Bizi takip edin

Haberler

Çalıntı Kredi Kartları İle Çevrimiçi Mağaza Açan Rus Siber Korsana 9 Yıl Hapis

Rus siber suç makinesi Aleksei Yurikevich Burkov, İsrail’de yakalanmasının ardından 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı…

tarihinde yayımlandı

ABD’de bir federal bölge mahkemesi, açtığı iki internet sayfasında kredi kartı dolandırıcılığı, siber korsanlık ve diğer suçlar işlemekten suçlanan Rus siber korsan Aleksei Yurikevich Burkov’u 9 yıl hapse mahkûm etti. Burkov, Ocak ayında mahkemeye çıkarıldığında kendisine yöneltilen beş ayrı suçlama ile yargılanmıştı. Bu suçlamalar arasında kredi kartı dolandırıcılığı, cihazlara yönelik siber saldırı (ayrıca saldırı girişimi ile ayrı suçlamalar dahil), kimlik hırsızlığı, bilgisayarlara sızma, para transferi sahtekarlığı ve kara para aklama yer alıyordu.

Siber korsan ifadesinde, Cardplanet adında bir web sayfası açtığını ve burada çalıntı kredi kartları ile bankamatik kartlarını 2.50 dolar ile 10 dolar arasındaki fiyatlara sattığını itiraf etti. Çalıntı kartların fiyatları kart türü, basıldığı ülke, geçerliliği ve kullanıcı bilgilerine göre değiştiğini sözlerine ekledi.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre Cardplanet, 2009-2013 yılları arasında birçoğu ABD vatandaşlarına ait olmak üzere 150 bin kredi kartı bilgisi barındırıyordu. Sayfada yer alan çalıntı kredi kartı bilgileri aracılığı ile 20 milyon dolar değerinde sahtekarlık yapıldığı tahmin ediliyor.

Virginia eyaleti avukatlarından Zachary Terwilliger, yüzbinlerce ABD’liyi mağdur duruma düşüren Burkov gibi siber suçları organize eden ve özelleştiren isimlerin takip edilmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Siber suçlulara özel karaborsa… 

Aleksei Burkov’un Cardplanet‘in yanı sıra sadece davet üzerine üye kabul eden bir web sayfası daha bulunduğu ortaya çıktı. Siber suçlulara özel olarak hazırlanan web sayfasında çalıntı şahsi tanımlayıcı bilgiler (PII), kötü amaçlı yazılımlar ve diğer suç hizmetlerinin pazarlandığı, bunlar arasında kara para aklama ve siber saldırının da yer aldığı ifade edildi.

Siber suçlulara özel foruma katılabilmek için bir kişinin 5.000 dolar ödemesi, aynı zamanda mevcut 3 üyenin de özel referans sunması şart koşuluyordu. Mahkeme belgelerine göre, siber suç forumunda belirlenen bu önlemler hem yasal birimlere bağlı kişilerin foruma girişini engelliyor hem de forum içindeki yasa dışı alışverişin sorunsuz olmasını sağlıyordu.

Burkov, Aralık 2015’te İsrail’in başkenti Tel Aviv’in yakınlarındaki Ben-Gurion Havaalanı’nda tutuklanmıştı. ABD’ye gönderilme kararına karşı temyize gitmiş, ancak talebi İsrail tarafından reddedilmişti.

Olayın uluslararası bir skandal boyutu da var. Burkov’un ABD’ye gönderilmesinden önce Rusya devreye girerek elinde tutuklu bulunan İsrailli uyuşturucu kaçakçısı Naama Issachar’ın Burkov ile takas edilmesini önermişti. İsrail, teklifi reddetmiş ve Burkov’u ABD’ye göndermişti.

Mahkemeye en fazla 15 yıl hapis istemi ile çıkarılan Burkov, 9 yıl hapis cezası aldı.

Okumaya Devam Et