Bizi takip edin

Veri Gizliliği

Çin’de müslümanların takibi için kullanılan yüz tanıma sistemi ortaya çıktı

İnternette bulunan Çinli bir şirkete ait yüz tanıma veritabanı, Çin hükümetinin müslüman Uygur Türklerini çok yakından takip ettiğini gösterdi.

tarihinde yayımlandı

uygur

Çin’de müslüman Uygur Türklerinin takibi için kullanılan yüz tanıma sisteminin veritabanı aylardır herkesin ulaşabileceği bir şekilde internette unutuldu. Böylece sadece müslüman Uygur Türklerinin takip edildiği ortaya çıkmış oldu.

Çin hükümetinin Xinjiang bölgesinde Uygur Türklerini takip etmek için kullandığı yüz tanıma veritabanı, video tabanlı kalabalık analizi ve yüz tanıma teknolojileri geliştiren SenseNets adlı şirket tarafından hiçbir koruma olmadan herkes tarafından erişilebilir bir şekilde unutuldu. Hollandalı bir güvenlik şirketinin tespit ettiği veritabanı 2 milyon 500 bin kişinin GPS verileri dahil olmak üzere bilgilerini içeriyor.

Veritabanında kullanıcıların isimlerinin yanı sıra oldukça ayrıntılı ve hassas bilgileri içeriyor. Örneğin insanların ad ve soyadları, kimlik kartı numaraları, kimlik kartının verildiği tarih, kimlik kartının son kullanma tarihi, cinsiyet, milliyet, ev adresi, doğum tarihi, fotoğraflar ve çalıştığı iş yeri veritabanında bulunan bilgiler arasında yer alıyor. Veritabanında ayrıca kullanıcının bulunduğu yerler GPS koordinatlarıyla birlikte bulunuyor. Sistem Uygur Türklerini detaylı bir şekilde takip ediyor.

Okumaya Devam Et