Bizi takip edin

Haberler

Conti Fidye Yazılım Suç Çetesi Alman Rüzgar Türbini Şirketi Nordex’i Hedef Aldı

Siber saldırı nedeniyle Nordex’in tüm BT sistemleri kapatıldı ve türbinlere uzaktan erişim kesintiye uğradı…

tarihinde yayımlandı

Kötü şöhretli Conti fidye yazılımı çetesi, Nordex rüzgar türbini şirketinin dahili BT (Bilişim Teknolojileri) sistemlerini hedef aldı ve bunun savuşturulmasını engellemek için türbinlerine uzaktan erişimi kapattı.

30 Mart’ta gerçekleşen saldırı erken aşamada tespit edildi. Conti, tüm Nordex şubelerinde birden fazla sistemi çevrimdışına aldıklarını iddia ederek, Nisan ayı başlarında siber saldırının ayrıntılarını açıkladı. Nordex tarafı ise 2 Nisan’da bir siber saldırıya uğradığını duyurmuştu. Conti fidye yazılımı çetesi, sızıntı sitelerine Tor ağı aracılığıyla yapılan saldırının sorumluluğunu üstlenirken izinsiz giriş sırasında çalınan verilerin ayrıntılarını açıklamadı.

Conti’nin saldırıyla ilgili 11 Nisan’da bir paylaşımda bulunduğunu, ancak bilgilerin 14 Nisan’da kamuoyuna açıklandığını belirtmekte fayda var.

Saldırının etkileri

Rüzgar türbini üreticisi, BT sistemlerini normal operasyonlara döndürmek için çalıştıklarını belirtti. Ancak şirket bunun ne zaman olacağı konusunda detay vermedi. Nordex’e göre, saldırı yalnızca rüzgar türbini çiftlikleri ve müşteri iletişimi değil, iç sistemleri de etkiledi.

Bu saldırı, Nordex’in dünyanın en büyük yenilenebilir enerji şirketlerinden biri olduğu ve 35 yıldır rüzgar türbini endüstrisinde bulunduğu için ciddi sonuçlar doğurabilirdi.

Okumaya Devam Et