Bizi takip edin

Bankacılık

Finans sektöründe dijital güvenlik için ortak hareket şart

İnovasyona güç vermek, tüketici taleplerini karşılamak ve aynı zamanda yeni yasal düzenlemelerin gerekliliklerini yerine getirmek isteyen köklü finans kurumları ile yeni fintek firmalarının işbirliği içinde hareket etmeleri gerekiyor.

Tarih:

-

Bankacılık

28 Ocak Veri Koruma Günü yaklaşırken Fortinet, finans sektöründe veri güvenliğine yönelik çok önemli saptamalarda bulunuyor.

Bir geçiş döneminin içinde olan finans hizmetleri sektörü, daha çok erişim ve daha düzenli işlemler talep eden tüketicilerin yeni eğilimlerine uyum sağlamaya çalışıyor. Günümüzde tüketiciler, başta SaaS bulut çözümleri ve uygulamalar aracılığıyla olmak üzere internet üzerinden faturalarını ödemek, kredi çekmek, mali tavsiye almak ve paralarını kendileri yönetmek istiyor.

Büyük ve köklü finans kurumları için bu geçiş oldukça zor. Bankaların çoğu hala, ana bilgisayar ve özel veri merkezleri gibi eski BT altyapılarıyla çalışıyor. Ayrıca ağlarını açmalarını güçleştiren ve riskli kılan çok katı düzenlemeler ve standartlar yüzünden yeni adımlar atamıyorlar.

Fintek taşları yerinden oynattı

Bu geçiş dönemi, büyük bir etki yaratarak taşları yerinden oynatan fintek şirketleri patlaması tarafından tetiklendiyse de çözümler de buradan geliyor. Teknoloji uzun zamandır finans sektöründe arka-ofis işlevlerinin bir parçasıydı ama fintek startup’ları hem Nesnelerin İnterneti cihazlarıyla hem de API’lerle bu teknolojiyi tüketicilere de açtılar ve insanların paraları ve bankalarıyla girdiği etkileşimde devrim niteliğinde bir değişim yarattılar.

Fintek şirketleri, eski BT ve özellikle de aşırı yönetişim uygulamalarıyla sınırlandırılmadıkları için çok yüksek bir tempoyla inovasyon yapabiliyorlar. Böylece yeni ürünler üretebiliyor ve düzenleyici organların yetişemeyeceği bir hızda güncelleme yapabiliyorlar. Ne var ki, fintekler tüketicilerin yaşamının derinlerine indikçe siber suçluların iştahını kabartan hassas kişisel verilere erişmek ve saklamak da gitgide büyüyen bir sorun oluyor; dolayısıyla, mevzuat baskısı da kaçınılmaz bir hale geliyor. Örneğin Avrupa Birliği, tüketicilerin kişisel verilerini emniyet altına almak için kapsamlı düzenlemeler olan Genel Veri Koruma Mevzuatı GDPR’ı (Mayıs 2018 itibariyle) hayata geçiriyor. Türkiye’de de 2016’da KVKK gibi önemli bir adım atıldı.

 Bankalar ile Fintek arasında işbirliği

İlerleyen zaman içinde, inovasyona güç vermek ve tüketici taleplerini karşılamak ve aynı zamanda yeni yasal düzenlemelerin gerekliliklerini yerine getirmek isteyen köklü finans kurumları ile yeni fintek firmalarının işbirliği içinde hareket etmeleri gerekecek. Dolayısıyla artık bir kurumun başarısı diğer kurumlara bağlı olacak. Zaten, verilerin gösterdiğine göre büyük finans firmalarının dörtte üçü fintek firmalarıyla işbirliğinin önemini kabul etmiş durumda.

Bu tür ortaklıklar köklü firmaların tüketici taleplerine yetişebileceği hızda inovasyon yapabilmelerini sağlarken, küçük fintek firmalarının değerini de elde ettikleri gelirler, ölçek ve banka tarafından sağlanan kredibilite ile belirleyecek. Bu ortaklığı etkileyebilecek başlıca zorluklardan biri ise, rekabetçi kalabilmek için gereken ilerleme hızını yavaşlatabilecek siber güvenlik meselesi.

Bankaların çoğu bu ortaklığı kurmanın gerekli olduğuna inansa da yüzde 71’i, fintek firmalarıyla ilgili siber risklerden de endişe duyuyor; yüzde 48’i ise yasal düzenleme riskinin caydırıcı olduğunu düşünüyor. Bunun bir nedeni de genç fintek şirketlerinin (yasal düzenlemelerin gerektirdiği diğer şartlar bir yana) güvenliğe ayırabilecekleri insan ve sermaye kaynağının az olması. Diğer bir deyişle, bu güvenlik kaygıları, pazarın talep ettiği en önemli gelişme sapma noktaları olan bulut kullanımı ve uygulama güvenliği etrafında yoğunlaşıyor.

 Fintek Güvenliği

Tüketicilerin kişiselleştirilmiş ve istendiğinde ulaşabilecekleri yeteneklere talebinin giderek arttığı bir ortamda rekabet etmek isteyen bankalar ve fintek firmaları,  güvenlikten ödün vermeksizin teknik inovasyon ve performanslarını yükseltebilecekleri bir yolda ilerlemek zorundalar. Bu konudaki kaygıları gidermek için bankalar ve fintek şirketlerinin uygulama güvenliği, bulut güvenliği ve otomatik tehdit istihabaratı gibi konulara odaklanmaları gerekiyor.

Melih Kırkgöz

Fortinet Türkiye Kıdemli Teknik Müdürü Melih Kırkgöz

Fortinet Türkiye Kıdemli Teknik Müdürü Melih Kırkgöz konu hakkındaki görüşlerini şöyle özetliyor: “Önümüzdeki yıllarda saldırılar otomasyon kullanılarak ve otonom veya yarı “Tüketicilerin, mali kaynak ve işlemlerine daha kolay erişmek ve onları etkin bir şekilde yönetebilme taleplerini başarıyla karşılamak isteyen büyük finans kurumları ve küçük fintek şirketlerinin her birinin, diğer tarafın sağlayabileceği unsurlara ihtiyacı var. Dolayısıyla, fintek sanal güvenliği istikrarlı bir şekilde sağlanmamışsa, bu durum bankalara da olumsuz yansıyacaktır. Finans hizmetleri sektörünün bu iki tarafı giderek daha sıkı ortaklıklar kurdukça, siber güvenlik (özellikle uygulama güvenliği, bulut güvenliği ve otomasyon), verileri korumak ve uyum gerekliliklerini sağlamak en büyük odak haline gelmek zorunda; üstelik bu arada bir de pazarın değişen taleplerine karşılık vermeye devam etmeleri gerekiyor.”

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bankacılık

Yeni çözüm kripto para kullanılarak yapılan para aklama girişimlerini tespit ediyor

Son dönemde kripto para kullanılarak gerçekleştirilen para aklama girişimlerini tespit etmek ve engellemek için yeni çözümler geliştiriliyor.

Tarih:

-

Para Aklama

CipherTrace, gelişmiş analitik teknikleri ve birden fazla veri kaynağı kullanarak finans kuruluşlarının kripto para kullanarak para aklama girişimlerini tespit edebilmelerini ve bu girişimleri engellemeyi amaçlıyor.

Son yıllarda para aklama amaçlı olarak kripto para kullanımı önemli ölçüde arttı. Şirketin oluşturduğu yeni platform, siber suçluların kripto para üzerinden para aklama girişimlerinin tespit edilmesini ve kripto para borsalarının bu tür girişimlere karşı savaşabilmesini sağlıyor. Şirket yetkililerinin verdikleri bilgilere göre sadece 2018 yılında şu ana kadar 761 milyon dolar, kripto para kullanılarak aklanmış durumda. 2017 yılında ise bu para 266 milyon dolar değerindeydi.

İşlemlerin anonim olması işleri zorlaştırıyor

Kripto para sahiplerinin kimliklerinin öğrenilmesinin çoğu durumda neredeyse imkansız olması Emniyet güçleri ve diğer düzenleyici kurumları oldukça zor bir durumda bırakıyor. Ancak CipherTrace’e göre çeşitli yöntemler kullanılarak kripto para ile para aklama girişimlerini tespit etmek mümkün.

CipherTrace’in AML teknolojisi kripto para akışları ve nitelikleri hakkında görsel bir arayüz sağlıyor. Bu arayüz üzerinden paranın hangi kripto para borsası üzerinden geldiği, hangi ülkeye gittiği ya da karanlık pazarlardan mı geldiği gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Bu sayede para aklama girişimi tespit edilebiliyor ve zamanında engellenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Türkler, dijital paranın geleceğin online harcama aracı olacağına inanıyor

Yapılan araştırmaya göre dijital para birimlerinin geleceğin online harcama aracı olacağı görüşüne katılan Türklerin oranı yüzde 53 ile Avrupa ortalamasının oldukça üzerinde yer alıyor.

Tarih:

-

kripto para

Her yıl IPSOS tarafından 15 ülkede gerçekleştirilen ING Uluslararası Mobil Bankacılık Araştırması’nda kripto paralar merceğe alındı. Bu yıl altıncısı yayınlanan ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu 13 Avrupa ülkesine ek olarak Amerika ve Avusturalya’dan yaklaşık 15 bin kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırma, kripto para birimlerinin kullanım alışkanlıkları ile ilgili önemli bilgiler sunuyor.

Türklerin büyük bölümü ileride kripto para almayı düşünüyor

Araştırmaya göre, Türklerin yüzde 45’i ileride kripto para birimlerine sahip olmayı düşündüklerini belirterek, yüzde 25 olan Avrupa ortalamasının üzerinde ve Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Dijital para birimlerinin geleceğin online harcama aracı olacağı görüşüne katılan Avrupalıların ortalaması 2015’e kıyasla yüzde 9 artarak yüzde 35 olmasına rağmen, Türkiye’de bu oran yüzde 53 ile Avrupa ortalamasının oldukça üzerinde. Aynı şekilde Türklerin yüzde 49’u dijital para birimlerinin geleceğin yatırım aracı olduğunu, yüzde 51’i ise dijital para birimlerinin değerinin önümüzdeki bir yıl içerisinde artacağını belirterek; araştırmada yer alan diğer Avrupa ülkelerini geride bırakıyor. Türkiye’de internet üzerinden yapılan anketle oluşturulan araştırmaya göre, Türkiye’de neredeyse her 5 kişiden 1’inin kripto parası var. Türkiye, yüzde 18’lik bu oran ile, içerisinde yer aldığı yüzde 9’luk Avrupa ortalamasını ikiye katlayarak araştırmada en çok kripto para birimine sahip ülke olarak öne çıkıyor.

Kripto para sahipliği online harcama alışkanlıklarını değiştirecek

Araştırma, kripto para birimi sahipliğindeki olası büyümenin, online harcama alışkanlıklarında da aşamalı olarak bir değişime sebep olabileceğini gösteriyor. Araştırmaya göre dijital para birimlerinin dengesizliği ve görece olgunlaşmaması bir risk olarak görüldüğünden, uzun dönemli işlemler konusunda daha isteksiz bir eğilim varken; kripto para birimlerini tek seferlik ödeme veya satın almalar sırasında kullanma fikrine daha ılımlı bakılıyor. Avrupalıların yüzde 49’u ödeme biçimlerini değiştirmek istemediklerini belirtmesine rağmen, her 10 Avrupalıdan 3’ü,  uluslararası online satın alma işlemlerini kripto para birimiyle yapmayı düşünebildiğini söylüyor. Bununla birlikte, Avrupalıların yüzde 35’i dijital para birimlerinin geleceğin online harcama aracı olacağını söylerken yalnızca yüzde 15’lik bir kesim net maaşlarını kripto para birimi ile almayı düşünebildiğini belirtiyor.

Dijital para birimleri yatırımın geleceğini şekillendiriyor

Avrupalıların yüzde 35’i dijital para birimlerinin değerinin 12 ay içinde artacağı konusunda hem fikir. Her 3 kişiden 1’i dijital para birimlerinin yatırımın geleceği olduğu ve bu para birimlerinin online harcamanın geleceği konusunda aynı görüşte. Ancak araştırmaya göre, kripto para birimlerine yatırım yapmak, diğer yatırım türlerinden daha riskli olarak da algılanıyor. Avrupa’daki katılımcıların yüzde 46’sı, borsaya yatırım yapmanın dijital para birimlerine yatırım yapmaktan daha az riskli olduğunu düşünüyor. Ayrıca kripto para birimlerini bilen, bu para birimlerine sahip olan veya olmayı düşünen her 10 Avrupalıdan 3’ü ise, belki de algılanan risk nedeniyle bunlara asla yatırım yapmayacaklarını söylüyor. Bitcoin veya benzeri dijital para birimlerine yatırım yapmayı düşünen kişilerden yüzde 27’si uzman internet sitelerinden yönlendirme tercih ettiklerini, yüzde 21’i ise bir mali danışman ile iletişime geçeceklerini belirtiyor.

Mobil bankacılığı kullananların ve erkeklerin kripto para alması daha olası

 Araştırmada mobil bankacılık kullanan ve kripto parası olan Avrupalıların oranı yüzde 12 iken, mobil bankacılığı kullanmayanlarda kripto para birimi sahipliği yüzde 4 seviyesinde. Ayrıca, Avrupa’daki erkeklerin yüzde 13’ü kripto para birimine sahipken, kadınlarda bu oran yüzde 6 düzeyinde seyrediyor.

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler ise yüzde 18 oranında kamu kurumları ve yüzde 12 ile iş dünyası.

Tarih:

-

Bankacılık

Platin Bilişim ve stratejik iş ortakları FireEye ve Bt Bilgi, Yapı Kredi BT Günü etkinliğinde siber atak trendlerini ve makine öğrenme teknolojisi ile henüz saldırı gerçekleşmeden, saldırganların davranışlarını analiz edilerek nasıl yakalayabildiklerini anlattı. Banka ve finans kuruluşları günümüzde EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) bölgesinde yaşanan siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde yer alıyor.

Siber saldırılara karşı kurumların güvenlik sistemleri de yeni teknolojilerle güçlendirilerek gelişmesini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıllarda, sistemlere bir saldırının gerçekleştiği bir yıldan uzun bir süre sonra fark edilebilirken, günümüzde tespit süreleri göreceli olarak azalmış durumda. Güvenlik sistemleri 2011 yılında saldırı gerçekleştikten 416 gün sonra tespit edebilirken, bu süre 2014 yılında 205 güne, 2017 yılında ise 101 güne indi. 2018 yılında bu süre 96 güne inmiş durumda. Yaşanan saldırıların tespit edilmesini zorlaştıran en önemli sebep saldırıların tamamında, ele geçirilmiş gerçek kişilere ait kimlik bilgilerinin kullanılmasından kaynaklanıyor.

Yeni teknoloji: Davranış Analizi

Siber saldırılara karşı geliştirilen yeni güvenlik teknolojisi ise davranışların analizine dayanıyor. Saldırganlar hedefteki kurumda çalışan bir mühendisin kimlik bilgilerini e-posta oltalama (phishing) saldırısı ile ele geçirerek, mühendisin yetkileri ile sisteme sızmaya çalışsalar dahi, bu kez davranış analizi ile mühendisin normalde erişmek istemeyeceği bilgilere ulaşmaya çalıştığı anda saldırgan tespit edilerek, bertaraf ediliyor.

Yapı Kredi BT Günü etkinliğinde siber atak trendleri ile ilgili sunumu gerçekleştiren Platin Bilişim İş Geliştirme Müdürü Ozan Özkara, davranış analizine dayanan yeni güvenlik teknolojisi ile ilgili olarak, “Siber saldırganlar çeşitli yöntemlerle bir kişinin kimlik bilgilerini çalabilirler ama davranışlarını çalamazlar. Örneğin bir mühendisin kimliğini çalarak sisteme giriş yapan bir siber saldırgan, mühendisin normalde hiç yapmayacağı müşteri hesabına erişmek, kayıtları çalmak gibi bir işlem gerçekleştirmeye çalıştığında davranış analizi teknolojisi bu tehdidi anlık alarm verir. Bu sayede saldırı gerçekleştikten aylar sonra değil, saldırı yapılmaya çalışıldığı anda tespit edilerek önlem alınabilir.

Bu teknoloji sayesinde gerçekten önemli olan tehditler, diğer alarmlardan ayrıştırılmış, öne çıkarılmış olur. Örneğin 30 bin kullanıcısı bulunan bir sistem aylık olarak ürettiği 10 binin üzerinde güvenlik alarmı üretir. Davranış analizi gerçekten yüksek risk taşıyan ve anormal olan davranışları anlık olarak ayrıştırarak aylık olarak 30 tehdit alarmı verir. Bu sayede BT uzmanları, ayda 10 bin tehdit arasında kaybolmak yerine belki sadece 30 tehdidi inceleyerek gerçek saldırıyı yakalayabilirler.” dedi.

Platin Bilişim Kurumsal Satış Yöneticisi Murat Gürocak ise, siber saldırıya uğrayan kurumların yüzde 56’sının sonradan tekrar saldırıya uğradığını belirterek, “Hırsızların aynı eve tekrar tekrar girdiği gibi, siber saldırganlar da bir defa saldırdığı hedefe tekrar tekrar saldırırlar. Bir defa hedef olduysanız, artık her zaman hedefsinizdir. Siber saldırıların daha sık ve sofistike hale gelmesiyle, yöneticiler, iş dünyası liderleri ve yönetim kurulları siber risk yönetimi ve veri ihlaline hazırlıklı olma konusunda aktif rol almalılar.” şeklinde konuştu.

Hedeftekiler: Bankalar, Kamu ve İş dünyası

EMEA bölgesinde yaşanan siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde yer alıyor. Asya Pasifik ülkelerinde bu oran yüzde 39 düzeyinde iken küresel ortalamada yüzde 20 ile en yüksek risk altında bulunan sektör finans sektörü. Türkiye’nin de içinde yer aldığı EMEA bölgesinde gerçekleşen siber saldırıların ikinci öncelikli hedefi ise kamu kurumları durumunda. Kamu kurumlarına yapılan saldırıların oranı Amerika kıtasında yüzde 6 ve Asya Pasifik ülkelerinde yüzde 7 oranında iken, EMEA bölgesinde saldırıların yüzde 18’i kamu sektörüne yönelik gerçekleşiyor. EMEA bölgesindeki siber saldırıların hedefindeki üçüncü sektör ise yüzde 12 oranında iş dünyası oluyor. İş dünyasına yönelik saldırıların küresel ortalaması ise yüzde 16 düzeyinde bulunuyor.

Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi6 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi6 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale7 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi7 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık7 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi7 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi7 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık8 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi8 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi8 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

Para Aklama Para Aklama
Bankacılık2 hafta önce

Yeni çözüm kripto para kullanılarak yapılan para aklama girişimlerini tespit ediyor

Son dönemde kripto para kullanılarak gerçekleştirilen para aklama girişimlerini tespit etmek ve engellemek için yeni çözümler geliştiriliyor.

kripto para kripto para
Bankacılık3 hafta önce

Türkler, dijital paranın geleceğin online harcama aracı olacağına inanıyor

Yapılan araştırmaya göre dijital para birimlerinin geleceğin online harcama aracı olacağı görüşüne katılan Türklerin oranı yüzde 53 ile Avrupa ortalamasının...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık2 ay önce

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler...

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık3 ay önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık4 ay önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

Bankacılık4 ay önce

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

SWIFT SWIFT
Bankacılık5 ay önce

Siber saldırganların hedefinde SWIFT sistemi var

Bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, büyük miktarların söz konusu olması siber bankacılık sisteminin sürekli siber saldırganların hedefinde olmasına neden oluyor.

DDoS DDoS
Bankacılık5 ay önce

Finans kurumlarına yönelik DDoS saldırıları artıyor

Finans sektörüne yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları her geçen gün artıyor. Saldırılar hem maddi hem de diğer açılardan çok...

Kredi Kartı Kredi Kartı
Bankacılık5 ay önce

Siber saldırganların yeni hedefi Çinli OnePlus oldu

Çinli OnePlus'ın ödeme sistemlerine sızarak kötü niyetli bir kod yükleyen siber saldırganlar 40 bine yakın kullanıcının kredi kartı bilgilerini ele...

Son gün 31 Ocak Son gün 31 Ocak
Bankacılık6 ay önce

İnternetten alışveriş keyfine devam etmek için kartınızı açtırmayı unutmayın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 27 Ekim 2016 tarihinde iletilen talimatı gereği, kart hamillerinin açıkça talebinin bulunmadığı hallerde, banka...

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.