Bizi takip edin

Haberler

Çin Hükümeti 2020 İtibarıyla Yabancı Şirketlerin Verilerine Direkt Erişim Sağlayabilecek

Gelecek yıl hayata geçirilecek uygulama kapsamında Çin hükümeti, herhangi bir izne ihtiyaç duymaksızın telefon kayıtlarına, iş stratejilerine, teliflere, sözleşmelere ve tüm dosyalara erişim sağlayabilecek.

tarihinde yayımlandı

Çin’in vatandaşlarını kişisel davranışlarına göre değerlendirdiği sosyal kredi sistemi, ülkedeki yabancı firmaların da benzer bir sisteme dahil edilmesiyle yeni bir boyuta ulaştı. Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından 2020 yılında hayata geçirilecek uygulama kapsamında şirketler, Çin’deki sunucularda yer alan kurumsal verilerine erişim izni sağlamakla yükümlü kılınacak.

Alınan kararın ardından yabancı firmalar, veri toplama süreçlerini yeniden değerlendirmeleri gerektiği konusunda uyarıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Pekin Tsinghua Üniversitesi’nden Profesör David Jacobson, “Yabancı firmalar Çin’de satış veya üretim yapmanın risklerine katlanıp katlanmayacaklarına karar verecek. Bu karar, tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesine veya bağlarının kopmasına neden olacak” dedi.

Profesör Jacobson, yeni siber güvenlik yasaları ile Çin hükümetinin herhangi bir izne ihtiyaç duymaksızın telefon kayıtlarına, iş stratejilerine, teliflere, sözleşmelere ve tüm dosyalara erişim sağlayabileceğini belirtti.

Yeni kurallar 2018’de yürürlüğe girmiş, ancak şirketlerin uyumluluk göstermeleri zorunlu kılınmamıştı. 2020’den itibaren ise Çin, şirketlerin kurum içi bilgileri toplayarak merkezi veri sistemine aktarmasını talep edecek.

Ceza/ödül sistemi

Veriler ışığında firmaların etik kodları ve onları yürüten insanlar, sayısal olarak değerlendirilecek, böylece ceza veya ödül uygulanacak.

Jacobson firmaların gösterdikleri uyumluluk, faturaların düzenli ödenmesi ve hem yönetim hem de çalışanlar olarak Komünist Parti’ye gösterdikleri desteğe göre puanlanacaklarını söyledi. Ayrıca Çinli firmaların toplantılarında veya genel yönetim kurullarında Komünist Parti’nin temsiliyetinin daha da öne çıkmaya başladığını da dile getirdi.

İyi bir şirket puanı, daha düşük vergiler, kritik materyal ve tedarik zincirlerine erişim izni, eyalet ile yerel şirketlerin yanı sıra hükümet kurumlarına satış yapabilme imkânı gibi avantajları beraberinde getirecek.

Son olarak Profesör Jacobson, Çin’de faaliyet gösteren yabancı firmaların bilginin nasıl toplandığı ve depolandığı konusunu yeniden düşünmeleri gerektiğini, tüm dijital iletişimlerin kayıt altına alınacağı yeni sistemde telif hakları ve kaynak kodlarının risk altında olacağını kaydetti.

Okumaya Devam Et