Bizi takip edin

Bankacılık

Çocuklar için Sunulan Bankamatik Kartları Hakkında Veri Güvenliği Kapsamında Bilinmesi Gerekenler 

Yüklenen tutar kadar alışveriş ve tercihe bağlı olarak nakit çekim özelliği sunabilen kartlar, çocukların kişisel verilerinin korunması anlamında bir dizi adımı da gerekli kılıyor…

tarihinde yayımlandı

Covid-19 pandemisi, vaktinin büyük kısmını internette geçirmeyi tercih eden gençlerin bu alışkanlığına daha yoğun şekilde katkıda bulundu. Video oyunları ve yayın hizmetlerinin yanı sıra, çocuklar finansal işlemler de yapmaya başladılar. Zamanımızda çocuklar sanal paralar ile çok daha erken yaşlarda haşır neşir olmaya başlıyor. Çocuklara yönelik 535 milyon dolarlık fintech (finansal teknolojiler) sektörü de dünyanın birçok ülkesinde gençlere yönelik banka hesapları, yatırım hesapları ve ön ödemeli bankamatik kartları sunuyor.

Çocuklar için bankamatik kartı: Bir büyüme fırsatı 

ABD-Cambridge Üniversitesi araştırmasına göre birçok çocuk nasıl kazanıldığı ve ürünler için nasıl takas edildiği dahil paranın değerini 7 yaşında anlamaya başlıyor. Çocukların paranın anlamını genç bir yaşta anladığı bilinse de süreç içerisinde lüks ürünler ve gerekli şeyler arasındaki farklılıkları değerlendirmeye devam ettiği kaydediliyor.

Çocuğunuz için ön ödemeli bankamatik kartı almak, kılavuzluğunuz altında onlara birinci elden bir tecrübe fırsatı veriyor. Genç çocuklar ön ödemeli (yani karta yüklenen tutar kadar alışveriş yapılabilen) bir kart ile daha iyi uyum sağlayacakken, daha büyük çocuklar için giriş seviyesinde bir vadesiz hesap açmak düşünülebilir. Nihayetinde, çocuğunuz adına bir hesap açmalı ve bu hesabı kendi hesabınız ile bağlamalısınız. Birçok kart ve hesap, bugün olumlu alışkanlıklar için birçok özellik sunuyor:

– Çocuğunuz parayı ne zaman ve nasıl harcadığı,

– Hesap üzerinden görev ve ödül sistemi kurmak,

– Birikim yapmayı sağlayacak tasarruf ve yatırım araçları kullanmak.

Bilgi:
Kartın nakit çekim özelliği
İstenmesi halinde birçok kartı nakit çekime kapatabilmek mümkün…

Riskler: Bankamatik kartları çocuklar için güvenli mi? 

Çocuklar dahil olduğu düşünüldüğünde yeni teknolojiler daima riskler içerir. Pew Research araştırmasına göre ebeveynlerin üçte ikisi bugün çocuk yetiştirmenin teknolojik farklılıklar dolayısıyla ‘20 sene öncesinden’ çok daha zor olduğunu düşünüyor.

Bir diğer araştırmaya göre 2017’de bir milyondan fazla çocuk, kimlik hırsızlığı adı verilen siber saldırı yönteminin kurbanı oldu. Saldırılan maliyeti ise 2,67 milyar dolar olarak belirdi. Kimlik hırsızlığına maruz kalan çocukların %80’i 12 yaş ve üzeri olarak belirdi. Pandemi sürecinde ise Covid-19 eksenindeki dolandırıcılıklarla bağlantılı şekilde ebeveynler tarafından yapılan, çocuklara yönelik kişisel veri ihlali şikayetlerinin sayısı attı. Çarpıcı bir örnek, tazminat talep etmek için siber korsanların iki yaşındaki bir çocuğun kimlik bilgilerini kullanmaya çalışmasıydı.

Nihayetinde çocuklarının verilerini denetlemek görevi en başta anne-babalara düşüyor.

Olumlu ve olumsuz özellikleri dengelemek için ebeveynlerin şahsi bilgileri internette paylaşmak ile ne kadar rahat olacaklarını düşünmesi gerekiyor. Çocuğunuz için bir hesap açabilmek için kendiniz ve çocuğunuza dahil isim ve doğum tarihi gibi bilgiler paylaşmak zorundasınız. Bu verileri alan şirket aynı zamanda sizin GPS konumu, satın alma geçmişinizi inceleyebilir, davranış analizi çıkarabilir. Bu sebeplerden çocuklar için sunulan bankamatik kartlarının ebeveynler kadar sunduğu riskler söz konusu:

Çocuklara yönelik kanunlar: ABD’de geçerli olan Çocuklara Yönelik Çevrimiçi Koruma Yasası, 13 yaş altındaki çocuklar için şirketlerin bilgi toplamak için ebeveynlerinden izin almasını ve toplanan bilgilerin belirtilmesi koşulu getiriyor. Ebeveynlerin bir işlem yapmadan önce paylaşacakları bilgilerin üçüncü partilere satılmayacağından emin olması gerekiyor.

Satın alım bilgileri: Eğer çocuğunuzun kartı kaybolur veya çalınırsa, kart sunan kurumların bazıları geri ödeme veya dolandırıcılık durumunda tazminat sunuyor.

Kart güvenliği: Ön ödemeli kartlar EMV çip teknolojisi içerdiği gibi şifre korumalı hesaplar, PIN kodu veya yüz tanıma gerektiriyor.

Kilitleme özelliği: Eğer kart kaybolursa, bazı kartlar için ebeveynlerin hesaptaki parayı kilitleme imkanı bulunuyor.

Tüketici koruması: Sigorta anlaşmalı bankalar tarafından sunulan kartların tazminat limiti bulunduğu için kartı sunan bankanın iflas etmesi halinde koruma sağlanabiliyor.

Bu tür özellikler hem çocuklar hem yetişkinler için geçerli olsa da, akılda tutulması gereken husus internette paylaşılan bilgilerin mevcut riskleri artırması. Siber saldırılar ile ele geçirilen sayısız hesap bilgisi, bugüne kadar isimden adreslere ve telefonlara kadar birçok hassas kişisel bilginin sızdırılmasına neden oldu.

Çocuğunuz için bankamatik kartı başvurusu yapmanızın ardından, çocuklara yönelik fatura ve kredi kartı uygulamaları olup olmadığını sorgulayın ve alacak tahsildarının çocukların ismi üzerinden işlem yapıp yapmadığını öğrenin.

Ebeveynler için bilinmesi gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarına bankamatik kartı aldıktan sonra finansal işlemleri yakından takip etmeleri gerekiyor. Bu adımı atmadan önce, bazı konuları değerlendirmek büyük önem taşıyor.

  • Çocuğumla nasıl belli beklentiler kurabilirim? 

Bankamatik kartı adresinize ulaştığı zaman, heyecanla bekleyen çocuğunuza teslim etmeden önce onunla önemli bir konuşma yapmanız gerekiyor. Nelere mi dikkat edeceksiniz?

Güvenlik: Birçok ön ödemeli bankamatik kartı çalınma veya kaybolma durumuna karşı kilitleme özelliğine sahip. Ancak bu önlemi çocuğunuzla iletişim kurmadan alamazsınız. Ona kartını güvenli bir yerde tutması, şifre veya PIN kodunu kimseyle paylaşmaması ve güvensiz Wi-Fi ağları üzerinden alışveriş yapmaması gerektiğini belirtin. Eğer kartlarına müdahale edildiğini düşündükleri bir durum yaşanırsa, doğrudan size haber vermeliler.

Harcama kuralları: Eğer çocuğunuzun kontrolsüz harcama yapabileceğinden korkuyorsanız, belli perakendeciler için harcama yapılmasını bloke eden bir kart tercih edin. Eğer kartın bu özelliği bulunmuyorsa, alışveriş alışkanlıkları hakkında tembihte bulunun ve tüm harcamalarını kontrol edeceğinizi hatırlatın.

  • Şirketlerin çocukların bilgisi ile ne yaptığını nereden bileceksiniz? 

Şirketlerin topladıkları bilgi ile ne yaptıklarını istedikleri zaman değiştirebilme hakkı bulunuyor. Bu sebeple şirketlerin kullanım şartlarındaki güncellemeleri takip etmek ve çocuğunuzun uygulamalar aracılığıyla hedefli reklamlara maruz kalıp kalmadığını denetlemeniz önem taşıyor. Tüketici haklarına yönelik kanunlar şirketlerin topladıkları bilgiler ile neler yapabileceğini kısıtlasa da her hususu belirlemiyor. Bir kart seçtiğiniz zaman, sunan kurumun kullanım şartlarını gözden geçirmenizde fayda var.

  • Çocuğumun kişisel bilgilerine müdahale edildiğini nasıl anlarım? 

Çocuklarının çalışmaya ve vergi yükümlülüğüne girdiği güne kadar birçok ebeveyn çocukların kimlik hırsızlığı riski altında bulunduğunu fark etmiyor. Her ne kadar çocuğunuzun hesabı sizinkine bağlı olsa da faturalar, tahsilat sebepli aramalar, kredi kartı uygulamalarını incelemek gerekli. Kimlik hırsızlığına işaret eden şüpheli bir duruma rastladığınız zaman yukarıda belirtildiği gibi gerekli adımları izlemeli ve spesifik hizmetlerden yararlanarak çocuğunuzun bilgilerinin herhangi bir hesapta olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

  • Eğer halen sorularınız varsa ne yapacaksınız? 

Her türlü sorunuzu gereken kişiye sormaktan çekinmemeniz gerekiyor. Çocuğunuzun kişisel bilgisini koruyabilecek bilinçliliği edinmesi büyük önem taşıyor. Eğer kullanım politikasını anlamakta zorlanıyor veya spesifik bir soru sormak istiyorsanız, doğrudan ilgili kurum ile temasa geçin. Sadece sorularınıza yanıt almakla kalmaz, aynı zamanda çocuklara yönelik birim ve hizmetler hakkında da daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Güvenli kredi kartı kullanım rehberi

Okumaya Devam Et