Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Basit bir sosyal medya paylaşımı dünyanızı karartabilir

Twitter’da Yozgat Belediyesi’ne küfürlü bir şekilde “Yozgat nere?” diye soran genç, Yozgat Belediyesi’nin koordinat vermesiyle “ayar alınca” binlerce kişinin diline düştü, haberlere konu oldu ve Twitter hesabını kapatmak zorunda kaldı. Facebook’ta paylaştığınız o komik fotoğraf, yazdığınız tweet veya yanlışlıkla başkasına ilettiğiniz e-posta siz daha “sil” düğmesine basamadan başınıza iş açabilir.

tarihinde yayımlandı

Günümüzde sosyal medyada çoğu insan, arkadaşlarıyla sohbet eder gibi paylaşımlarda bulunuyor. Samimiyet genelde iyidir fakat unutmamak gerekiyor ki söz ağızdan bir defa çıkar ve ucu bazen çok kötü noktalara dokunabilir. Sosyal medyanın kısa tarihi, sonu kötü bitmiş pek çok basit paylaşım hikayesiyle dolu. Çok az takipçiniz bile olsa, paylaşım yaparken birkaç defa düşünmekte fayda var.

Sosyal medyada “talihsiz” paylaşımlar yapmak en iyi ihtimalle sadece arkadaşlarınızın dikkatini çeker ve dalga konusu olursunuz. Yine de yanlışlıkla yazdığınız bir gönderinin veya iletinin hiç tanımadığınız insanlarla paylaşılma riski her zaman var. En kötüsü de, hatanız fazlasıyla komik veya tartışmaya çok açıksa medya başınıza üşüşebilir ve 1-2 gün boyunca olmadık şeylerle uğraşırsınız.

Kendinizi korumak için bunlara dikkat edin

Öncelikle gönderilerinizin herkes tarafından görülmediğinden emin olmak için gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Facebook’ta sağ üstteki asma kilit simgesine tıklayıp “Paylaştıklarımı kimler görebilir? > İleride paylaşacağım gönderileri kimler görebilir?” seçeneğini değiştirmeniz gerekiyor.

Paylaştığınız sadece arkadaşlarınız tarafından görülmesi için Arkadaşlar’ı, daha ince ayar yapmak isterseniz Özel’i seçin. Ayrıca önceden paylaştığınız içeriği kontrol etmek için de asma kilide tıklayıp hareketler dökümüne göz atmanızda da fayda var.

Twitter’da ise hesabınızı “korumaya almadığınız” (yani yalnızca sizin takip edenlerin göreceği şekilde ayarlamadığınız) sürece gizliliğinizi korumak neredeyse imkânsız. Pek önermiyoruz ama bu ayarı yapmak isterseniz sağ üstteki çarka tıklayıp “Ayarlar > Güvenlik ve Gizlilik > Tweetlerimi korumaya al” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Hesabınız korumalı olsa bile, yaptığınız kötü bir paylaşım, takipçileriniz arasından birilerinin ekran görüntüsü alarak paylaşmasıyla yine geniş kitlelere ulaşabilir. Yani her durumda paylaştıklarınıza dikkat etmenizde büyük fayda var.

E-postaların yalnızca gitmesini istediğiniz kişilere gitmesini sağlamak içinse tek önerimiz Gönder’e basmadan önce tekrar kontrol etmeniz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir