Bizi takip edin

Veri Gizliliği

Binlerce Android uygulamasının çocukları takip ettiği ortaya çıktı

International Computer Science Enstitüsünün yaptığı bir araştırmaya göre ücretsiz olarak yüklenip oynanabilen birçok oyunun çocuklara ilişkin verileri topladığı ortaya çıktı.

tarihinde yayımlandı

android

Birçok kişi çocuğunu meşgul etmesi için telefon ve tablet veriyor, ancak bunlar sadece çocukları meşgul etmekle kalmıyor aynı zamanda onları takip ediyor. Hem de yasadışı bir şekilde. International Computer Science Enstitüsünün yaptığı bir araştırmaya göre ücretsiz olarak yüklenip oynanabilen birçok oyunun çocuklara ilişkin verileri topladığı ortaya çıktı. ABD’de yürürlükte olan Children’s Online Protection Act kanununa göre 13 yaşından küçük çocuklara ilişkin veri toplanmasını yasaklıyor.

Araştırmada çocuklara yönelik 5.855 Android uygulaması mercek altına alınmış. Bu uygulamaların her biri en az 750 bin kere indirilmiş. Araştırmacılar 2016 yılının kasım ayından 2018 yılının mart ayına kadar bu uygulamaları gerçek bir kullanıcıymış gibi kullanarak veri toplamışlar.

GPS ve Kişisel bilgiler de toplanan veriler arasında yer alıyor

Araştırmanın sonucunda elde edilen bilgilere göre binlerce uygulama GPS konum bilgisinden kişisel bilgilere kadar birçok veriyi toplamış. Uygulamaların 235 adeti GPS verilerine ulaşırken, 184 uygulama bu GPS verilerini reklamverenlere aktarmış. 184 uygulama toplamda 172 milyon kere indirilmiş. Google’ın hizmet koşullarına göre yasak olmasına rağmen çocuklara yönelik bu uygulamaların 1000 adeti kişisel bilgileri toplamış. Diğer bir dikkat çekici nokta ise toplanan verileri aktaran uygulamaların yüzde 40’ı bu verileri güvenli bir kanal üzerinden aktarmamış. Yani herkese açık bir şekilde internet üzerinden gönderilmiş.

Dolayısıyla Google’ın Android’in çocuklara yönelik uygulama kontrollerini biraz daha sıkılaştırması gerekiyor.

 

Okumaya Devam Et