Bizi takip edin

Gizlilik

Çin, vatandaşları gözetlemek için Skynet benzeri bir sistem kuruyor

Son dönemde yaşanan teknolojik gelişmeler ve şimdiden başlanılan bazı uygulamalar Terminator filmine konu olan Skynet’in ileride gerçeğe dönüşeceği endişelerini artırıyor.

Tarih:

-

Skynet

Son dönemde yaşanan teknolojik gelişmeler Terminator filmine konu olan Skynet’in ileride gerçeğe dönüşeceği korkusunu artırıyor. Bazı insanlar böyle bir sistemin insanlığı yok edeceğini düşünse de birçok insanın asıl endişesi insan hayatının gizliliğinin ortadan kalkması. Çin’in geçtiğimiz aylarda kurduğu gelişmiş izleme sistemi de bu korkuları haklı çıkarır gibi. Henüz robotlar olmasa da polislerin kullandıkları gelişmiş teknolojik cihazlar insanların kişisel gizliliğini tamamen ortadan kaldırmasa da büyük tehlikeye sokuyor.

Çin’in yeni başlattığı uygulamada polisler, taktıkları gözlükler sayesinde milyonlarca insanın kayıtlı olduğu veritabanından yüz tanıma teknolojisini kullanarak birçok bilgiye erişebiliyor. Sistem aynı zamanda polislerin plakaları da tarayabilmelerini mümkün kılıyor. Yani çalıntı bir araç gördüklerinde ya da aranan bir insan gördüklerinde gözlük uyarı veriyor ve polis harekete geçiyor. Ancak bu kadar kişinin yüzünün sistemde tanımlı olması ve gerekli gereksiz birçok bilgiye kolayca ulaşılabilmesi sorun oluşturuyor. Çünkü sisteme bir saldırı yapılarak bilgilerin ele geçirilmesi ya da bu bilgilerde değişiklik yapılması vatandaşlar açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Yani asıl sorun bunu polislerin kullanması değil, bir şekilde siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesi. Sonuç olarak hiçbir sistem yüzde 100 güvenli değil ve bu bilgilerin çalınma riski her zaman var. Sistem henüz test aşamasında ancak yakın bir gelecekte tüm polisler tarafından aktif olarak kullanılması bekleniyor.

Gizlilik

Facebook, kullanıcı verilerini Apple ve Samsung gibi cihaz üreticileriyle de paylaşmış

New York Times’ın haberine göre Facebook, geçmişte aralarında arkadaşlarının da bilgilerinin bulunduğu birçok kullanıcı verisini Apple, Samsung ve diğer cihaz üreticileriyle paylaşmış.

Tarih:

-

facebook

Cambridge Analytica depremini henüz atlatamayan Facebook, her gün yeni bir skandalla sarsılmaya devam ediyor. New York Times’ın hazırladığı habere göre Facebook, uygulamanın yüklü olduğu cihazlardaki kullanıcı bilgilerini aralarında Apple, Samsung ve Blackberry’nin de bulunduğu 60 cihaz üreticisiyle paylaşmış. Paylaşılan bilgiler sadece kullanıcınınkilerle sınırlı değil, kullanıcının Facebook’taki arkadaşlarının bilgileri de paylaşılan veriler arasında yer alıyor.
Geçtiğimiz aylarda Cambridge Analytica olayı Facebook’u derinlemesine sarsmış, Mark Zuckerberg kongrede ifade vermek zorunda kalmış ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin birçok adım atmak durumunda kalmıştı. Ancak Facebook’un sıkıntıları bununla bitmedi, her gün yeni bir olay ortaya çıktı.
Gerçekleştirilen testlerde New York Times muhabiri, 2013 üretimi bir Blackberry cihazını kullanarak yaklaşık 550 arkadaşa sahip bir Facebook hesabına giriş yaptı. Alınan ve verilen veriler incelendi. The Hub adı verilen Blackberry uygulaması 295 bin Facebook kullanıcısının “tanımlayıcı bilgilerini” aldı. Blackberry yetkilileri mevcut Android tabanlı Blackberry cihazlarının aynı özel kanalları kullanmadığını belirttiler. Ancak bu geçmişteki olayları elbette temize çıkarmıyor.

Okumaya Devam Et

Gizlilik

Buluta geçişte veri güvenliği, gizliliği ve adaptasyon endişeleri öne çıkıyor

Buluta geçmekte direnen şirketlerin önemli bir kısmı veri güvenliği, uygulamaya adaptasyon ve uygulama kullanımını şirket içi yaygınlaştırma gibi konularla ilgili endişeleri nedeniyle bunu erteliyor.

Tarih:

-

bulut

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve farklı iş modellerine sahip birçok şirket, Bulut tabanlı İnsan Kaynakları ve CRM uygulamalarıyla bütün iş süreçlerini kolayca yürütürken, zaman ve maliyet tasarrufu da sağlıyorlar. Ancak uzun yıllar geleneksel yöntemlerle çalışmış olan şirketler için bir adaptasyon sürecinin mutlaka olması gerekiyor. Diğer yandan bu uygulamaları edinmek istemeyen şirketlerin önemli bir kısmı veri güvenliği, uygulamaya adaptasyon ve uygulama kullanımını şirket içi yaygınlaştırma gibi konularla ilgili endişeleri nedeniyle bunu erteliyor.

Ofisim kurucusu ve CEO’su Serdar Turan, “Gelecekte varlık göstermek isteyen şirketlerin hangi sektörde olurlarsa olsunlar Bulut teknolojilerini iş süreçlerine en kısa sürede adapte etmeleri gerekecek. Bulut teknolojileriyle ilgili veri güvenliği ve korunması gibi konularda bazı firmaların çekinceleri olsa da altyapıda gerekli önlemlerin alınması ve standartların sağlanması hem bu çekinceleri boşa çıkarıyor hem de uygulamaların verimini arttırıyor” diyor.

Serdar Turan, bulut tabanlı İnsan Kaynakları ve CRM uygulamalarından yüksek verim almak isteyen işletmelerin dikkate alması gereken noktaları şöyle sıralıyor:

Öğrenme Süreci

Yeni bir teknoloji yeni bir öğrenme süreci gerektirir. Uygulamalarımızı müşterinin ihtiyacını karşılamaya dönük olarak tasarlanmış sade ve kullanıcı dostu arayüzlerle sunarak bu öğrenme sürecinin kısa olmasını hedefliyoruz. Ofisim İK ve CRM uygulamalarına geçerken öncelikle çalışanlara bu uygulamaların kullanımı ile ilgili eğitim vermek gerekiyor. Öğrenme sürecinin kısalması için, Ofisim’in alanında uzman destek ekibi müşterileri uygulamalar hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirerek destekliyor.

Adaptasyon süreci

Uzun yıllar iş süreçlerinde kullanılan yöntemlerin iş kültürüne yerleştiğini ve iş süreçlerini tamamen değiştirecek olan bu yeni teknolojilerin yeni bir kültür oluşturacağını unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla, teknolojiyi kurum kültürüne adapte etmenin biraz zaman ve sabır gerektirdiği de göz önüne alınmalı ve çalışanların sistemi aktif olarak kullanımı teşvik edilmeli. Adaptasyon süresi kısaldıkça bulut tabanlı uygulamalardan elde edilecek verim de artıyor. Adaptasyon sürecini kısaltmak için öncelikle uygulamaların şirkete doğrudan getireceği kazanımlara odaklanılarak somut çıktılar alınması sağlanmalı.

Veri Depolama ve Güvenlik

Bulut tabanlı uygulamaların sunduğu veri depolama avantajı birçok şirketin ilgisini çekiyor. Fakat bulut tabanlı uygulamaları kullanırken bu verilerin üçüncü bir partiyle paylaşılması, verilerin geri alınamaması ya da siber saldırıya maruz kalması konuları aynı ölçüde endişe verici olabiliyor. Bu noktada uygulamanın temin edildiği şirketin verileri nasıl koruduğu ve sakladığının sorgulanması gerekiyor. Ofisim uygulamaları, tüm verileri KVKK kanununa uygun şekilde, Bulut standartlarınca belirlenmiş güvenlik protokolleriyle koruyor ve müşteriye ait veriler bir başkasıyla paylaşılmıyor. Dünya standartlarında veri şifreleme, saklama ve yedekleme yöntemleriyle dikkat çeken Ofisim, kullanıcılarına üst düzey güvenlik sağlıyor.

Okumaya Devam Et

Gizlilik

T-Mobile’ın web sitesindeki açık milyonlarca kullanıcı bilgisini ortaya döktü

T-Mobile’ın Web sitesinde yer alan bir güvenlik açığı, milyonlarca müşterinin bilgilerinin başkaları tarafından kolayca görülebilmesine neden oldu.

Tarih:

-

t-mobile

 

Çalışanların, müşteri bilgilerini kolayca görebilmelerini sağlayabilmek için geliştirilmiş bir sayfada bulunan güvenlik açığı, müşterilerin ad ve soyadı, ev veya işyeri adresi, müşteri numarası, vergi numarası ve geçmiş faturalar gibi birçok bilginin başkaları tarafından kolayca görülebilmesine neden olmuş.

Google’da yapılan küçük bir arama ile erişilebilen arama sayfasında (promotool.t-mobile.com), adres satırının arkasına telefon numarası yazıldığında bu bilgilere kolayca erişilebiliyordu. T-Mobile bu açığı kapatmış durumda ancak birçok kişinin bilgisine bu yöntemle kolayca erişilmiş.

Çalışanların işini kolaylaştırmak için geliştirilen bu arama aracına hiçbir şifreye gerek kalmadan erişilebilmesi açıkçası oldukça ilginç bir olay olmuş. Diğer taraftan elde edilen bilgilerin arasında telefonla destek alınırken sorulan hesap PIN’lerinin de olması kötü niyetli kişilerin telefon numarasını bildikleri kişilerin hesaplarıyla ilgili işlem yapabilmelerini dolayısıyla telefon numarasının kontrolünü ele geçirmeye kadar varabilecek ciddi bir risk yaratmış. Örneğin birinin sim kartını yeniden çıkararak ve diğer bilgiler kullanılarak bankadaki tüm parası kolayca başka bir hesaba geçirilebilir.

T-Mobile’ın şu an 74 milyonun üzerinde abonesi bulunuyor.

Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi5 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi5 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale6 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi6 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık6 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi6 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi7 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık7 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi7 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi7 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık3 hafta önce

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler...

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık2 ay önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık3 ay önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

Bankacılık3 ay önce

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

SWIFT SWIFT
Bankacılık4 ay önce

Siber saldırganların hedefinde SWIFT sistemi var

Bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, büyük miktarların söz konusu olması siber bankacılık sisteminin sürekli siber saldırganların hedefinde olmasına neden oluyor.

DDoS DDoS
Bankacılık4 ay önce

Finans kurumlarına yönelik DDoS saldırıları artıyor

Finans sektörüne yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları her geçen gün artıyor. Saldırılar hem maddi hem de diğer açılardan çok...

Kredi Kartı Kredi Kartı
Bankacılık5 ay önce

Siber saldırganların yeni hedefi Çinli OnePlus oldu

Çinli OnePlus'ın ödeme sistemlerine sızarak kötü niyetli bir kod yükleyen siber saldırganlar 40 bine yakın kullanıcının kredi kartı bilgilerini ele...

Son gün 31 Ocak Son gün 31 Ocak
Bankacılık5 ay önce

İnternetten alışveriş keyfine devam etmek için kartınızı açtırmayı unutmayın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 27 Ekim 2016 tarihinde iletilen talimatı gereği, kart hamillerinin açıkça talebinin bulunmadığı hallerde, banka...

Dolandırıcılık ve Sahtecilik Dolandırıcılık ve Sahtecilik
Bankacılık5 ay önce

Dolandırıcılık ve sahtecilik girişimleri e-ticareti olumsuz etkiliyor

E-ticaret sektörünü olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerden biri sahtecilik veya dolandırıcılık anlamına gelen “fraud” girişimleri. Bu girişimler, sadece maddi...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık5 ay önce

Finans sektöründe dijital güvenlik için ortak hareket şart

İnovasyona güç vermek, tüketici taleplerini karşılamak ve aynı zamanda yeni yasal düzenlemelerin gerekliliklerini yerine getirmek isteyen köklü finans kurumları ile...

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.