Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Çek Cumhuriyeti siber saldırılardan Rusya’yı sorumlu tuttu

Çek istihbarat servisine göre, çeşitli ordu mensuplarına ve kamu kuruluşlarına yapılan saldırıların ardında iki Rus siber korsan grubu bulunuyor.

tarihinde yayımlandı

cek-cumhuriyeti

Çek istihbarat servisine göre, Dış İşleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve bazı Çek ordusu mensuplarına yapılan saldırıların ardında iki Rus siber korsan grubu var. Yapılan açıklamaya göre 2016 ve 2017 yıllarında gerçekleşen saldırılar Turla ve APT28 tarafından yapıldı.

Çek İstihbarat Servisi (BIS) yetkililerine göre 2016 yılında yapılan saldırılarda Dış İşleri Bakanlığının iletişim ağına sızan siber korsanlar en az 150 e-posta hesabına erişti ve bu hesaplarda bulunan mesajları eklentileriyle birlikte kopyaladı.

Daha önce de saldırılar gerçekleştirildi

İstihbarat servisinin durumu tespit etmesinden sonra yapılan saldırılar inceleme altına alındı ve saldırganlar uzun vadede belirsiz aralıklarla e-posta hesaplarına erişmeye devam ettiler. Saldırganların elinde potansiyel kurbanların listesi bulunuyordu ve özellikle üst düzey çalışanları hedeflediler. Bu, Rus siber saldırganların AB üyesi ülkelere yapılan ilk saldırı değil. Daha önce de diğer ülkelere yönelik bu gruplar tarafından çeşitli saldırılar gerçekleştirilmişti.

Okumaya Devam Et