Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Chrome, rahatsız edici reklamları engelleyecek

Kullanıcıların İnternette gezinme deneyimini iyileştirmek için Chrome artık rahatsız edici reklamları engelleyecek.

tarihinde yayımlandı

Chrome

15 Şubat’tan itibaren Chrome tarayıcı, Coalition for Better Ads tarafından belirlenmiş standartlara uymayan reklamları engellemeye başladı. Böylece kullanıcıların İnternette daha rahat gezinebilmeleri ve daha iyi bir gezinme deneyimi elde etmeleri amaçlanıyor.

Otomatik olarak başlayan videolar, ziyaret edilen siteye girmeyi engelleyen ve ekranın büyük bölümünü kaplayan reklamlar engellenecek. Mobil tarafında ise kullanıcıları rahatsız ettiği düşünülen daha fazla reklam türü engellenecek. Google, böylelikle kullanıcıları rahatsız etmeyecek agresif olmayan bir reklam ortamı oluşturmayı hedefliyor. Google’ın bu girişimde bulunmasının bir diğer sebebi ise reklam engelleyici yazılımları kullananların sayısının büyük ölçüde artması. Bu sayede reklamları tamamen engelleyen yazılımları daha az kişinin kullanması amaçlanıyor.

Google bu girişiminde başarılı olursa Web sitelerinde karşımıza çıkan bol miktardaki açılır reklam, sayfayı kaplayan reklamlar ve diğer rahatsız edici reklamlardan kurtulmak mümkün olacak gibi gözüküyor. Ancak geçmişte olduğu gibi bu reklamları verenler Chrome’un sistemini atlatacak başka yöntemler geliştirebilir. Bu durumda Google’ın yeni yöntemlere karşı sistemini geliştirmesi gerekiyor. Yoksa reklam engelleyici kullananların sayısı daha da artabilir.

Okumaya Devam Et