da seçenekleri görmeyi birçoğumuz isteyebiliriz.

Teknoloji bize bu kavramın daha basit de olsa bir versiyonunu dijital ikiz teknolojisi ile sunuyor. Bu teknolojinin özellikle siber güvenlik alanında kullanılması ise birçok işletme için hayat kurtarıcı. Gelin önce dijital ikiz teknolojisinin ne olduğuna ve nasıl çalıştığına biraz daha yakından bakalım.

Dijital ikiz teknolojisi nedir?

Dijital ikiz, bir ürünün, sürecin veya hizmetin birden çok dijital temsilini görmenizi sağlar. Bu bir rüzgar türbini gibi fiziksel bir varlık veya girdiye bağlı olarak farklı sonuçları olabilecek bir süreç ya da prosedür olabilir. Teknoloji veri toplar ve sonuçları gösterir.

Dijital ikiz teknolojisinin birkaç çeşidi vardır. Tamamlayıcı ikizler, dijital ikizlerin temel birimidir. Varlık ikizleri ise, iki veya daha fazla bileşenin etkileşimlerini incelemek için kullanılan yöntemdir. Sistem/birim ikizleriyle, performans alanlarını tespit etmek için varlık ikizleriyle bütün bir sistem oluşturabilirsiniz. İşletmeler, sürecin genel etkinliğini değerlendirmek için süreç ikizleri oluşturmada birden çok sistem ikizi kullanabilir.

Dijital ikiz teknolojisi, performans ve sonuçlar hakkında kapsamlı veriler toplar. Bu nedenle dijital ikizler, ürün araştırma ve tasarım sürecinde çok faydalıdır. Kurumlar, bu teknolojiyi üretimde de çeşitli şekillerde kullanabilir. Üretim sistemlerini izleyebilir ve bir ürünün kullanım ömrünün sonuna ne zaman ulaştığına karar verebilir.

İnsanlar genellikle dijital ikiz teknolojisinin simülasyonlarla aynı olduğunu varsayar. Ancak dijital ikizler, tek bir süreç yerine çok sayıda simülasyon çalıştırabilir. Ayrıca dijital ikizler yalnızca sanal bir ortamda çalışır ve bu da veri toplamayı kolaylaştırır.

Digital ikiz teknolojisi siber güvenlik süreçlerini iyileştirmede nasıl kullanılır?

Dijital ikizlerin ilk kullanımları üretim sektöründe ortaya çıkmış olsa da, artık daha fazla şirket bu teknolojiyi siber güvenlik için kullanıyor. Dijital ikizler ile yüz milyonlarca farklı senaryo yaratılabilir. Daha temel dijital ikiz türleri teknik olarak siber güvenlik için kullanılabilirken, sistem ikizleri ve süreç ikizleri daha fazla olasılık ve kullanım senaryosunu sunar.

Yapay zeka ve dijital ikiz teknolojisini birlikte kullanarak farklı sonuçları analiz edebilir, nerede iyileştirme yapmanız gerektiğini görebilirsiniz. Daha önce, sistemlerinizi bu şekilde test etmenin tek yolu, pahalı ve zaman alıcıydı. Dijital ikizler, hem sorunları tespit etmenize hem de çok daha hızlı etkili bir savunma tasarlamanıza olanak tanır.

Sırada ne var?

Dijital ikizleri kullanmaya başlamanın basitleştirilmiş bir versiyonuna göz atalım şimdi de. İlk olarak elbette, teknolojiyi satın almanız gerek.
Ardından dijital ikizlerinizi kurun ve senaryoları çalıştırmaya başlayın. Siber güvenlik için dijital ikizleri kullanmayı düşünüyorsanız, özellikle şirketinizin bir üretim kolu varsa, diğer departmanların zaten kullanıp kullanmadığını kontrol edin.

İlk öncelikle küçük bir test projesiyle başlamalısınız. Oradan, kullanım durumlarınızı daha karmaşık projelere genişletmeye başlayın.
Önemli olan hangi soruları yanıtlamaya çalıştığınızı tam olarak anlamak ve doğru ikizler yaratmaktır. Ayrıca yeterli veriye dayalı senaryoya sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Dijital ikiz teknolojisini başarı ile kullanarak daha fazla saldırı simülasyonu deneyimleyebilir ve riskleri gerçek dünya ortamında test edebilirsiniz.
Bu şekilde, saldırganlar onları bulmadan önce zayıf yönlerinizi öğrenmiş olacaksınız.

Okumaya Devam Et