Bizi takip edin

Bankacılık

Finans sektöründe dijital güvenlik için ortak hareket şart

İnovasyona güç vermek, tüketici taleplerini karşılamak ve aynı zamanda yeni yasal düzenlemelerin gerekliliklerini yerine getirmek isteyen köklü finans kurumları ile yeni fintek firmalarının işbirliği içinde hareket etmeleri gerekiyor.

Tarih:

-

Bankacılık

28 Ocak Veri Koruma Günü yaklaşırken Fortinet, finans sektöründe veri güvenliğine yönelik çok önemli saptamalarda bulunuyor.

Bir geçiş döneminin içinde olan finans hizmetleri sektörü, daha çok erişim ve daha düzenli işlemler talep eden tüketicilerin yeni eğilimlerine uyum sağlamaya çalışıyor. Günümüzde tüketiciler, başta SaaS bulut çözümleri ve uygulamalar aracılığıyla olmak üzere internet üzerinden faturalarını ödemek, kredi çekmek, mali tavsiye almak ve paralarını kendileri yönetmek istiyor.

Büyük ve köklü finans kurumları için bu geçiş oldukça zor. Bankaların çoğu hala, ana bilgisayar ve özel veri merkezleri gibi eski BT altyapılarıyla çalışıyor. Ayrıca ağlarını açmalarını güçleştiren ve riskli kılan çok katı düzenlemeler ve standartlar yüzünden yeni adımlar atamıyorlar.

Fintek taşları yerinden oynattı

Bu geçiş dönemi, büyük bir etki yaratarak taşları yerinden oynatan fintek şirketleri patlaması tarafından tetiklendiyse de çözümler de buradan geliyor. Teknoloji uzun zamandır finans sektöründe arka-ofis işlevlerinin bir parçasıydı ama fintek startup’ları hem Nesnelerin İnterneti cihazlarıyla hem de API’lerle bu teknolojiyi tüketicilere de açtılar ve insanların paraları ve bankalarıyla girdiği etkileşimde devrim niteliğinde bir değişim yarattılar.

Fintek şirketleri, eski BT ve özellikle de aşırı yönetişim uygulamalarıyla sınırlandırılmadıkları için çok yüksek bir tempoyla inovasyon yapabiliyorlar. Böylece yeni ürünler üretebiliyor ve düzenleyici organların yetişemeyeceği bir hızda güncelleme yapabiliyorlar. Ne var ki, fintekler tüketicilerin yaşamının derinlerine indikçe siber suçluların iştahını kabartan hassas kişisel verilere erişmek ve saklamak da gitgide büyüyen bir sorun oluyor; dolayısıyla, mevzuat baskısı da kaçınılmaz bir hale geliyor. Örneğin Avrupa Birliği, tüketicilerin kişisel verilerini emniyet altına almak için kapsamlı düzenlemeler olan Genel Veri Koruma Mevzuatı GDPR’ı (Mayıs 2018 itibariyle) hayata geçiriyor. Türkiye’de de 2016’da KVKK gibi önemli bir adım atıldı.

 Bankalar ile Fintek arasında işbirliği

İlerleyen zaman içinde, inovasyona güç vermek ve tüketici taleplerini karşılamak ve aynı zamanda yeni yasal düzenlemelerin gerekliliklerini yerine getirmek isteyen köklü finans kurumları ile yeni fintek firmalarının işbirliği içinde hareket etmeleri gerekecek. Dolayısıyla artık bir kurumun başarısı diğer kurumlara bağlı olacak. Zaten, verilerin gösterdiğine göre büyük finans firmalarının dörtte üçü fintek firmalarıyla işbirliğinin önemini kabul etmiş durumda.

Bu tür ortaklıklar köklü firmaların tüketici taleplerine yetişebileceği hızda inovasyon yapabilmelerini sağlarken, küçük fintek firmalarının değerini de elde ettikleri gelirler, ölçek ve banka tarafından sağlanan kredibilite ile belirleyecek. Bu ortaklığı etkileyebilecek başlıca zorluklardan biri ise, rekabetçi kalabilmek için gereken ilerleme hızını yavaşlatabilecek siber güvenlik meselesi.

Bankaların çoğu bu ortaklığı kurmanın gerekli olduğuna inansa da yüzde 71’i, fintek firmalarıyla ilgili siber risklerden de endişe duyuyor; yüzde 48’i ise yasal düzenleme riskinin caydırıcı olduğunu düşünüyor. Bunun bir nedeni de genç fintek şirketlerinin (yasal düzenlemelerin gerektirdiği diğer şartlar bir yana) güvenliğe ayırabilecekleri insan ve sermaye kaynağının az olması. Diğer bir deyişle, bu güvenlik kaygıları, pazarın talep ettiği en önemli gelişme sapma noktaları olan bulut kullanımı ve uygulama güvenliği etrafında yoğunlaşıyor.

 Fintek Güvenliği

Tüketicilerin kişiselleştirilmiş ve istendiğinde ulaşabilecekleri yeteneklere talebinin giderek arttığı bir ortamda rekabet etmek isteyen bankalar ve fintek firmaları,  güvenlikten ödün vermeksizin teknik inovasyon ve performanslarını yükseltebilecekleri bir yolda ilerlemek zorundalar. Bu konudaki kaygıları gidermek için bankalar ve fintek şirketlerinin uygulama güvenliği, bulut güvenliği ve otomatik tehdit istihabaratı gibi konulara odaklanmaları gerekiyor.

Melih Kırkgöz

Fortinet Türkiye Kıdemli Teknik Müdürü Melih Kırkgöz

Fortinet Türkiye Kıdemli Teknik Müdürü Melih Kırkgöz konu hakkındaki görüşlerini şöyle özetliyor: “Önümüzdeki yıllarda saldırılar otomasyon kullanılarak ve otonom veya yarı “Tüketicilerin, mali kaynak ve işlemlerine daha kolay erişmek ve onları etkin bir şekilde yönetebilme taleplerini başarıyla karşılamak isteyen büyük finans kurumları ve küçük fintek şirketlerinin her birinin, diğer tarafın sağlayabileceği unsurlara ihtiyacı var. Dolayısıyla, fintek sanal güvenliği istikrarlı bir şekilde sağlanmamışsa, bu durum bankalara da olumsuz yansıyacaktır. Finans hizmetleri sektörünün bu iki tarafı giderek daha sıkı ortaklıklar kurdukça, siber güvenlik (özellikle uygulama güvenliği, bulut güvenliği ve otomasyon), verileri korumak ve uyum gerekliliklerini sağlamak en büyük odak haline gelmek zorunda; üstelik bu arada bir de pazarın değişen taleplerine karşılık vermeye devam etmeleri gerekiyor.”

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bankacılık

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai’de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

Tarih:

-

Emirates NBD

Dubai’nin en önemli ve en büyük bankalarından biri olan Emirates NBD, Cheque Chain adlı Blockchain teknolojisine dayalı projesini duyurdu. Projenin amacı çekle ilgili dolandırıcılıkları tamamen ortadan kaldırmak.

Dubai, uzun süredir Blockchain teknolojisine dayalı farklı alanlarda birçok proje üzerinde çalışıyor. Hatta bu projelerden bazılarını geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Şimdi ise Emirates NBD, çek dolandırıcılıklarını önlemek, hatta tamamen ortadan kaldırmak için Blockchain teknolojisini kullanmayı amaçlıyor.

Projede, QR kodu kullanılarak her bir çek Blockchain platformuna kaydedilecek. Böylece banka çeklerin orijinal olup olmadığını doğrulayabilecek. Daha da ötesi banka, gerçekleştirilen işlemler üzerinde daha fazla kontrol elde edecek.

Bankadan yapılan açıklamaya göre şu ana kadar bir milyonun üzerinde çek yaprağı Blockchain teknolojisi kullanılarak kaydedilmiş. Aynı zamanda banka gelecekte Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan diğer bankaların ve finansal kuruluşların kullanabileceği, hizmet ve ürünlerini geliştirebilecekleri bir platform da oluşturabilir.

Dubai, Blockchain teknolojisi açısından oldukça aktif. Bu teknoloji üzerine çalışan çeşitli firmalar bulunuyor. Ayrıca kripto paraların işlem gördüğü çeşitli borsalar da var

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Tarih:

-

POS

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar çok yaygınlaştı ki birçok kişi artık cebinde çok az nakit bulundururken alışverişlerinde kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. Artık restoranlardan taksilere kadar her yerde kredi kartı kullanabiliyoruz. Kredi kartları ve banka kartlarının temassız özellikleri kullanımı bir adım öteye taşıyor. Ayrıca internet üzerinden yapılan alışverişlerde de kart kullanımı hem müşterinin hem de satıcının güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmesini sağlıyor.

Ancak kredi kartı ve banka kartı kullanırken güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken bir takım önemli noktalar bulunuyor. Bu önemli noktaları sizler için derledik:

  • Kredi kartınızı ya da banka kartınızı verdiğinizde kartınızın üzerindeki bilgilerin alınmadığından ya da fotoğrafının çekilmediğinden emin olun. Kartınızı alıp başka bir yerde POS makinesinden geçirileceği söylendiğinde siz de gidin. Böylelikle kopyalama amaçlı başka bir cihazdan geçirilmediğinden emin olursunuz.
  • Aceleniz olduğu durumlarda alışveriş yaptıktan sonra kartınızı unutabilirsiniz. Bu yüzden alışveriş yaptıktan sonra her zaman kontrol edin.
  • İnternetten alışveriş yaptığınız durumlar hariç kart bilgilerinizi e-posta ya da anlık mesajlaşma gibi yöntemlerle kimseye göndermeyin.
  • Kartınızı kaybederseniz ya da çaldırırsanız hemen kullanıma kapattırın. Özellikle nüfus cüzdanınız veya ehliyetiniz de kartınızla birlikte çalındıysa ya da kaybolduysa çok daha dikkatli olun.
  • Kart şifrenizi belirlerken doğum tarihiniz, ardışık sayılar, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi kolay tahmin edilebilir şifreler kullanmayın. Kart şifrenizi bir kağıda yazarak yanınızda taşımayın. Kartınızın son 4 hanesini şifre olarak belirlemeyin. Farklı kartlarınız için farklı şifreler belirlemeye çalışın. Hiçbir banka ya da finans kuruluşu telefonda, SMS’le ya da e-posta yoluyla sizden şifrenizi istemez. Bu yüzden şifrenizi kimseyle paylaşmayın.
  • ATM’lerde işlem yaparken dikkatli olun. Etrafınızda sizi izleyen şüpheli kişilere karşı tetikte olun, kullandığınız makinede her zamankinden farklı sıradışı bir şey sezerseniz işlem yapmayı hemen bırakın ve bankanızı arayın. Kartınız sıkışırsa ATM’nin başından ayrılmayın ve hemen bankanızı arayın.
  • Akıllı telefonunuza bankacılık uygulaması yüklediğinizde Apple veya Google’ın resmi uygulama mağazalarından yüklediğinizden emin olun.
  • Online alışveriş yaparken alışveriş yaptığınız sitenin güvenilir bir yer olduğundan emin olmak için araştırma yapın. En ufak şüphede kesinlikle kart bilgilerinizi girmeyin. Alışveriş yaptığınız sitenin SSL protokolünü (bu siteler HTTPS ile başlar) kullandığından emin olun. Size ait olmayan cihazları kullanarak (örneğin havaalanlarında ya da otellerde herkese açık bilgisayarlar) online alışveriş yapmayın.
  • Kullandığınız cihazda (ister bilgisayar olsun ister tablet ya da akıllı telefon) her zaman güncel bir güvenlik yazılımı olduğundan emin olun.

Yukarıda saydığımız noktalara dikkat ederek kredi kartınızı ve banka kartınızı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Okumaya Devam Et

Bankacılık

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

Tarih:

-

Bankacılık ve finans sektörü, teknolojiyi en hızlı benimseyen sektörler arasında yer alıyor. Bankalar teknolojiyi kullanarak müşterilerine çok daha iyi, kolay ve hızlı hizmet verebilirken aynı zamanda iç süreçlerini daha verimli bir hale getirebiliyor ve giderlerini düşürebiliyorlar.

Türkiye’deki bankacılık ve finans sektörüne baktığımızda birçok açıdan dünyadaki birçok ülkeden teknolojik açıdan daha gelişmiş olduğunu ve teknolojinin getirdiği avantajlarını diğer ülkelerdeki bankalara ve finans kuruluşlarına göre daha erken kullandıklarını görüyoruz. PIN kullanımı, temassız kartlar, mobil bankacılık ve diğer yenilikçi hizmetler bunun en güzel örnekleri arasında yer alıyor.

Hem dünyada hem de Türkiye’de önem kazanan yeni eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe öne çıkan çeşitli eğilimler bulunuyor. Bu eğilimlerden ilki API kullanımı. Bankalar yıllardır API’leri etkin bir şekilde kullanıyor. Mobil uygulamalar, BT sistemleri ve diğer sistemler arasında aracılık yapan API’ler bankalar açısından yeni hizmetlerin verilebilmesi için kritik rol oynuyor. Yapılan araştırmalara göre bu yıl ve önümüzdeki yıllarda bankaların kullanıma sunacağı API sayısının (özellikle ödeme sistemleri ve hesap bilgileri) hızla artması bekleniyor.

Mobil uygulamaların kullanımı artıyor

Bankacılık ve finans sektörü açısından bir diğer önemli eğilim ise kullanıcı sayısı hızla artan mobil bankacılık. Mobil uygulamalarla yapılabilen işlemler artık web tarayıcılar üzerinden yapılabilen işlemlerle neredeyse aynı seviyede. Akıllı telefonlar kullanıcıların her zaman ellerinin altında olduğu için işlem yapmak için mobil uygulamaları tercih etmeye başladılar. Özellikle Türkiye’de mobil uygulama kullanımı dünya oranlarıyla karşılaştırıldığında çok daha yüksek. Biyometrik güvenlik önlemleri, konum servisleri ve diğer hizmetler mobil bankacılık teknolojilerini ve uygulamalarını daha da ileriye götürecek.

Günümüzün en çok konuşulan konularından biri yapay zeka. Yapay zeka bankacılık sektöründe müşteri hizmetlerinden dolandırıcılık olaylarının tespitine kadar birçok alanda kullanım alanı bulacak. Özellikle çağrı merkezlerinde müşterilerin daha iyi hizmet alabilmeleri ve bilgiye daha kolay ulaşabilmelerinde yapay zeka önümüzdeki yıllarda büyük rol oynayacak gibi gözüküyor.

Blockchain teknolojisi

Bankacılık sektörünün yakından takip ettiği belki de en önemli eğilimlerden bir Blockchain teknolojisi. Blockchain denince herkesin aklına Bitcoin gelse de Blockchain bankacılık ve finans sektörü dahil birçok alanda çok büyük önem taşıyor. Şu an için dünyada bankacılık sektöründe Blockchain kullanımında iki önemli yaklaşım hakim bulunuyor. Birincisi Blockchain teknolojisinin para transferleri ve ödeme sistemlerinde kullanılması. İkincisi ise operasyonel işlemler ve kimlik tanımlama gibi işlemlerde kullanılması. Elbette Blockchain bunlarla sınırlı değil. Daha farklı kullanım alanları da ortaya çıkacak.

Siber güvenlik teknolojileri

Son dönemde bankalar ve finans kuruluşlarına karşı gerçekleştirilen saldırılar önemli ölçüde arttı. SWIFT sistemine yapılan saldırılar, bankaların ve finans kuruluşlarının hizmetlerini kesintiye uğratan DDoS saldırıları, veri sızdırma girişimleri siber güvenlik alanında bankaları ve finans kuruluşlarını en son teknolojileri kullanarak tedbir almaya yöneltiyor.

 

Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi3 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi4 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale4 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi4 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık4 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi5 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi5 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık5 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi5 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi6 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık2 gün önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık4 hafta önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

Bankacılık4 hafta önce

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

SWIFT SWIFT
Bankacılık2 ay önce

Siber saldırganların hedefinde SWIFT sistemi var

Bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, büyük miktarların söz konusu olması siber bankacılık sisteminin sürekli siber saldırganların hedefinde olmasına neden oluyor.

DDoS DDoS
Bankacılık2 ay önce

Finans kurumlarına yönelik DDoS saldırıları artıyor

Finans sektörüne yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları her geçen gün artıyor. Saldırılar hem maddi hem de diğer açılardan çok...

Kredi Kartı Kredi Kartı
Bankacılık3 ay önce

Siber saldırganların yeni hedefi Çinli OnePlus oldu

Çinli OnePlus'ın ödeme sistemlerine sızarak kötü niyetli bir kod yükleyen siber saldırganlar 40 bine yakın kullanıcının kredi kartı bilgilerini ele...

Son gün 31 Ocak Son gün 31 Ocak
Bankacılık3 ay önce

İnternetten alışveriş keyfine devam etmek için kartınızı açtırmayı unutmayın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 27 Ekim 2016 tarihinde iletilen talimatı gereği, kart hamillerinin açıkça talebinin bulunmadığı hallerde, banka...

Dolandırıcılık ve Sahtecilik Dolandırıcılık ve Sahtecilik
Bankacılık3 ay önce

Dolandırıcılık ve sahtecilik girişimleri e-ticareti olumsuz etkiliyor

E-ticaret sektörünü olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerden biri sahtecilik veya dolandırıcılık anlamına gelen “fraud” girişimleri. Bu girişimler, sadece maddi...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık3 ay önce

Finans sektöründe dijital güvenlik için ortak hareket şart

İnovasyona güç vermek, tüketici taleplerini karşılamak ve aynı zamanda yeni yasal düzenlemelerin gerekliliklerini yerine getirmek isteyen köklü finans kurumları ile...

Kriptopara Kriptopara
Bankacılık3 ay önce

Kullanıcıların önündeki yeni tehdit istenmeyen kriptopara madencilik yazılımları

İstenmeyen yazılımların bir şekilde bilgisayara yüklenmesi gibi durumlar uzun yıllardır var. Bundan yıllar önce internete çevirmeli bağlantıları kullanan modemlerle bağlandığımız...

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.