Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Çevrimiçi Dünyada Güvende Kalmanın 15 Pratik Yolu

Bu çok temel önlemlerle çevrimiçi dünyada güçlü bir güvenlik tesis edebilirsiniz…

tarihinde yayımlandı

1- Kişisel bilgilerinizi girmeden önce web sitesinin güvenli olduğundan emin olun.

Web sitesinin adres çubuğunda yeşil bir asma kilit bulunmalı ve URL “HTTPS” ile başlamalıdır. URL “HTTPS” ile başlamıyorsa bilgilerinizi girmeyin. Asma kilide tıklayarak web sitesinin güvenliğini her zaman kontrol edebilirsiniz.

2- Güvenli olmayan hiçbir web sitesine kredi kartı bilgilerinizi girmeyin.

Sahte web siteleri genellikle meşru bir siteye çok benzeyen, ancak bir veya iki harf değiştirilmiş bir web adresine sahip olur. Örneğin, Amazon.com’un web adresi www.amazon.com’dur, ancak Amazonee.com’un adresi yasal değildir…

Ayrıca, sipariş vermeden önce kredi kartı bilgilerinizi isteyen web sitelerinden de haberdar olmalısınız. Bunlar genellikle dolandırıcıdır.

 3- E-postalara dikkat edin.

Kredi kartı bilgilerinizi veya diğer kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalara asla yanıt vermeyin. Bunlar büyük olasılıkla dolandırıcılıktır ve yanıt vermek kimlik hırsızlığına yol açabilir.

4- Kimlik avı dolandırıcılıklarının farkında olun.

Kimlik avı dolandırıcılıkları, kendilerini tanınmış şirketlerden gelen yasal e-postalar şeklinde gizleyerek kişisel bilgilerinizi vermeniz için sizi cezbetmeye çalışır.

5- Gizlilik politikasını kontrol etmeyi unutmayın.

Bilgilerinizin güvende olduğundan emin olmak için, alışveriş yapmadan önce web sitesinin gizlilik politikasını her zaman kontrol edin. Bu, sitenin bilgilerinizi nasıl kullanmayı planladığını ve üçüncü taraflarla paylaşılıp paylaşılmayacağını size söyleyecektir. Site politikası, bilgilerinizin “üçüncü taraflarla” paylaşılabileceğini belirtiyorsa dikkatli olun. Bu, daha önce hiç duymamış olsanız bile verilerinizin herhangi bir şirketle paylaşılabileceği anlamına gelir.

6- Güvendiğiniz, tanıdığınız saygın web sitelerinden alışveriş yapın.

Web sitesini bilmiyorsanız, satın almadan önce biraz araştırma yapın. Başkalarının siteyle ilgili deneyimleri hakkında neler söylediğini görmek için çevrimiçi incelemelere bakın.

7- Satın almadan önce satın alma şartlarını ve koşullarını okuyun.

Açıklamalar, satın alma işleminizde bir şeyler ters giderse haklarınızın ne olduğunu size söyleyecektir. Örneğin, sipariş ettiğiniz ürün hasarlı gelirse iade edebilir misiniz?

8- Web sitesinin bilgilerinizi korumak için şifreleme teknolojisini kullandığından emin olun.

Bu teknoloji, verilerinizin güvenli bir bağlantı üzerinden gönderilmesini ve hedeflenen alıcı dışında hiç kimse tarafından erişilememesini sağlayacaktır. Adres çubuğunda yeşil bir asma kilit arayarak bunu kontrol edebilirsiniz.

9- Aşırı fırsatlar sunan sahte web sitelerine dikkat edin.

Bu siteler genellikle kredi kartı bilgilerinizi vermenizi ister, sattıkları ürünlerin genellikle kalitesiz ve hatta sahte olduğu dolandırıcılık esaslı platformlar da vardır.

10- Bilgisayar yazılımınızı güncel tutun.

Buna web tarayıcınız, antivirüs yazılımınız ve işletim sisteminiz dahildir. Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan korumaya yardımcı olacak güvenlik yamalarını içereceğinden, en son güncellemelerin yüklü olduğundan emin olun. Eski yazılımların bilgisayar korsanlarından gelen saldırılara karşı daha savunmasız olduğunu unutmayın.

11- Bilgilerinizi riske atabileceğinden, çevrimiçi alışverişlerde halka açık Wi-Fi kullanmaktan kaçının.

Herkese açık Wi-Fi güvenli değildir ve ağdaki herhangi biri potansiyel olarak verilerinize erişebilir.

12- Bir web sitesinde hesap oluştururken güçlü bir parola kullanın.

Bu, hesabınızı bilgisayar korsanlarından korumaya yardımcı olacaktır. Tahmin edilmesi zor ve harf, sayı ve sembol karışımı içeren bir şifre kullandığınızdan emin olun. Telefonunuza veya e-posta adresinize benzersiz bir kod gönderildiği iki aşamalı kimlik doğrulama da (2FA) iyi bir fikirdir.

13- Verilerinizi düzenli olarak yedekleyin.

Bu, bir siber saldırı veya bilgisayar çökmesi durumunda bilgilerinizi kaybetmemenizi sağlamaya yardımcı olacaktır. Verilerinizi manuel olarak yedekleyebilir veya otomatik olarak yapmak için bulut tabanlı bir hizmet kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda verilerinize herhangi bir yerden, herhangi bir cihazdan erişmenizi sağlar.

14- Telefon görüşmelerinde dikkatli olun.

Bankanızdan veya kredi kartı şirketinizden olduğunu iddia eden birinden telefon alırsanız, onlara herhangi bir kişisel bilgi vermeyin. Bu bir dolandırıcılık ve telefonun diğer ucundaki kişi kimliğinizi çalmaya çalışıyor. Telefonu kapatın ve olayı bildirmek için bankanızın veya kredi kartı şirketinizin resmi müşteri hizmetleri numarasını arayın.

15- Virüs koruma yazılımınızı güncel tutun.

Bilgisayarınızın yazılımını güncel tuttuğunuz gibi, virüsten koruma yazılımınızı da güncel tutmanız önemlidir. Bu, bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer çevrimiçi tehditlerden korumaya yardımcı olacaktır. Genellikle virüsten koruma yazılımınız kendini otomatik olarak günceller, ancak güncellemeleri manuel olarak da kontrol edebilirsiniz.

Okumaya Devam Et