Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Black Friday siber korsanların iştahını kabartıyor

Black Friday ve Cyber Monday’de alışveriş yaptığınız mobil uygulamanın veya alışveriş sitesinin gerçek olup olmadığını muhakkak kontrol edin.

tarihinde yayımlandı

Black Friday

Sağladığı büyük indirimler ve müthiş fırsatlarla Türkiye de dahil tüm dünyada büyük bir alışveriş çılgınlığına dönen Black Friday ve Cyber Monday sayesinde birçok alışveriş sitesi ve mağaza üç hatta dört ayda yapamadığı işi sadece bu iki günde yapıyor. Diğer taraftan bu iki gün siber korsanların da iştahını kabartıyor.

Siber korsanlar bu müthiş çılgınlıktan yararlanmak için sahte uygulamalar, sahte web siteleri oluşturuyor ve kullanıcıları ağlarına düşürmeye çalışıyorlar. Gerçekten de birçok kişi alışveriş yaparken çok ucuza ürün satın alayım derken alışveriş yaptıkları sitenin ya da uygulamanın gerçek olup olmadığını dahi sorgulamıyor.

Araştırmacılar mobil uygulama mağazalarında yaptıkları araştırmalarda Black Friday’le ilgili 237, Cyber Monday ile ilgili ise 44 sahte ve şüpheli uygulama tespit ettiler. Bu günler yaklaştıkça sahte web sitesi ve uygulama sayısı da hızla artıyor. Güvenlik araştırmacıları geçtiğimiz yıl sadece Black Friday ile ilgili 6.615 şüpheli uygulama tespit etmiş.

Bu yüzden indirimler ne kadar yüksek olursa olsun, fırsat ne kadar cazip olursa olsun alışveriş yapılan sitenin ya da uygulamanın gerçek olup olmadığını iki defa kontrol etmekte fayda var. Aksi takdirde siber saldırının bir kurbanı olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et