Bizi takip edin

Haberler

Çin’de öğrenciler akıllı üniformalar ile takip ediliyor

Çin’de üzerinde iki adet çip bulunan üniformalar sayesinde öğrencilerin okuldaki hareketleri ve okula gelip gelmedikleri takip edilebiliyor.

Yayımlandı

-

uniforma

Çin’deki ilköğretim okullarında ve liselerde, okul yönetimleri öğrencileri üzerinde akıllı takip cihazlarının bulunduğu üniformalar ile takip ediyorlar. Bu sayede öğrencilerin okula gelip gelmediklerini daha doğru bir şekilde takip edebiliyorlar.

Akıllı teknolojilerin öğrencilerin takibi için kullanılması bazıları için gizlilik açısından pek uygun kaçmasa da Çin’de öğrencilerin konumu akıllı üniformalarla takip ediliyor. Üniformalarda omuz kısmında iki adet çip bulunuyor. Bu çipler kullanılarak öğrencilerin ne zaman okula geldikleri ve okul içinde nerede oldukları takip edilebiliyor. Ayrıca girişlerde bulunan yüz tanıma sistemleri de eklendiğinde üniformaları arkadaşlarının çantasına koyarak sistemi yanıltmaya çalışmaları da önleniyor.

Öğrenciler herhangi bir şekilde okul saatleri içinde okul dışına çıkmaya çalıştıklarında ilgili görevliler uyarı alıyor ve anında müdahale edebiliyorlar. Üniformalar 150 derece sıcaklığa dayanacak şekilde tasarlanmış ve yıkanabiliyor. Üniformayı geliştiren şirkete göre 500 kereye kadar üniformalar zarar görmeden yıkanabiliyor. Öğrenciler çipler sayesinde parmak izleriyle birlikte okul kantininde ödeme de yapabiliyorlar. Çipler ayrıca öğrenci sınıfta uyuya kalırsa da uyarı verebiliyor. Şu anda 11 okulda 800’ün üzerinde öğrenci bu üniformaları kullanıyor.

Okumaya Devam Et