Bizi takip edin

Haberler

Bebek telsizleri ve oyuncaklarda büyük güvenlik açıkları bulunuyor

Yapılan araştırmalar, bebek telsizleri, bebek izleme araçları ve internete bağlı oyuncaklarda büyük güvenlik açıkları olduğunu gösterdi.

Yayımlandı

-

Oyuncak

İngiltere’de yapılan bir araştırmada internete bağlanabilen bebek telsizleri, bebek izleme araçları ve oyuncaklarda çok önemli güvenlik açıkları olduğu ortaya çıktı. Mevcut güvenlik açıklarını kullanan siber korsanlar, bu cihazları kolaylıkla ele geçirebiliyorlar.

İngiltere’de bulunan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, bebek telsizi, bebek izleme araçları ve oyuncakları üreten şirketleri gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı.

Siber saldırganlar, internet üzerinden kontrol edilebilen bu cihazlara sahte bilgiler yollayabiliyor ya da bilgileri rahatça değiştirebiliyorlar. Örneğin İngiltere’de oldukça popüler olan bir oyuncak dinozoru ele geçiren siber saldırganlar tüm ses, veri ve video trafiğini görebiliyorlar. İngiltere Siber Güvenlik Merkezi, durumun ne derece tehlikeli olduğunu sergilemek amacıyla gerçekleştirdiği bir demoda, oyuncak bir bebeği kullanarak kablosuz ağa bağlı bir kapı kilidinin nasıl açılabileceğini gösterdi.

Durum sadece oyuncaklar ve bebek telsizleri ile sınırlı değil. IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarının büyük bölümünde bu tür güvenlik açıkları bulunuyor ve güvenlik uzmanları uzun süredir üreticileri bu konuda uyarıyorlar.

Okumaya Devam Et