Bizi takip edin

Haberler

Çok Düşük Fiyatlı GPS Takip Cihazlarındaki Tehdit

Çocukların nerede olduklarını anlık takip için kullanılan çok düşük fiyatlı GPS cihazlarının güvenliği sorgulanıyor. 

tarihinde yayımlandı

Genellikle ilkokul çağındaki çocukların nerede olduklarını anlık görebilmeyi mümkün kılan GPS takip cihazları ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir iddia söz konusu. Siber güvenlik araştırmacılarına göre, 25-50 dolar arası fiyatlarla satışı gerçekleştirilen 600 bin GPS takip cihazı, kullanıcıların gerçek zamanlı konumlarını açığa çıkaran bir dizi güvenlik açığına karşı savunmasız durumda.

Çin merkezli teknoloji şirketi Shenzhen i365’in ABD ve Avrupa’da yaygın olarak kullanılan 29 farklı modelinde güvenlik açığı bulunduğu, yarım milyondan fazla cihazın kullanıcılarına ‘123456’ şifresiyle sunulduğu ve şifrenin değiştirilmemesi halinde verilere erişimin çok kolay hale geleceği kaydediliyor.

Öte yandan siber korsanların güvenlik açıklarından yararlanarak aşağıdaki verilere erişim sağlayabileceği bildiriliyor;

  • Cihazın kullanıcısına ait gerçek zamanlı GPS koordinatlarını izlemek,
  • Cihazdaki GPS verilerini değiştirmek,
  • Mikrofona erişim sağlayarak gizlice dinleme yapmak.

Güvenlik araştırmacılarının kritik güvenlik açıklarıyla ilgili olarak üretici kuruluşa bilgi verdikleri, ancak hiçbir zaman yanıt alamadıkları ifade ediliyor.

Ağırlıklı olarak bileğe takılan renkli ve eğlenceli saatlerde sunulan GPS takip fonksiyonu, ebeveynler için hayatı daha kolay hale getiriyor, ancak araştırma yürüten siber güvenlik uzmanlarına göre düşük fiyatlı modellerden ziyade güvenilir markaların tercih edilmesi önem taşıyor.

Okumaya Devam Et